חרדים לליכוד? האדמו"רים: "סכנה"

בדבריהם התייחסו להתעצמות כוחו של בני גנץ בסקרי דעת הקהל והתריעו מפני "פגיעה בקדשי ישראל", כלשונם.

חיים לב , ז' באדר ב תשע"ט

חרדים. אילוסטרציה
חרדים. אילוסטרציה
צילום: ISTOCK

מועצת גדולי התורה של אגודת ישראל התכנסה אמש בירושלים ודנה ארוכות בנושאים העומדים על סדר היום.

בדבריהם התייחסו להתעצמות כוחו של בני גנץ בסקרי דעת הקהל והתריעו מפני "פגיעה בקדשי ישראל", כלשונם.

"בפני גדולי ישראל הובאה תמונת המצב לקראת הבחירות הקרבות לכנסת. לנגד עינינו קמה ומתעצמת סכנה מוחשית בדמותן של מפלגות אשר מצהירות בגלוי על כוונתן לפגוע בכל קדשי ישראל, היה לא תהיה. ומאיימים להרחיב הפרצות, גם בהפעלת תחבורה ציבורית בשבת", לשון הדיווח שפורסם הבוקר ביומונים החרדיים.

במהלך הישיבה התייחסו האדמו"רים לחוק הגיוס שיעמוד על סדר היום הפוליטי לאחר הבחירות. "היהודים שומרי התורה נאלצים להיאבק על זכותם של בני הישיבות להמשיך לעסוק בתורה, מול המבקשים לגייסם בכפיה. הציבור החרדי עומד בחזית נוכח ניסיונות עיקשים להתערב בחינוך התורני הטהור ולפגוע בקדושתו ובזכויותיו. נציגי הציבור ניצבים נוכח מגמות לפגוע בקדושת ישראל ובמקומות הקדושים לאומה, כמו הכותל המערבי וכן בערעור יסודות הבית היהודי בחוקים ומשפטים אשר לא שערום אבותינו".

בדבריהם קראו לכלל הציבור החרדי להצביע ליהדות התורה ולא לליכוד או למפלגות חילוניות אחרות. "הנציגים הצביעו על הסכנות המאיימות חלילה אם יהדות התורה לא תהיה בעמדה חזקה מאוד. כחלק מההיערכות של אגודת ישראל, גם לקראת הבחירות וכביצור החומות פנימה, הוצגה התנופה של אחדות קהילות ישראל תחת דגל 'אגודת ישראל', במועצת הקהילות של התנועה, הן המועצה הארצית והן המועצות אשר בכל עיר ועיר".

"גדולי ישראל קוראים להצביע בבחירות הקרובות אך ורק עבור רשימת 'יהדות התורה והשבת' שסימנה ג', כדי להגן על קדשי ישראל וזכויות הציבור החרדי. מתוך הדיון עלתה ההבנה הברורה כי קשה ומאיימת השעה הזאת וחובתנו היא לשנס מותניים להיקהל ולעמוד על נפשנו ועל נפש צאצאינו, וגם על נפשות כל בית ישראל אשר סביבותינו".

בהמשך התייחסו לחילולי השבת במרחב הציבורי. "המועצת דנה ממושכות בכאב, בפרצות בחומת שבת קודש ברחבי ארץ הקודש, ובדרכים ופעולות של הציבור והיחיד, כדי לגונן עליה מפני המהרסים ומחריבים את חומותיה", כשבפניהם הופיע מזכיר ועדת הרבנים למען קדושת השבת יצחק גולדקנופף, שסקר את הפגיעה המשולבת בשבת קודש, מידי גורמים פרטיים, ציבוריים, עירוניים, ממשלתיים, ומשפטיים, ו"התקשורת העוינת".

גם חילולי השבת בעיר טבריה קיבלו ביטוי. "בכאב ובצער נשמעו הדברים אודות חילולי השבת בעיר הקודש טבריה. זו העיר שהתנא הקדוש רבי יוסי אמר "יהי חלקי עם מכניסי שבת בטבריה", זו עיר שבה ספונים קדושי עליון, תנאים וראשונים ותלמידי הבעש"ט, ועתה עושים לחללה בראש כל חוצות".