בעזרת השייח'

הכוכב הראשי במשלחת של המועצה האזורית שומרון לקונגרס האמריקני היה דווקא פלשתיני – השייח' תמימי מרמאללה.

יוסף ארנפלד , ז' באדר ב תשע"ט

מבינים שההתיישבות היא עובדה מוגמרת. שייח' תמימי
מבינים שההתיישבות היא עובדה מוגמרת. שייח' תמימי
צילום: חנה יואסט

"בשם הערבים הריאליים שחיים בגדה המערבית בארץ הקודש, מקום שבו ערבים ויהודים גרים ביחד, חשוב לי להדגיש כי האסלאם לא שולל את המאמינים בתנ"ך. מפעם לפעם נמצא פער ואנחנו חייבים לשתף פעולה כדי לגשר על הפער הזה, בלי אלימות ושפיכות דמים. מנקודת מבט דתית מוסכמת, כנראה שנחיה ביחד לפחות עד ביאת משיח". את הדברים המפתיעים הללו אמר לא אחר מאשר השייח' אבו חליל אל-תמימי מרמאללה. המיקום שבו נשא את הדברים מפתיע עוד יותר: הקונגרס האמריקני בוושינגטון.

"אנחנו חיים יחד ביהודה ושומרון מ-67' עד עכשיו", הוסיף תמימי לומר לקהל. "לפני 25 שנה הוכרז על הסכם אוסלו, אבל נשארנו עדיין בלי הסכמה סופית. הקונפליקט הפלשתיני הוא סוגיה מורכבת, לכן אנחנו צריכים את העזרה שלכם. בשטחי C אפשר להגיע לשיתופי פעולה. המטרה היא לשלב כוחות כדי להוכיח לפלשתינים שיש עתיד טוב יותר. עד עכשיו היו כמובן שיתופי פעולה עסקיים, אבל זה לא מעיד דבר. שיתופי פעולה עסקיים הם ללא מטרה אמיתית או הבנות הדדיות. ככל שניתן, אפשר להביא למצב ביטחוני טוב יותר לשני הצדדים, אינשאללה".

ללא ספק מדובר בליהוק מבריק של המועצה האזורית שומרון, שצירפה שייח' מוסלמי תושב יהודה ושומרון למשלחת ההסברה שלה, שיצאה אל הקונגרס האמריקני בוושינגטון ולראשי הקהילות היהודיות בארצות הברית.

ללא ספק מדובר בליהוק מבריק של המועצה האזורית שומרון, שצירפה שייח' מוסלמי תושב יהודה ושומרון למשלחת ההסברה שלה, שיצאה אל הקונגרס האמריקני בוושינגטון ולראשי הקהילות היהודיות כחלק מפעילות יחידת קשרי החוץ של המועצה יחד עם עמותת 'אנחנו על המפה' (We are On the Map).

השייח' תמימי הוא מתאם בבתי הדין השרעיים ברשות הפלשתינית ובישראל, וחבר בתנועת ODS - One Democratic State ברמאללה. מטרת המשלחת היא לשלול את ה-BDS ואת הדה-לגיטימציה כלפי ישראל בעולם, הפעם בעזרת הבאת הנהגה ערבית אותנטית מיהודה ושומרון, בעלת ראייה אחרת באשר לפתרון מדיני שאינו עובר דרך עקירת יישובים יהודיים ויוצר אלטרנטיבה לרשות הפלשתינית.

אפילו נסיעתו של השייח' תמימי למסע ההסברה מעידה כמה מורכבת הדרך שבחר. בסוף השבוע האחרון הוא עבר את הגבול לירדן, שם היה אמור לעלות על הטיסה לארצות הברית – אך במפתיע נעצר על ידי כוחות הביטחון הירדניים והוחזר ארצה ליהודה ושומרון. רק בהתערבות של המינהל האזרחי קיבל אישור הגעה והסעה מיוחדת לנמל התעופה בן גוריון, שם הספיק לעלות ברגע האחרון על טיסה חלופית לארצות הברית.

