כשהמרתון פוגע בבעלי צרכים מיוחדים

כמדי שנה מרתון ירושלים גורם לשיבושים רבים לביטול לימודים, הסעות ולהשארת ילדים רבים בבית. "זו ענישה קולקטיבית".

בני טוקר , ז' באדר ב תשע"ט

רצים במרתון ירושלים (ארכיון)
רצים במרתון ירושלים (ארכיון)
צילום: פלאש 90

מרתון ירושלים, הורי הצרכים המיוחדים ישלמו את המחיר

כמדי שנה גם השנה מרתון ירושלים גורם לשיבושים רבים בכבישים ולסגירת בתי ספר. הנפגעים העיקריים הם ההורים לאוכלוסיות בעלי הצרכים המיוחדים שבשל ביטול מרבית ההסעות יאלצו להישאר מחר בבית.

חלק מהורי הילדים עם הצרכים המיוחדים מנסים למצוא פתרונות יצירתיים. כך לדוגמא אליהו כהן הורה לילד בחינוך מיוחד בבית ספר בירושלים, מספר לערוץ 7 שהוא שולח את בנו לנופשון. "כל שנה המרתון גורם לענישה קולקטיבית להורי בעלי הצרכים המיוחדים שצריכים לשבור את הראש מה לעשות ולדאוג שהבן יקבל מענה במקום בית הספר. הבן שלנו זקוק לכמעט השגחה צמודה וכל שנה מחדש זה לא פשוט. ברוך ה' הסתדרנו השנה עם נופשון במועדונית לב בנימין בעפרה, אבל לא לכל הורה יש את הסידור הזה".

"הדבר הזה שנכפה עלינו הוא ענישה קולקטיבית לכל הורי הצרכים המיוחדים. אני פונה לעיריית ירושלים שתגלה רגישות להורים הילדים עם הצרכים מיוחדים", הוא מוסיף.

אריק קפלן, יו"ר ארגון ההורים בירושלים, מציין שהתופעה ידועה ואפשר לצמצמה. "מרתון כשלעצמו זה דבר מבורך ואנחנו שמחים עליו, אלא שבגלל המרתון אין הסעות בעיקר בחינוך המיוחד. כל שנה אנחנו במשא ומתן עם גורמים בעירייה כדי לצמצם את הפגיעה. אבל גם השנה יהיו ילדים רבים כולל בחינוך הרגיל שיישארו בבית וזה מאוד לא טוב".

"עשינו את המקסימום שהפגיעה תהיה מינימאלית, אבל חלק מבתי הספר פשוט סגורים מחר. לא הצלחנו לתת מענה לחלק מבתי הספר וגני הילדים כולל בחינוך הכללי. זה בהחלט בעייתי שהילדים נותרים בבית כשההורים לא בבית בחלק מהמקרים", אומר קפלן.

ממשרד החינוך נמסר כי עיריית ירושלים אחראית על המרתון ועל כל ההשלכות ממנו, ואכן הם קיבלו אישור שלא להפעיל בתי ספר וגנים שהגישה אליהם לא אפשרית.

מעיריית ירושלים מסרו בתגובה כי "במרבית מוסדות החינוך בירושלים אשר אינם על צירי המרתון מתקיימים הלימודים כסדרם. בשל הסדרי התנועה המתוכננים ליום המרתון קיים קושי גדול בהפעלת מערך ההסעות העירוני באופן תקין, אולם מוסדות החינוך המיוחד ייפתחו כרגיל ויפעלו בעזרת הצוות שיוכל להגיע למקום".

"מדובר ביום אחד בשנה בלבד ובאירוע בינלאומי עצום אליו מגיעים כ-40,000 איש מ- 80 מדינות, לאירוע חשיבות עצומה לירושלים ומכניס לכלכלת העיר כ-20 מיליון שקלים. המרתון מתקיים זו כבר השנה התשיעית ותושבי ירושלים מקבלים את אי הנוחות, בהבנה ובאהבה", אמרו בעירייה.