מקדוניה: ספר תורה בן 500 שנה

בתערוכה מוצגים חפצים אוטנטיים מגירוש יהודי מקדוניה. בין הפריטים: דופן של קרון בקר שהוביל יהודים ממקדוניה למחנה המוות בטרבלינקה

מיכל לוי , ז' באדר ב תשע"ט

ארכיון
ארכיון
צילום: אלירן אהרון

עשרות אורחים מכל רחבי העולם ביניהם השר לענייני ירושלים זאב אלקין, השתתפו בחנוכת התערוכה החדשה לזכר יהודי מקדוניה שגורשו על ידי הנאצים למחנות המוות.

בתערוכה מוצגים חפצים אוטנטיים הקשורים לגירוש יהודי מקדוניה, כמו דופן של קרון בקר שהוביל יהודים ממקדוניה למחנה המוות בטרבלינקה.

כמו כן, הוצג בתערוכה ספר תורה בן 500 שנה, שהוברח מספרד כשיהודים נמלטו מהאינקוויזיציה והתיישבו בבלקן.

ערב מלחמת העולם השניה היו במקדוניה כ־7,800 יהודים מהם כ־3,800 בסקופיה, 3,300 בביטולה וכ־ 550 בשטיפ. במהלך המלחמה סופחה מקדוניה כמחוז של בולגריה. השלטון הבולגרי רדף את היהודים באזורים שסופחו לבולגריה משכנותיה.

בתש"ג נעצרו במקדוניה 7,826 יהודים מרביתם, 7,215 במניין, הועברו למחנה המעצר שהוקם במפעל הטבק 'מונופול' שבעיר סקופיה, שם עשו את הימים הבאים על דרגשי העץ של המפעל, עשרה על דרגש, נעולים ומוקפים על ידי החיילים הבולגרים.

11 יהודים הצליחו להימלט מהמעצר ו־ 76 שוחררו בשל היותם בעלי אזרחות זרה. קבוצת המגורשים הובלה בשלושה טרנספורטים למחנה טרבלינקה, שם נרצחו 7,144 יהודים, הי"ד.

היהודים היחידים ששרדו היו עשרות צעירים שזמן קצר לפני הגירוש ברחו להרים והצטרפו לפרטיזנים שנלחמו בצבא הבולגרי. רבים מהם נהרגו בקרבות.