המהפכה הבאה של שקד

שרת המשפטים יוזמת מהפכה שתצא לפועל אם תישאר בתפקידה: שימוע בכנסת למועמדים לעליון. "הציבור צריך להכיר את תפיסת עולמם של השופטים"

ערוץ 7 , ח' באדר ב תשע"ט

איילת שקד
איילת שקד
צילום: פלאש 90

שרת המשפטים איילת שקד, ממפלגת הימין החדש, מתכוונת להוביל רפורמה בהליך בחירת שופטי העליון, שתכלול שימוע ציבורי בוועדת החוקה לכל מועמד לשפיטה בבית המשפט העליון, בדומה לנעשה בארה"ב.

על פי הדיווח ב"ישראל היום", מדובר בחלק מתוכנית מקיפה יותר שאותה מתכוונת שקד לבצע אם תכהן קדנציה נוספת במשרד המשפטים. את עיקרי התוכנית תציג שרת המשפטים בשבוע הבא במסיבת עיתונאים מיוחדת.

"האקטיביזם השיפוטי מכניס את בית המשפט לסוגיות ערכיות ופוליטיות, ולכן בקדנציה האחרונה התחלתי בשינוי הכיוון של בית המשפט", אמרה שקד.

לדבריה, "משעה שבית המשפט העליון נכנס לזירה הציבורית ודן בעניינים ערכיים, אין סיבה שהציבור לא יידע את עמדותיו של כל שופט ויכיר את תפיסת עולמם המשפטית והערכית של המועמדים לבית המשפט העליון.

''המהפכה השמרנית שביצעתי במערכת המשפט תמשיך ביתר שאת גם בקדנציה הבאה. כמובן, אם הציבור ייתן לי את הכוח בקלפי", הדגישה שרת המשפטים.

במהלך הקדנציה האחרונה החלה שקד לבצע "מהפכה שמרנית" בבית המשפט העליון כאשר הסיטה את ספינת האקטיביזם השיפוטי. שקד מינתה 334 שופטים בארבע שנים לכלל הערכאות, מתוכם שישה לבית המשפט העליון, שהם כ־40% מכלל השופטים בעליון.