פייגלין 20 שנה בפוליטיקה ולא עשה כלום

שר החינוך ויו"ר הימין החדש, נפתלי בנט, השתתף בכנס "חושבים אחרת" והסביר מדוע הוא פועל נגד בית המשפט העליון והמשפטיזציה.

רפאל לוי , ז' באדר ב תשע"ט

בנט בכנס חושבים אחרת
בנט בכנס חושבים אחרת
צילום: יוסי זליגר

בנט: פייגלין 20 שנה בפוליטיקה ולא עשה כלום

שר החינוך ויו"ר הימין החדש, נפתלי בנט, השתתף היום (חמישי) בכנס "חושבים אחרת" של המכון הישראלי לדמוקרטיה ושוחח עם ארנון מאיר.

בנט שב והבהיר את עמדתו בעניין בג"ץ: "בג"ץ הוא בוודאי לא אויב, אבל אני אומר בצורה מאוד ברורה - העוצמה המופרזת של מערכת המשפט ובג"צ קושרת את ידי חיילי צהל מלנצח את חמאס. אני קובע את זה. שלא נעבוד על עצמנו, ידי חיילי צה״ל ומפקדיו קשורות בשל הפרזה של בג"צ ומערכת המשפט שכבר הוטמעה עמוק בתוך מערכות הביטחון. אנחנו חייבים לשחרר את האילוץ הזה כדי שצה"ל יחזור לנצח. בית שממנו יורים הוא בית מחבלים וצריך להפיל אותו".

בהמשך האשים בנט גם את הרמטכ"ל לשעבר והמועמד לראשות הממשלה גנץ בסיכון מיותר של חיילי צה"ל: "כשבני גנץ אומר איך הוא ריסן את חיילי גולני מתוך מוסריות מזויפת זה לא עושה עליי רושם. אני רוצה שצה״ל ינצח. אני שומע את אהרון ברק מתגאה שמקימים חמ״לים של משפטנים - ככה לא מנהלים מלחמה. האויב מבין את זה אז הוא במכוון לוקח בתים וממיר אותם לבסיסים כי הוא יודע שלא נירה על זה. ישראל הפכה למעצמה של משפטיזציה, בג"צ תחת אהרון ברק הפך הכל לשפיט. צריך בג״צ בשביל להגן על זכויות אדם, לא בשביל להגיד לממשלה מה סביר ומה לא".

לדבריו פסקת ההתגברות נחוצה משום שבג"צ נטל לעצמו סמכויות מיותרות: "האיזון בין הרשויות הופר על ידי בג״צ. לפני 30 שנה ממשלות יכלו למשול, ואז הגיע אהרון ברק ובשורה של פסקי דין לאט לאט כרסם וכרסם, הפך את היועץ המשפטי לממשלה לכל יכול. אנחנו בסך הכל מחזירים את האיזון״.

השר בנט פרס את משנתו הכלכלית: "צמצום פערים הוא מתן הזדמנות הוגנת לכל ילדה וילד מכל מקום בארץ. אנחנו לא סוציאליסטים, אני איש שוק חופשי שמאמין בתחרות וברצון של האדם לנסוק. אבל במסגרת השוק החופשי, כל אדם צריך לצאת מקו פחות או יותר דומה. זה מה שעשיתי במהפכת המדעים והמתמטיקה באופקים, בשלומי, בכפר חב״ד. אנחנו לא יכולים לתת לוועדים חזקים שיושבים על השלטר את הכוח. אני לא מחלק כספים, אני לא סנטה קלאוס. מי שבא ונותן לכם מתנות זו לא חוכמה. החוכמה היא לצאת לעם מול ניסנקורן, מול תנובה, מול מונופול המלט. לשלם מחירים בשביל עם ישראל".

על מועמדותו של פייגלין ונסיקתה של "זהות" בסקרים לסביבות אחוז החסימה אמר בנט, "פייגלין 20 שנה בפוליטיקה ולא עשה כלום. כתב ספר טוב".