דרישה: להחזיר את ינון ראובני לאגף התורני

עו"ד חי הבר המייצג את מי שהורשע בהצתת הכנסייה ליד הכינרת פנה לשב"ס בדרישה לשנות את תנאי הכליאה שלו בעקבות ביטול כתב האישום.

אורלי הררי , י' באדר ב תשע"ט

 ינון ראובני
ינון ראובני
צילום: Basel Awidat, פלאש 90

עו"ד חי הבר המייצג את ינון ראובני, שהורשע בהצתת הכנסייה ליד הכינרת, פנה בסוף השבוע לשב"ס בדרישה לשנות את תנאי הכליאה ולהחזיר אותם לכפי שהיו בתחילה.

הבקשה מגיעה בעקבות החלטת הפרקליטות בשבוע שעבר לחזור בה מהגשת כתב אישום נגד ראובני ונאשם נוסף בגין הצתת כנסיית הדור מציון, הצתת מחסן ומכונית וכן אירועים נוספים של תג מחיר שיוחסו לו.

במכתבו, כותב עו"ד הבר כי עם מעצרו ועד לחודש ינואר 2016 הוגדר ראובני כאסיר פלילי לכל דבר ועניין.

ראובני אף שהה "באגף התורני" כאשר אף אחת מזכויותיו כעצור לא נשללו ממנו והוא הסתובב חופשי באגף, ללא כל הגבלה וכן הייתה לו זכות גישה חופשית לטלפונים וביקורים.

עוד כותב עו"ד הבר, כי בזמן שראובני שהה כבר במעצר, הוגש נגדו כתב אישום נוסף שבעקבותיו הוגדר ראובני כאסיר ביטחוני והחלו לשלול את זכויותיו. ראובני הועבר לאגף השמור תוך קיפוח כל זכויותיו הבסיסיות לקיום מצוות על-פי ההלכה, נשללה ממנו כל גישה לטלפונים ואף צומצמו הביקורים. כמו כן, כתוצאה מכך אף נמנעה מראובני כל פעילות במסגרת החינוך, כל פעילות שיקומית לרבות טיפולים וכתוצאה מכך אף רשות האסירים נמנעת מטיפול בעניינו.

כעת, משהפרקליטות חזרה בה מכתב האישום שגרם להחמרת התנאים, כותב עו"ד הבר במכתבו אין עוד כל סיבה חוקית להמשיך ולהחזיק את ראובני באגף השמור, בהפרדה מלאה תוך קיפוח כל זכויותיו הבסיסיות. כמו כן, מבקש עו"ד הבר את התערבותו של מפקד כלא השרון בדחיפות תוך מתן ההוראה להעביר ראובני חזרה ל"אגף התורני" על מנת שיוכל להמשיך ולרצות את יתרת העונש אותו הוא מרצה כבר 5.3 שנים ללא דופי.

עוד מציין עו"ד הבר כי מיד לאחר מעצרו קיבל על עצמו ראובני את ההחלטה לשנות אורך חייו וגישתו. ראובני ניתק כל קשריו החברתיים מן העבר, מצא את בחירת ליבו ואף התחתן בכלא לפני שנה, כך שבפועל שם עברו מאחוריו וכל רצונו זה לסיים לרצות עונשו ולשוב למסלול חיים תקין. כמו כן מבקש עו"ד הבר ממפקד כלא השרון שיעשה כל שביכולתו על מנת לסייע בשמירה על שינוי מבורך זה.

נזכיר כי בשבוע שעבר החליטה פרקליטות מחוז מרכז לחזור בה מכל האישומים נגד ראובני ונגד צעיר נוסף, בנוגע לחשד נגדם על הצתת כנסיית הדור מציון. לפני כחודשיים טען עו"ד איתמר בן גביר, שייצג עד כה את ראובני, בבית המשפט שההודאות של צ', הצעיר הנוסף, ניתנו תחת התעללות בקטין ולכן אין לקבל את הראיות.

השופטת מיכל ברנט קיבלה את הטענות ולאחר שהפרקליטות ביקשה זמן להתארגן, הודיעו השבוע בפרקליטות לשופטת כי לא נותרו מספיק ראיות נגד הנאשמים, ועל כן הם חוזרים בהם מכתב האישום.