מדוע ייהרס בית הכנסת התל אביבי?

תושבים בתל אביב מוחים על כוונת העירייה להרוס את בית הכנסת "היכל שלמה" בשכונת נחלת יצחק. "נקודה שחורה נוספת על מפת העיר".

רפאל לוי , ז' באדר ב תשע"ט

בית הכנסת היכל שלמה בתל אביב המיועד להריסה
בית הכנסת היכל שלמה בתל אביב המיועד להריסה
צילום: רועי כהן

עיריית תל אביב החליטה להרוס את בית הכנסת "היכל שלמה" בשכונת נחלת יצחק ולבנות במקומו מבנה ציבורי.

בית הכנסת הוקם לפני כ-43 שנה בשנת תשל''ז ומכיל כ-120 מקומות תפילה כולל עזרת נשים. מאז הקמתו ועד היום, בית הכנסת מהווה מקום מרכזי לתושבי השכונה דתיים וחילונים כאחד ופועל בכל ימות השבוע הן בתפילות והן בשיעורים רבים.

תושבי השכונה ומתפללי בית הכנסת מוחים נגד כוונת העירייה בטענה שהתחליף שהוצע בלא עונה על צרכי הקהילה: "תכנון העירייה נעשה במנותק למציאות הקהילתית מתוך מגמה אחת ויחידה: לאפשר את הריסה המבנה במהירות האפשרית".

לדבריי התושבים מעבר שכזה יזיק לפעילות הקהילה, ישבש את ניהולו התקין של בית הכנסת ויפגע אנושות בתושבי השכונה הפוקדים את בית הכנסת ובפרט בותיקים, מכיוון שבית הכנסת הקרוב ביותר רחוק ואין באפשרותם להגיע לשם.

באי בית הכנסת מציינים כי שכונת נחלת יצחק נמצאת בשנים האחרונות בהתפתחות מהירה וכתוצאה מכך חל גידול מתמיד גם במספר התושבים ולכן הצורך והביקוש לבית כנסת ספרדי גדל.

"לצערנו, עיריית ת''א מתעקשת להתעלם בעקביות מפניות התושבים הנפגעים ואף כל פניות חברי ועד השכונה שנבחרו לייצג את התושבים מול העירייה נתקלו באוזניים אטומות ובחוסר רגישות מינימאלי ורצון למתן מענה אמיתי והולם", כתבו תושבים בפנייתם לערוץ 7.

התושבים תוקפים את העירייה ואומרים: "מדיניות פוגענית ביחס למרכזי פעילות יהודית אינה חדשה לעיריית ת''א ובתי הכנסת הותיקים שנותרו שוממים, הפזורים ברחבי העיר מהווים עדות אילמת לכך. אי מניעת פינוי להריסת בית הכנסת תצבע נקודה שחורה נוספת על מפת העיר העברית הראשונה".

מעיריית תל אביב נמסר בתגובה: "כל הסוגיות הללו עלו לאורך כל השנים בדיונים משפטיים שהתקיימו בין העירייה לעמותה, כאשר עפ"י פסק הדין שניתן בהסכמה הבטיחו המתפללים לפנות את בית הכנסת".

"לא נמצאה הצדקה להקמת בית כנסת נוסף וכל בניה שתיעשה מעל בית הכנסת תחייב פינוי. ראוי להדגיש כי העירייה העמידה למתפללים בית כנסת חלופי בשטח של 400 מ"ר הכולל ארון קודש וריהוט חדש".טוען....