קרב דיפלומטי במועצת זכויות האדם

המועצה כונסה בז'נבה לדיונים שמרביתם עוסקים בישראל ובדו"ח האחרון שלה בו נטען כי חיילי צה"ל יורים באופן בלתי חוקי במפגינים.

ניצן קידר , י"א באדר ב תשע"ט

אולם מועצת האו"ם לזכויות אדם. ארכיון
אולם מועצת האו"ם לזכויות אדם. ארכיון
צילום: Mike Segar, רויטרס

בז'נבה נערכים מאות לעצרת שתתקיים בצהריים (שני) מחוץ לבניין בו מתקיימי דיוני מועצת זכויות האדם של האו"ם.

המועצה דנה בדו"ח לפיו ישראל ירתה באופן מכוון בילדים ועיתונאים פלסטינים בגבול עזה והפרה את החוק הבינלאומי.

בעצרת יישא דברים מנכ"ל משרד החוץ לשעבר דורי גולד ובמהלכה, בתוך הבניין, תגיב למסמך גם שגרירת ישראל למוסדות האו"ם בז'נבה, אביבה רז שכטר.

הדיונים במועצה כבר החלו בעדותו של מיכאל לינק, אחד מהחוקרים החתומים על המסמך. הוא טען שחיילי צה"ל יורים במפגינים ללא אבחנה ודרש שהמועצה תעביר את הנתונים שאספו מחברי המסמך לבחינת בית הדין הבינלאומי לפשעי מלחמה בהאג.

נזכיר כי בירושלים מתחו ביקורת חריפה על המסמך. ראש הממשלה נתניהו אמר כי "ישראל דוחה על הסף את דו"ח המועצה לזכויות אדם של האו"ם. המועצה קובעת שיאים חדשים של צביעות ושקרים, מתוך שנאה אובססיבית לישראל, הדמוקרטיה היחידה במזרח התיכון".

"חמאס הוא שיורה טילים על אזרחי ישראל, משליך מטעני נפץ ומבצע פעילות חבלנית במהלך ההפגנות האלימות על הגדר", ציין ראש הממשלה.

במשרד החוץ אמרו דברים חריפים אף יותר. "דו"ח זה נכתב על ידי שלושה אנשים חסרי הבנה בענייני ביטחון, ללא רקע מקצועי רלוונטי, ולכן קשה להתייחס למסמך הזה ברצינות".

בתגובת המשרד נאמר עוד כי "חמאס הכריז מלחמה על ישראל וקורא להרוג יהודים. חמאס מאת הפיגועים ומשתמש באזרחים בעזה כנשק אנושי לתקיפה של ישראל ושל אזרחים ישראלים. חמאס מנצל את האזרחים בעזה כמגנים אנושיים למחבלים. ישראל מגיבה בפעולה מאופקת שננקטה רק בהגנה על האוכלוסייה האזרחית שלנו. פעולות צה"ל בגבול עזה נעשות על פי המשפט הבינלאומי ואמות המידה של צבאות אחרים בעולם. מומחים צבאיים עצמאיים אישרו זאת. כך גם בית המשפט העליון בישראל, מוסד שיפוטי בעל שם עולמי".

"ישראל גאה במערכת המשפטית שלה ובצה"ל, אשר במעשיה עומדת בדרישות המשפט הבינלאומי. ישראל תמשיך להגן על אזרחיה מפני התקפות אלה, על אף תחושתה של המועצה כי אין לישראל זכות להגן על גבולותיה", אמרו במשרד החוץ, "מועצת זכויות האדם הופכת לשותפה של ארגון טרור, התומך בתוקפנות של חמאס נגד ישראל ובדיכוי של תושבי עזה. ישראל קוראת למדינות החברות לדחות את הדו"ח ולהתעלם מהמלצותיו".