חצי מהפלשתינים מתנגדים ל-BDS

זו לא הפעם הראשונה שהשייח' תמימי משתף פעולה עם הנהגת ההתיישבות היהודית ביהודה ושומרון. לפני כשנתיים הוא נטל חלק בכינוס 'מיעוטים למען ריבונות' של תנועת נשים בירוק. הוא מחזיק בדעות שנשמעות יוצאות דופן, אך לטענתו הן מייצגות רבים בקרב הפלשתינים. תמימי (40), אב לארבעה ילדים שמתגורר עם משפחתו ברמאללה, הוא חלק מהתנועה ברחוב הפלשתיני שמחכה למותו של אבו מאזן, ומקווה להחזיר את המנהיגות המקומית שקדמה לערפאת ולרשות הפלשתינית, יחד עם ההבנה שההתיישבות היהודית ביהודה ושומרון היא עובדה מוגמרת.

בשיחה מיוחדת עם 'בשבע', תמימי מסביר שדיאלוג ומשא ומתן אמיתי מוצלחים הרבה יותר מליבוי שנאה בין אנשים. "יש שלושה הסכמים בין מדינות ערביות למדינת ישראל: הסכם קמפ דיוויד עם מצרים, הסכם השלום עם ירדן והסכם אוסלו שהוביל להקמת הרשות הפלשתינית, אך נתקע באמצע. עכשיו אנחנו רוצים לבנות את הגשר, במקום שנאה שאף אחד לא מרוויח ממנה".

המטרה שלו בהצטרפות למסע ההסברה היא בראש ובראשונה לדאוג לצרכי העם שלו. "יש הרבה נושאים של זכויות אדם", הוא מסביר. "הפתרון הפוליטי ייקח פרק זמן ארוך, ועד אז צריך לשים לב לצרכים האנושיים שלנו, כמו תנועה, מים, חשמל, בריאות וחינוך". דווקא מתוך הראייה הרחבה הזאת, הוא חושב שצריך פתרון אחר לסכסוך הישראלי-פלשתיני. "שתי מדינות לשני עמים זה מסובך מדי", הוא קובע. "אולי בעתיד הקרוב נעלה את האפשרות של שתי מדינות במולדת אחת. התכנית כוללת את הישארות היישובים החוקיים על תילם, אלה שיושבים על אדמות מדינה או אדמות יהודיות פרטיות". לטענתו התכנית הזאת מקבלת תמיכה גם מצדה הימני של המפה הפוליטית, כגון מהרבנית הדסה פרומן ומהרב שלמה ריסקין.

נדמה שהגישה שלך פחות פופולרית ברמאללה, מקום מגוריך.

"חלק מהאוכלוסייה תומכת ב-BDS כי הם מרגישים שמדינת ישראל לא נענית לדרישות הפוליטיות וההומניטריות של זכויות האדם שלהם. לכן הם חושבים שהצטרפות ל-BDS היא הפתרון הנכון. אבל לפחות חצי מהאנשים חושבים שדיאלוג הוא דרך טובה יותר להשגת זכויות פוליטיות או אנושיות".

את הטענה שלא ממש שומעים על פלשתינים שחושבים כמוהו, מפריך תמימי וקובע כי חצי מהפלשתינים הם נגד BDS, אלא שהממשל הפלשתיני בשטח נשלט על ידי הפת"ח – והוא תומך באופן רשמי ב-BDS, עד שישראל תיסוג לגבולות 67' כולל מזרח ירושלים. "אנשים רבים מן השורה לא מעוניינים בזה, אבל אין להם קול ושופר תקשורתי חזק כמו שיש לממשל", הוא מסביר. אולם למרות הביקורת החריפה שלו כלפי ממשל הפת"ח, הוא עדיין מעדיף אותם עשרת מונים על פני שלטון החמאס. "הפת"ח עדיין משאיר פתח קטן לדיאלוג מפעם לפעם, אך החמאס לא מוכן כלל להיכנס למשא ומתן עם ישראל, רק דרך תיווך של מדינה שלישית – גרמניה, מצרים או ירדן, כך שזה שונה לגמרי".

"החרם – אסון לפועלים הפלשתינים"

למרות הדעות החריגות בנוף העירוני של רמאללה, ועל אף חוסר הסובלנות בתרבות הערבית כלפי מי שלא נוהג ליישר קו עם ההנהגה, תמימי לא ממהר לעזוב את העיר. "אומנם יש אנשים שמתנגדים אלינו בצורה חריפה, אבל עדיין מסתדרים. אנחנו מדברים בצורה דיפלומטית. כמובן לא הכול מאה אחוז נורמלי, אבל יש לנו מספיק כוח ולא מתעסקים איתנו. אף פעם לא איימו על החיים שלי. רק בפייסבוק וברשתות החברתיות מתקיפים אותנו מדי פעם עם סרטונים ופוסטים של אנשים שלא רוצים נורמליזציה ודיאלוג, אלא אם תוכרז מדינה פלשתינית".

