הדרכה מטרידה

מדוע חיילים דתיים חויבו לשמוע הדרכה בנושא הטרדות מיניות, כולל הדגמות בוטות ותיאורים אינטימיים?

אסף משניות , ז' באדר ב תשע"ט

לרבנות הצבאית אין יכולת לעזור. אילוסטרציה
לרבנות הצבאית אין יכולת לעזור. אילוסטרציה
צילום: יעקב נחומי, פלאש 90

כל חייל יודע שכחלק משירותו הצבאי והכשרתו, הוא עובר הדרכות שאינן קשורות בהכרח להיותו חייל. אלא שלעיתים ההדרכות הללו אינן מותאמות לחייל הדתי, והן מעמידות אותו במבוכה. אחת מהן היא ההדרכה למניעת הטרדות מיניות, שמציגה תיאורים גרפיים ומפורטים של הטרדות מיניות.

"במהלך האימון המתקדם בשיבטה קראו לנו יום אחד לסדנת חינוך", מספר ד', חייל תותחנים שנכח בהדרכה. "לא אמרו לנו באיזה נושא מדובר, רק אמרו שזו סדנת חובה והיא חשובה במיוחד. הגענו להדרכה קבוצה של 30 בני"שים מתוך כל הפלוגה, ואז גילינו שמה שממתין לנו הוא הרצאה למניעת הטרדות מיניות. הביאו לנו צוות מחיל חינוך שעובר בין בסיסים שונים והתחילו לספר לנו את חוויותיהם ממסיבות, משימוש בסמים, אלכוהול ודברים בסגנון. השיא הגיע כאשר אחת מאותן מש"קיות חינוך שיתפה אותנו באירוע אישי שלה במסיבת חוף ותיארה לנו כיצד היא נאנסה. כל הבני"שים לא ידעו איפה לקבור את עצמם".

"כולנו היינו פשוט נבוכים", מספר ת', חייל נוסף שנכח באירוע. "אף אחד לא דאג לעדכן אותנו שאנחנו עומדים להשתתף בסדנה שאין לה שום קשר לעולם המושגים ולתרבות שלנו כבני"שים. זאת הייתה סדנה בוטה בכל מישור שהוא. החל מהשפה שהשתמשו בה כדי להדגים את הנושא, דרך המצגות והאביזרים שהוצגו לנו, וכמובן הסיפור האישי של החיילת שנאנסה".

מה עשיתם ברגע שהבנתם את הכיוון שאליו ההרצאה הולכת?

"האמת היא שלא ידענו מה לעשות. כשההרצאה התנהלה פשוט הורדנו את הראש לרצפה כל הזמן, רק אחר כך התחלנו להתלונן למפקדים".

כשפנו החיילים לאחר ההרצאה למפקדים כדי לקבל הסברים לאירוע, התשובה הייתה שמכיוון שהם חלק מהפלוגה עליהם להשתתף בכל סדנאות החינוך, בלי שום הבדל. "אף אחד לא הקדיש רגע אחד לחשוב שאולי יש קבוצה רחבה מאוד של חיילים שירגישו מאוד לא בנוח עם ההרצאה כמו שהיא", אומר ד'. "היא נבנתה לקהל חילוני, ועדיין היא מאוד בוטה, ולא לקהל דתי. אבל אף אחד לא חושב לבדוק האם זה פוגע ברגשות הדתיים, והאם יש דרך מכבדת יותר להעביר את המסר".

הרצאה חלופית – רק לחרדים

אלא שמתברר שיש דרך אחרת, שכן בצה"ל קיימות שתי הרצאות בנושא הטרדות מיניות. האחת היא ההרצאה שעברו חיילי התותחנים במחנה שיבטה, ואילו השנייה היא הרצאה מיוחדת שנבנתה בשביל החיילים החרדים בצבא. ההרצאה מועברת על ידי גורם רבני, אינה מציגה תכנים שאינם צנועים ובוטים, ועם זאת מסבירה את חומרת הנושא, כיצד להתלונן במקרי תקיפה ועוד. אולם החיילים הדתיים כלל אינם יודעים שקיימת הרצאה אחרת, שכן איש אינו טורח לעדכן אותם.

"הפעם הראשונה שנודע לי שיש בכלל מצגת אחרת הייתה רק אחרי השחרור, לנו אף אחד לא אמר שיש עוד הרצאה שמתאימה לדתיים", מספר ת'. "קצין מהנדסה קרבית סיפר לי שהחיילים שלו עברו את הקורס האחר. ברגע שהבנתי את זה הרגשתי שפשוט רימו אותי. הסתירו ממני מידע שהיה מונע ממני ומכל שאר החבר'ה לעמוד במצב מאוד לא נעים".

מי היה אמור לספר לכם על האופציה השנייה?

