הרב יצחק נריה: בפורים הזה נותנים מתנות לאברכים

הרבה עמותות עוסקות בעזרה לאביונים, אבל מי יעזור לאברכים?

ערוץ 7 , י"א באדר ב תשע"ט

אברכים בציונות הדתית
אברכים בציונות הדתית
צילום: קרן אחד לאחד

העובדה שאין אנו רואים הרבה בעלי כיפות סרוגות המחזרים על הפתחים, אינה מעידה שאין בנינו נזקקים, אלא שהערך של עמל ועבודה וחוסר הנכונות להתבזות הוא כל כך חזק עד שאנשים רבים סובלים בשקט ואינם מבקשים.

חלק מרכזי מהם אלו עמלי התורה, שאסור להם לעבוד בשעות של הלימודים ובעצם הם לפעמים הנזקקים האמיתיים של דורנו.

הרב יצחק נריה, מייסד קרן 'אחד לאחד' התומכת כלכלית בכאלף משפחות מהציונות הדתית, המחיש את הצורך של משפחות הציונות הדתית בעזרה כלכלית וסיפר כי רק בחודש האחרון קיבלה הקרן למעלה מ-1200 בקשות של אברכים לקבל מלגה לקראת חג הפסח. "היום כ- 40% מהאברכי הציונות הדתית נאלצים להיעזר בקרן כמו שלנו על מנת להתקיים"

איך אפשר למדוד מיהו אביון? הכלכלן ארז צדוק הסביר כי ההגדרה היבשה לקו העוני הוא הכנסה של 5200 ₪ לזוג. "דוח העוני איננו נכון", אמר צדוק, "שכן הוא לא מתחשב בהכנסה 'בשחור' וכן לא בודק בעלות על רכוש. אביון הוא עני שאין לו כסף לצרכים הכרחיים לבני ביתו, לכן הגדרת אביון שונה משמעותית ממדידת העוני ע"י מדינת ישראל."

עוד הוסיף צדוק, "האברכים הם ציבור שהחליט להקדיש את חייו ללימוד התורה למרות שמראש ידעו שהבחירה הזאת תצריך אותם לחיות בצמצום. כאן המקום של מצוות הצדקה ע"י הקהילה שרוצה לתמוך בדרך התורה ובחשיבות לימוד התורה ובמקרה שלנו, בהצמחת תלמידי חכמים מקרב הציונות הדתית".

הרב נריה סיכם דבריו ואמר כי מאז הקמת הקרן לפני כשלוש שנים חל שיפור משמעותי בגישתו של הציבור הדתי לתמיכה בלומדי התורה אך למרות זאת נדרש עוד מאמץ רב על מנת להבטיח לאברכים להגדיל תורה מבלי לחשוש לצרכים הכלכליים.

קרן "אחד לאחד" הוקמה על מנת לסייע לעמלי תורה במוסדות תורניים לאומיים ברחבי הארץ ולתמוך במשפחות נזקקות מהציבור הדתי לאומי.

הקרן מהווה כתובת ואוזן קשבת לצרכי הציבור הדתי לאומי ומצוקותיו תוך דגש על תמיכה בבניין התורה ולומדיה. הקרן פועלת בשקיפות מלאה והינה מיזם ללא מטרות רווח. 100% מכספי התרומות עובר לאברכים ולמשפחות הנזקקות.