הרב טוביה ליפשיץ: אצלנו חודש אדר נהפך לאבל

משגיח ישיבת הכותל מספר על שמחת חודש אדר על רקע נפילת הבן יוחאי בפיגוע במרכז לפני 11 שנה, "מי שמנהל את העולם נותן את הכוחות".

בני טוקר , ח' באדר ב תשע"ט

ישיבת מרכז הרב
ישיבת מרכז הרב
צילום: אביתר פייזוב

למרות השנים זוכרים אותם

בירושלים התקיים ערב השקה מיוחד לרגל הוצאת ספרו של הרב אביאל קוטלר, שמיניסט שלמד בישיבה לצעירים לפני 11 שנה ונקלע לטבח האכזרי בישיבה.

קוטלר תכנן אז לנגן עם הגיטרה האישית שלו במסיבת ראש חודש אדר אך נאלץ להתמודד עם האובדן הנורא של חברו יוחאי ליפשיץ הי"ד בטבח בישיבה. הוא החליט לעמול וללמוד על מידת השמחה וכעת אחרי עשר שנים בישיבת בית אל הוציא ספר על מידת השמחה.

אביו של יוחאי הי"ד, הרב טוביה ליפשיץ משגיח ישיבת הכותל, מספר לערוץ 7 כי הוא מופתע כל פעם מחדש שלמרות 11 השנים שעברו החברים והישיבה לא שוכחים את הנרצחים.

"האירוע הקשה והכואב הזה שחל בחודש אדר זה בדיוק ההפך ממהות החודש שמרבים בו בשמחה ואצלנו מאז אותו אדר החודש נהפך לאבל שמעצים לאור העובדה ששמונה בחורים נהרגו בבת אחת. אני רוצה לשבח את ישיבת מרכז הרב והישיבה לצעירים שבמשך כל השנים כולל השנה לא שוכחים וזוכרים. גם השנה היה אירוע מאוד מכובד ומושקע וזה לא מובן מאליו שהרי במוסדות לימוד יש תחלופה גדולה וזה מחבר את הצעירים שלא הכירו את הנרצחים אליהם. זה נעשה עם המון לב ונשמה והמשפחות מוקירות טובה על כך".

הספר על השמחה, שיצא על ידי חברו הטוב של יוחאי, ריגש את כל המשפחה, "לכל משפחה יש את העשייה פרטית לזכר הבן שנרצח וגם לנו יש את הדרכים להנציח את יוחאי ולזכור אותו. מה שעשה אביאל שהיה חבר של יוחאי הם למדו ביחד גם ביסודי וגם בישיבה לצעירים הפתיע אותנו, הוא עבד הרבה זמן על הספר וזה מרגש.

יוחאי היה באמת ילד מלא שמחת חיים שנולד בין החומות. נער שלמד תמיד והשקיע והיה חביב על רבותיו וחבריו. הוא היה בכיתה י"ב קצת לפני יום הולדת 18 הוא ישב עם חברותא ולמד בספרייה מסכת מנחות ואז ברוך ה' שהחברותא שלו חבר טוב ניצל והוא נהרג. מהמחזור שלו ברוך ה' הוא היה היחיד שנהרג. מחזורים אחרים נהרגו עוד תלמידים".

הרב ליפשיץ מסביר איך אפשר לשמוח בחודש שהפך אצל משפחות רבות לחודש שחור, "אנחנו משתדלים, מבינים שהכל זה דברים שיש מי שמנהל אותם ואחרי עליהם והוא גם נותן את הכוחות להמשיך ולקיים בית שמח ונורמלי ולומדים איך לחיות עם הדבר הזה לא ששוכחים את זה לא זה שזה נאבד בתהום הנשייה אבל לומדים איך לחיות יחד עם הדבר הזה".