אין טלפון בעולם שאי אפשר לפרוץ אליו

האלוף במיל' יצחק בן ישראל מעריך ששום מידע ביטחוני לא דלף מהטלפון של הרמטכ"ל לשעבר, "זה אירוע תקשורתי שמנוצל פוליטית".

בני טוקר , י' באדר ב תשע"ט

אילוסטרציה
אילוסטרציה
iStock

ארוע תקשורתי שהפך לספין פוליטי

האלוף במיל' פרופ' יצחק בן ישראל, ראש מרכז הסייבר באוניברסיטת תל אביב, מעריך כי שום מידע ביטחוני לא דלף אם אכן הייתה פריצה איראנית לטלפון של הרמטכ"ל לשעבר בני גנץ.

בשיחה עם ערוץ 7 אמר בן ישראל "אני ניזון בעניין הזה מכלי התקשורת ואני לא יודע אם אלו באמת איראנים, אבל אני יכול להגיד שאין טלפון בעולם שאי אפשר לפרוץ אליו. זה לא מחייב יכולות מיוחדות.

"אני בזמנו לפני עשר שנים כשהייתי צריך להסביר לאנשים מה זה סייבר הייתי משלב בהרצאות פריצה לטלפון של מישהו מהקהל שהתנדב. אין כאן יכולת מיוחדת, היא קלה וגם דרך אגב ההגנה יחסית קלה ומי שרוצה שיהיה לו בטלפון הגנה צריך פשוט להוריד אפליקציה מתאימה ולהתקין אותה".

להערכתו בני גנץ לא היה צריך את שרותי הביטחון כדי לדעת שעליו להיזהר משימוש בטלפון האישי, "בני גנץ הוא אישיות ביטחונית ולכן אם אכן נודע בצורה כזאת או אחרת לשירותי הביטחון שפרצו לו לטלפון אז מחובתם ללכת ולהזהיר אותו קודם כל בשביל ביטחונו האישי, שהרי בטלפון יש גם GPS ולכן מי שפרץ יכול לדעת בכל שנייה איפה הוא נמצא וגם אפשר להשתמש בטלפון כמיקרופון.

''אם הוא מחזיק את הטלפון לידו בשעה שהוא מדבר על דברים מסווגים אז אפשר לשמוע את השיחות שהוא מנהל, לכן חובתם של שרותי הביטחון ללכת ולהגיד לו שנודע לנו כך וכך ושיזהר. אבל אני מניח שמכיוון שהוא היה רמטכ"ל הוא יודע בדיוק מה זה סייבר והוא לא צריך שמישהו יסביר לו מה היכולות של סייבר".

להערכת פרופ' בן ישראל, שום מידע ביטחוני לא דלף מהטלפון של הרמטכ"ל לשעבר, "כשהוא היה בצבא מטבע הדברים כשמדובר בסודות מדינה הוא לא עשה שום דיון שדנים בו בדברים רציניים כשהטלפון לידו. או שהוא היה סגור מחוץ לחדר או כלוא באיזה תא או במקרה הכי גרוע אם הוא בשטח למשל אז הטלפון נלקח על ידי הרל"ש שסוחב אותו במרחק די גדול ממנו כדי שלא יוכלו להאזין.

"באזרחות אי אפשר לעשות את זה כי באזרחות אתה צריך שהטלפון יהיה לידך ולכן הדבר הזה הוא כמעט בלתי אפשרי. אבל אתה צריך לדעת שאם אתה יעד למודיעין אויב ורמטכ"ל לשעבר הוא תמיד יעד למודיעין אויב, אז אתה צריך לדעת להתייחס לטלפון הזה כאל דבר שאפשר לפרוץ אליו ולכן גם בין היתר לא לאחסן בו שום מידע שהוא רגיש או ביטחוני ואני מניח שזה ידוע היטב לרמטכ"ל לשעבר"..

יצחק בן ישראל טוען כי כל הפרשה הפכה לספין פוליטי, "יש כאן אירוע תקשורתי וכל צד מנסה לנצל את זה הכי טוב שהוא יכול לטובת הצד שלו בקמפיין. כל השאר זה ספינים או מהצד הזה של המתרס הפוליטי או מהצד ההוא של המתרס הפוליטי. כולם מנצלים את זה עכשיו להרוויח נקודות לקמפיין".


הצעות והערות ניתן לשלוח לדואר אלקטרוני: computers@inn.co.il