סחורה בעייתית

האידיאולוגיה הליברלית של פייגלין מסוכנת יותר מהאידיאולוגיה של מרצ, משום שהיא תפורר אותנו מבפנים. דעה.

שלמה פיוטרקובסקי , ט' באדר ב תשע"ט

כנס ההשקה של 'זהות'
כנס ההשקה של 'זהות'
צילום: פלאש 90

במפלגת זהות הודיעו השבוע שהצמידו אבטחה אישית ליו"ר המפלגה משה פייגלין ואף הגישו תלונה במשטרה.

על פי ההודעה הרשמית שפרסמה המפלגה, "ההחלטה התקבלה בעקבות גל של מתקפות משולחות רסן מצד מפלגות הימין והשמאל, ליבוי שנאה, הפצת ידיעות שקריות ומניפולציות דמיוניות".

אולם כשבוחנים ברצינות את הדברים נדמה שהמניפולציה הדמיונית בסיפור הזה היא דווקא של אנשי זהות, אולי בהשפעתו של עשן הקנביס. אחרת קשה להבין כיצד הופכים שם טוקבק הזוי (באמת הזוי, אגב) מאתר 'הארץ' לעילה לתלונה במשטרה. לא ברור גם מה כל כך מזעזע את פייגלין בכינויים שהוא מקבל - פשיסט, גזען והומופוב. אולי במקום להסתובב עם אבטחה עדיף שהוא ייקח רגיעון ויתייעץ עם ח"כ סמוטריץ' בשאלה איך מתמודדים עם קצת קללות משמאל.

השאלה היא כמובן האם בזהות באמת מודאגים, או שזו בעצם, וכך אכן נראה, דאגה לצורכי בחירות בלבד. מתברר שבמפלגה הצעירה מתקשים להתמודד עם ביקורת פשוטה וסבירה על עמדותיהם ועל הסחורה הפוליטית הבעייתית מאוד שהם מבקשים לשווק לציבור הבוחרים הישראלי. ואם קשה להתמודד עם הביקורת, מה קל יותר מאשר לזעוק בקול גדול "הסתה"? טריק שמאלני ידוע שמאכזב מאוד לגלות שאומץ דווקא על ידי הליברטריאנים חסידי החירות המלאה של זהות.

ואם הגענו עד לכאן, פטור בלי להסית עוד קצת נגד פייגלין הרי אי אפשר, אז אנדב גם אני כמה הערות כדי להצדיק את משכורתו של המאבטח של פייגלין. ראשית, תרשו לי לא להתרשם ממשנתו של האיש. להציף את רחובות ישראל במריחואנה זו לא אידיאולוגיה, זה סתם חוסר אחריות. הרי המדינה הליברטריאנית שפייגלין חולם עליה גם לא תיקח אחריות על הנזקים. ואם כבר בליברטריאניות עסקינן, יש משהו מתמיה מאוד בתפיסת החירות של פייגלין. זו בטח לא תפיסת החירות של התורה. מדובר באידיאולוגיה של הפיכת המדינה לגוף חסר משמעות, והשלטת חוק הג'ונגל על חיינו מתוך אמונה כמעט מיסטית ונעדרת כל בסיס מציאותי ביד נעלמה שתסדר את הכול.

במובן הזה האידיאולוגיה הליברלית של פייגלין מסוכנת יותר מהאידיאולוגיה של מרצ, משום שהיא תפורר אותנו מבפנים, הרבה לפני שהסכנות שמרצ תמיט עלינו מבחוץ יביאו אותנו לצרה ממשית. ובכלל, לי הקטן קשה להבין איך מאידיאולוגיה של מנהיגות אמונית שמורה את דרכה לכיוון של בניית בית המקדש השלישי עבר הדגל ללגליזציה של סמים. מה יהיה הדגל הבא שפייגלין יניף? מישהו יודע לנחש או להעריך?