"אני חושב שמ"פ שיש לו מחלקת בני"ש אמור להכיר את הצורך, להכיר שעולם המושגים והערכים של החבר'ה הדתיים שונה משל החבר'ה החילונים, ולדאוג להתאמות נכונות. בטח בנושאים רגישים כל כך כמו הטרדות מיניות. אני מניח שהמפקד ידע מראש מה יש באותה הרצאה, ובכל זאת החליט לא לספור את החיילים הדתיים".

הייתם בבסיס שיבטה, שהוא בסיס גדול עם נוכחות מכובדת של הרבנות הצבאית. למה לא פניתם אליהם שיעשו משהו בנידון?

"לרבנות אין באמת כוח. הם עובדים בשביל מפקד הבסיס ואין להם שום השפעה ברוב הדברים, לא רק בזה. למען האמת, אני כלל לא בטוח שהם ידעו שהסדנה הזאת מועברת".

מצבם של החיילים הבני"שים בתותחנים שונה ממחלקות הבני"ש שבחטיבות החי"ר. לאחר הטירונות בתותחנים ובשריון, מחלקות הבני"ש מתפזרות ומשתלבות בפלוגה ולא נשארות עצמאיות, כך שההגדרה שלהן כמחלקות נפרדות נעלמת. מכיוון שזה המצב, נאלצים החיילים הדתיים לעבור את כל ההדרכות שעוברים החבר'ה החילוניים, ולא מקבלים הדרכות מותאמות לדתיים, אף שמבחינת גודלם הם בדיוק כמו מחלקות בני"ש בחי"ר שלא פורקו בתום הטירונות. מכל מקום, גם חיילים בני"שים בחי"ר אינם מקבלים את ההדרכה המותאמת לחרדים בנושא הטרדות מיניות, אלא אינם מקבלים הדרכה כלל. "כשדיברתי עם חברים מגולני הם בכלל לא ידעו על מה אני מדבר", נזכר ד'. "אף אחד לא שלח אותם לשום הדרכה בנושא. החיילים החילונים בפלוגה כנראה כן קיבלו את ההדרכה שאנחנו קיבלנו, אבל החבר'ה הדתיים לא".

"לחייל הדתי אין זכויות"

יועצת הרמטכ"ל לענייני מגדר, שיצרה את ההרצאה, וכן הרבנות הצבאית קיבלו כמה קבילות בעקבות ההרצאה, בין היתר מקצינים דתיים. בתגובה לנציב קבילות החיילים ענתה סגנית היוהל"ם, סא"ל אושרת בכר, כי "הסוגיה מוכרת היטב לגורמי הצבא, וכי קיימת חלופה הולמת ומותאמת לחיילים המקיימים אורח חיים דתי, בדמות מצגת המאושרת על ידי עוזר הרבצ"ר". הרבנות הצבאית הוציאה איגרת מיוחדת שעוסקת בזכאות למצגת החלופית, "קדושת הגוף" שמה, ובה מוגדר כי "לרשות יחידה שבה ישנו ריכוז של חיילים דתיים עומדת האפשרות להעביר הדרכה ייעודית לאוכלוסייה".

אלא שבצה"ל אין מונח שנקרא "ריכוז של חיילים דתיים", ולמעשה מדובר במונח אמורפי לחלוטין. בנוסף לכך, האיגרת קובעת כי "במידה ויעלו בקשות נוספות מצד חיילים וחיילות שומרי מצוות, יתאפשר גם להם לקבל את ההדרכה על בסיס מצגת זו (קדושת הגוף, א"מ)". הבעיה היא שבשביל לבקש את התוכנית החלופית, צריך קודם כול לדעת על קיומה – מה שהחיילים הדתיים, כפי שתואר בראשית הכתבה, אינם יודעים. מי שבפועל מקבלים את ההדרכה החלופית הם החיילים החרדים, בעוד שלרוב החיילים הדתיים לא מוצגת אפשרות זאת. קבילות אחרות בנושא עדיין נידונות אצל מ"מ נציב קבילות החיילים איתן דהן, וטרם קיבלו מענה.

"הבעיה היא שבמקור אין לחייל הדתי זכויות ופתרונות לבעיות מסוג זה בפקודת השירות המשותף", אומר סרן (במיל') הרב אביעד גדות, רב צבאי לשעבר. "הפקודה עצמה נכתבה במחשכים, מתוך הערכה שגויה מיסודה של ציבור שומרי תורה ומצוות בצבא, והיא מבוססת על רעיונות שנולדו במכון הישראלי לדמוקרטיה. לצורך העניין מופיע שם במפורש שבכל מקום שבו תהיה התנגשות בין שילוב נשים בצה"ל לשילוב חרדים – שילוב הנשים יגבר. וזאת רק דוגמה שמביעה רעיון. ספציפית הסעיף הזה נזרק החוצה מהפקודה בגלל מלחמה של הרבנים, אלא שכל המסמך נכתב ברוח הזאת".

אז איך החיילים החרדים כן זוכים לתכנים מותאמים ושונים, בניגוד לחיילים הדתיים?

