מקווה שהפצעים מהבחירות יגלידו

פרופ' דיסקין לא זוכר מערכת בחירות כל כך קשה, "זו מדינה נפלאה אבל הקיטוב הפעם מצער מאוד".

בני טוקר , ח' באדר ב תשע"ט

גבי אשכנזי
גבי אשכנזי
צילום: קובי ריכטר/TPS


מקווה שהפצעים יגלידו

פרופ' אבי דיסקין מהמרכז האקדמי שערי מדע ומשפט, אינו זוכר מערכת בחירות כל כך קשה כמו זה הנוכחית.

"מה שבולט בבחירות הפעם זה הקיטוב וזה מצער מאוד וקשה יותר ממערכות בעבר", אמר דיסקין בשיחה עם ערוץ 7. ''תשמע את הליכוד, עם מה הם רצים: או ימין או שמאל, או ביבי או טיבי. בשמאל תשמע את הביטויים הקשים של הידוענים - הכול נורא קיצוני.

"זו מדינה נפלאה רבת גוונים שמבחינות רבות המדינה הזאת היא נס ופלא. אני מקווה שהקיטוב הזה יקהה לאחר הבחירות ושהפצעים יגלידו, אנחנו חייבים להיות אנושיים וסובלנים יותר".

בהתייחס לדו"ח מבקר המדינה שפורסם ערב הבחירות טוען דיסקין כי מוטב שרשויות החוק והפיקוח ישקלו בזהירות פרסומים בתקופות כאלה, "מבקר המדינה, היועץ המשפטי לממשלה וגם בית המשפט העליון צריכים להביע את דעתם בענייניי מדיניות רק במקרים קיצוניים ביותר כיון שלא ידוע הקשר הסיבתי בין מדיניות לתוצאה ולכן יש לנקוט באיפוק. צריכים להתריע על פגיעה בחוק אבל כשזה נוגע למדיניות ראויה זהירות".

פרופ' דיסקין טוען כי במערכת בחירות זו לסקרים אין ערך, "בגלל אחוז החסימה הכול ישתנה, הכל תלוי על חוט השערה. מה שרואים בסקרים לא יקרה ביום הבחירות. נכון להיום יש מאבק בין שתי מפלגות וכל אחת מהם יכולה לצאת המפלגה הגדולה ביותר. ככל שהליכוד יהיה גדול יותר כך חלק מהקולות שהוא יקבל יבואו על חשבון אלה שלא יעברו את אחוז החסימה כך שהכל פתוח גם מבחינת הגושים.

"כחול לבן התחילו כהבטחה גדולה לאלה שרוצים חילופי שלטון אבל תמיד יש את נושא ההזדעקות לדגל שפעלה בשלבים המאוחרים בבחירות הקודמות לטובת הליכוד".

לדבריו חוסר הכנות של המנהיגים באמירותיהם בתקופת הבחירות יוצרת בעיה אתית, "אם פוליטיקאים נמנעים מלהגיד את עמדותיהם בגלל עצות של יח"צנים או סקרים זו הופכת להיות מערכת בחירות לא כנה וזה לא רק בשמאל אלא גם בימין".