"לא נשאיר חיילים אמריקנים בסוריה"

יו"ר המטות המשולבים בצבא ארה"ב מכחיש את הדיווח כי אלף חיילים ישארו בסוריה: "אין שינוי בתוכניות להסיג את כל הכוחות"

ניסן צור , י"א באדר ב תשע"ט

דנפורד עם הרמטכ"ל לשעבר איזנקוט. ארכיון
דנפורד עם הרמטכ"ל לשעבר איזנקוט. ארכיון
צילום: דובר צה"ל

הגנרל ג'וזף דנפורד, יו"ר המטות המשולבים בצבא ארה"ב, הכחיש את הדיווח ב"וול סטריט ג'ורנל" כי ארה"ב תשאיר כאלף חיילים על אדמת סוריה, ולא תסיג את כל כוחותיה מהמדינה כפי שהודיע הנשיא טראמפ.

הגנרל דנפורד הבהיר כי הצבא האמריקאי ייסוג לחלוטין מסוריה ולא יותיר כוחות צבא או חיילים שם. "הדיווח ב'וול סטריט ג'ורנל' לא נכון מבחינה עובדתית. לא היה שום שינוי בתוכנית עליה הודיע הנשיא טראמפ, ואנו ממשיכים ביישום הוראתו של הנשיא להסיג את כוחות מסוריה", אמר דנפורד.

על פי הדיווח ב"וול סטריט ג'ורנל" שכנעו בכירי צבא ארה"ב את הנשיא טראמפ להותיר כאלף חיילים על אדמת סוריה, על מנת להילחם לצד הכורדים העומדים בפני איומים מטורקיה. על פי הדיווח, ההחלטה הגיעה לאחר שהשיחות בין ארה"ב, טורקיה, בעלות הברית האירופיות והכורדים הגיעו למבוי סתום.

גורם נוסף טען בפני "וול סטריט ג'ורנל" כי "צבא ארה"ב יותיר על אדמת סוריה מעל 400 חיילים, אולם עדיין לא התקבלה החלטה סופית. התוכנית היא להותיר עד 1500 חיילים על מנת ליצור אזור ביטחון בצפון סוריה. התוכנית אמורה היתה לשלב כוחות של בנות הברית האירופיות, אולם עד עתה לא התקבלה התחייבות כזו מהם".

ההודעה של הנשיא טראמפ בחודש דצמבר האחרון כי ארה"ב תסיג את כל כוחותיה מסוריה עוררה ביקורת חריפה, והביאה את שר ההגנה ג'יימס מאטיס לאיים בהתפטרות. מנהל המודיעין הלאומי דן קואטס אמר כי בניוגד להודעתו של טראמפ "דעאש לא הובס, ועדיין שומר על נוכחות בסוריה"