"התשובה היא החלטת ממשלה שצריך לגייס חרדים. מכיוון שהיה ברור לצה"ל שאי אפשר לגייס חרדים לתוך פקודת השירות המשותף, יצרו את סעיף 8 בפקודה, שלמעשה שם את החרדים בתוך גטאות נפרדים שאין להם הרבה קשר למה שקורה בשאר הצבא".

כלומר, אילו לא הייתה החלטת ממשלה לגבי החרדים, ההתאמות הללו לא היו קיימות כלל?

"בדיוק. ואת זה יגיד לך נפתלי בנט, שאמר שצה"ל לא ערוך לגיוס חרדים, וגם הרב רונצקי זצ"ל אמר שצה"ל לא רוצה חרדים בשורותיו. אבל הגיעה החלטת ממשלה וצריך לעמוד בזה. אז איך צה"ל פתר את הבעיה מבחינתו? הוא פשוט שם את החרדים במסגרות נפרדות ונותן להם תוכניות נפרדות. העובדה היא שכשצה"ל רוצה – הוא יודע לתת פתרונות הלכתיים לכתחילה בשלל נושאים, החל מזמני תפילות ארוכים יותר, דרך שירת נשים וכלה כמובן בסדנה למניעת הטרדות מיניות. אלא שאת הפריבילגיות שהחייל החרדי מקבל, החייל הדתי לא מקבל. אלה מהלכים שצה"ל מקדם כתפיסה, והשיא שלהם הוא בפקודת השירות המשותף".

כדי שחייל דתי יקבל את אותן זכויות, מה הוא צריך לעשות?

"בפועל? ללכת עד הסוף, כולל כלא. בלי זה אין לו שום סיכוי לקבל יחס שמכבד אותו כאדם דתי. צריך להבין, נושא ההטרדות המיניות הוא נושא חשוב שצריך לדבר עליו ולהסביר את חומרתו, אבל אין סיבה שעל הדרך ירמסו ערכים של חיילים דתיים, בייחוד כשקיימים פתרונות אחרים".

הפגיעה בערכי החיילים הדתיים הייתה נמנעת לחלוטין אילו הפקודה הקודמת, פקודת השילוב הראוי, הייתה עדיין בתוקף. זאת לאור סעיף מפורש בפקודה שאוסר הצגת תכנים שעלולים לפגוע ברגשות החיילים: "בכל סרטי ההדרכה וההסברה המופקים על ידי צה"ל או נרכשים על ידי צה"ל ומופצים בתוכו, לא ישולבו אלמנטים או רמיזות העשויים לפגוע ברגשות חיילים או חיילות". הסעיף הזה נמחק בפקודת השירות המשותף, ובכך איפשר את קיומה של ההדרכה בצורה הנוכחית שלה.

"לאף אחד לא ברור למה הסעיף הזה, שבסך הכול הוא מאוד מאוד הגיוני בהתחשב בהרכב האנושי המאוד מגוון של היחידות הצבאיות, נעלם", אומר הרב גדות. "מה שכן, אנחנו רואים את התוצאות מול העיניים. אני הייתי אחראי על נושא השילוב הראוי ביחידה שלי, ובמהלך הרצאה בנושא הנראות של חיילי צה"ל ברשתות החברתיות, הציגו מצגת בוטה רצופה בתמונות פרובוקטיביות. בפקודה הקודמת יכולתי מיד לעצור את ההרצאה ולהוציא את המצגת החוצה – וכך עשיתי. כיום זה פשוט בלתי אפשרי, כי היוהל"ם הוציאה את הסעיף הזה מהפקודה".

מדובר צה״ל נמסר בתגובה כי "צה״ל, המגייס לשורותיו חיילים וחיילות לשירות חובה, חרט על דגלו אפס סובלנות כלפי אירועי פגיעה על רקע מיני ופועל ללא לאות למיגור התופעה באמצעות הסברה, אכיפה, בקרה וענישה מחמירה. כחלק מפעילות זו, על מנת לתת מענה לחיילים וחיילות המקיימים אורח חיים דתי או חרדי, חוברה לפני כשלוש שנים על ידי יוהל״ם והרבנות הצבאית מצגת ייעודית המנוסחת באופן תורני שנקראת 'שמירה על קדושת הגוף'. יש לציין כי חייל המקיים אורח חיים דתי או חרדי כאחד, רשאי לפנות למפקדו ולעבור את התוכן הנ״ל באופן מותאם. בימים הקרובים תופץ הבהרה בנושא למפקדים ולגורמים הרלוונטיים על מנת לוודא שכלל החיילים הדתיים והחרדים יהיו מודעים לזכויותיהם בנוגע לשיעור זה. מאחר שהאירוע המדובר בכתבה התרחש לפני למעלה משנה וחצי, לא נוכל להתייחס למקרה ללא מידע נוסף״.