"התקדמנו בצעד ענק לכיון איראן"

ח"כ בצלאל סמוטריץ' מאיחוד מפלגות הימין ספד לרב אחיעד אטינגר הי"ד, "איש יקר. משפחה יוצאת מהכלל" ותקף את פסיקת שופטי העליון אמש.

103FM , י"א באדר ב תשע"ט

בצלאל סמוטריץ'
בצלאל סמוטריץ'
צילום: הדס פרוש, פלאש 90

ח"כ בצלאל סמוטריץ' מאיחוד מפלגות הימין ספד לרב אחיעד אטינגר הי"ד, אותו הכיר באופן אישי, ותקף את החלטת בית המשפט העליון אמש (ראשון) לפסול את ד"ר מיכאל בן ארי מהתמודדות בבחירות.

סמוטריץ' סיפר על היכרותו עם הרב אחיעד שנפטר הבוקר מפצעיו לאחר שנפצע אתמול פצעים אנושים בפיגוע בצומת אריאל: "כאב גדול על פטירתו של הרב אחיעד. גרנו בשכנות בישיבה בקדומים. איש יקר. משפחה יוצאת מהכלל. תלמיד חכם עצום. איש שאין בו טיפת רוע. הוא גר בקדומים בחממה ובישיבה ועזב את הכל והלך לדרום תל אביב לסוג של מדבר, גר שם בהתחלה כמה שנים. הלך להקים שם ישיבה כדי לעזור לתושבי השכונות בלי שהוא ידע מאיפה הוא מממן את זה ומאיפה הוא מקבל משכורת. גם למד, גם לימד, גם גייס כספים".

"אדם מדהים ומשפחה יוצאת מן הכלל. כתבתי קודם שמגש הכסף שעליו מוקמת המדינה שלנו, משתבץ בעוד ועוד יהלומים יקרים שמצווים לנו במותם את החיים, חיים של התיישבות וחיים של דרום תל אביב וחיים של תורה וחיים של אחיזה עיקשת בארץ ישראל. קורבן אדיר", נפרד בכאב.

ח"כ סמוטריץ' הגיב בחריפות להחלטת בית המשפט העליון אתמול על פסילת ד"ר מיכאל בן ארי והכשרת המפלגות הערביות וד"ר עופר כסיף מחד"ש: "התקרבנו אתמול צעד ענק לכיוון אירן שבה יש מועצה עליונה שמקבלת החלטה למי העם יכול לבחור ובמי העם לא יכול לבחור. ההחלטה הזאת היא חד צדדית - מי שתומך בפיגוע הנורא של אתמול ובדומים לו יכול להתמודד לכנסת ישראל, ומי ששרת בעצמו בצבא ובניו משרתים ביחידות קרביות לא יכול כי אנחנו לא כל כך אוהבים אמירות שלו".

יו"ר האיחוד הלאומי יצא להגנתו של ד"ר בן ארי: "צריך לומר את זה בצורה חד משמעית, וגם את השקר הזה לקרוע - מיכאל בן ארי הוא לא גזען ולא שונא ערבים כי הם ערבים. נכון, הוא מכליל והוא מזכיר לכולנו שיש כאן מאבק בין עמים. הניסיון הזה לבודד בנקודת קצה מפגע בודד ולהתעלם מכל ההקשר, למולו מותר למישהו להעמיד אמירה נגדית שאומרת שיש כאן 100 שנה מאבק בין עמים בין היהודים לערבים. זה כמובן לא אומר שכל ערבי הוא בן מוות. מיכאל לא מתייחס אליו ככה, אף אחד לא מתייחס אליו ככה, אבל מותר להזכיר לציבור הישראלי שיש כאן עם שרוצה להשמיד אותנו כבר 100 שנה. העם הזה תומך בטרור ומלבה אותו".

לדבריו הבחירה של ערביי ישראל במערכות הבחירות מעידות על יחסם למדינת ישראל: "מדברים הרבה על ערביי ישראל, ערביי ישראל בוחרים פעם אחר פעם ברובם המוחלט את חברי הכנסת ברשימות הערביות שמסרבות לגנות טרור שמסרבות להגדיר את מדינת ישראל מדינה יהודית. אחמד טיבי עומד על דוכן הכנסת ומדבר על שתי מדינות ואנחנו שואלים אותו איזה? אחת פלסטינית ואיך קוראים למדינה השניה? הוא לא מסוגל להוציא מהפה את המילה מדינה יהודית".

לשאלה למה לטרוח להצביע אם בסופו של דבר מי שמקבלים את ההחלטות הם שופטי בית המשפט העליון השיב סמוטריץ' כי יפעל להרחיב את מספר שופטי העליון ולרסן אותם: "צעד של הרחבת מספר השופטים לא דורש אפילו הצעת חוק. זה צעד ששר/שרת משפטים או יו"ר ועדת חוקה, ואני מזכיר ששניהם היו בידיים שלנו בקדנציה האחרונה, היו יכולים לעשות. ביקשתי את זה אין ספור פעמים, אמרתי בואו נגדיל את בית המשפט העליון בעוד ארבעה שופטים, תאמין לי ששופטי בית המשפט העליון היו מבינים את המסר. אפשר וצריך לעשות הרבה יותר".

סמוטריץ' הוסיף: "אני אומר לציבור, אל תצביעו לאף אחת מהפלגות שלא מבטיחה לכם שינוי, כולל הליכוד. יש עכשיו מבחן מאוד חשוב גם לנתניהו וגם לאיילת שקד, עזבו אתכם רגע מהבטחת בחירות, אני הנחתי הבוקר הצעת חוק מאוד פשוטה שמבטלת את חוק 7 א' שמכוחו פוסלים מועמדים. אנחנו רואם שנים שבית המשפט העליון מסרס אותו בכל מה שנוגע למחבלים ולמי שמזדהה עם האויבים שלנו ומפעיל אותו רק נגד הימין. אני קורא לראש הממשלה ולאיילת שקד לבטל אותו כאן ועכשיו. הם יכולים בהחלטה אחת שלהם לכנס את הכנסת עוד בכנסת הזאת ולבטל אותו".

הוא ציין כי דברים אלו יהוו תנאי סף לכניסתם לקואליציה עתידית: "אם יש מישהו שמרשה לעצמו להתנות כניסה לממשלה בלגליזציה, אנחנו חייבים להתנות כניסה לממשלה לא רק בפסיקת ההתגברות, עכשיו יש לי תאבון הרבה יותר גדול, גם בחוק היועמ"שים ודברים נוספים".

לשאלה מדוע לא ידרוש לעצמו את תיק המשפטים השיב: "אני חושב שאתה צודק, שמעתי שנתניהו רוצה להשאיר את תיק החינוך בידי הליכוד, אני לא בטוח שנאפשר לו את זה, אבל אני בהחלט חושב שאנחנו חייבים לדרוש את תיק המשפטים, אני אגב מאוד מעריך את איילת וקשה לי לראות איך היא עושה את כל השינויים שלה עם ארבעה מנדטים כמו שזה נראה עכשיו בסקרים, לנו יהיו כנראה יותר מנדטים ויותר לגיטימציה".

"סימנתי את תיק המשפטים, סימנתי רפורמות מאוד פשוטות, יותר טריואליות ואני חושב שיותר מועילות ממה שאיילת שטחה היום".