לדידו, לערבים הישראלים יש תפקיד חשוב ומכריע בסוגיה. "למרות שחלק מהם תומכים ב-BDS", הוא מבהיר, "הרבה יותר נוח לגור בשטחי ישראל הריבונית, המצב שלהם הרבה יותר טוב". עיקר הביקורת שלו מופנה כלפי חברי הכנסת הערבים. "חלק מהם מחזיקים בעמדות שמאל קיצוני ואפילו קומוניסטיות". למרות זאת, גם אילו הייתה לו האפשרות לקבל תעודת זהות כחולה, הוא לא היה רץ לקחת אותה. "למרות שלאנשים עם אזרחות ישראלית יש תנועה חופשית, שזה הדבר הכי נצרך לאזרח הפלשתיני, בשבילי זה בסדר להיות עם אזרחות פלשתינית".

מה דעתך על מדינות אירופה שמחרימות את התוצרת של יהודה ושומרון?

"במצב הנוכחי, החרם הוא אסון לפועלים הפלשתינים ולבני משפחותיהם. עדיין לא נפל להם האסימון שהמפעלים הללו מעסיקים אלפי פלשתינים. אם האירופאים באמת רוצים לעזור לפלשתינים, הם צריכים למצוא דרך פוליטית טובה יותר כדי לעזור לאותן משפחות, לא דרך חרם. זה לא יעזור להם וכמובן לא טוב לישראלים. יש לנו אמונה משותפת, לחיות ביחד".

תחילתה של מנהיגות חלופית

"כראש המועצה האזורית שומרון, אני לא יכול לשבת בבית שלי ולראות בתקשורת איך מוכרים את ארץ ישראל, ואיך מחליטים בוושינגטון על הקפאת בנייה או על עקירת יישובים", אומר יוסי דגן, ראש מועצת שומרון. "המשימה המרכזית שלנו היא מיליון יהודים ביהודה ושומרון, ולמנוע עקירות. כדי להצליח במשימה, אנחנו משקיעים מאמצים רבים בהסברה מול מקבלי ההחלטות בארץ ומחוצה לה. להצלחת המשימה אנחנו מנסים לרתום את כל מי שאפשר, כולל מנהיגות ערבית מקומית מיהודה ושומרון".

השייח' תמימי הוא אחד המייצגים הבולטים של תופעה שהולכת מתרחבת בשנים האחרונות, אם כי מתחת לפני השטח ופחות נמצאת בשיח התקשורתי, של מנהיגים ערביים שנמצאים בקשר ישיר עם ההתיישבות, כמו השייח' ג'ערבי מחברון. דגן מספר שהוא נמצא בקשר עם השייח' תמימי כבר כמה שנים, וזו לא הפעם הראשונה שהשניים משתפים פעולה. "הובלנו יחד קמפיין בעברית וערבית נגד תאונות הדרכים".

דגן מספר שמגיעים אליו למשרד לא מעט שייח'ים ומנהיגים ערבים מקומיים מיהודה ושומרון, שרוצים לסלול ציר עוקף הרשות הפלשתינית וקונספט אוסלו. "חלק מאותם שייח'ים הם מוסלמים גאים, אבל הם אומרים שאם אללה גזר עלינו לחיות באותה ארץ, בואו נראה איך אנחנו מסתדרים יחד. בשיח שלי איתם אני לא בא מתוך התבטלות של חלוקת הארץ, אלא מדגיש שהארץ היא שלנו, ומכאן צריך לבחון איך הם יכולים לחיות בצורה טובה".

חלק מקונספט ההסברה של דגן הוא טיפוח אנשים שמהווים אלטרנטיבה לרשות הפלשתינית ולחמאס. "שייח' תמימי בא לדאוג לאינטרסים של הציבור שלו, אבל הוא מבין שהדרך של הרשות הפלשתינית לא טובה ושההתיישבות היהודית ביהודה ושומרון היא עובדה מוגמרת – ולכן רוצה לחיות בשלום לצידנו. כשהוא מסביר בפני הקונגרס כמה אוסלו והרשות הפלשתינית פוגעים בהם, וכמה חשוב להם שתהיה התיישבות, בוודאי שזה נשמע אחרת".