דורי גולד: "ישראל מבקשת מהעולם לומר את האמת"

השגריר לשעבר, דורי גולד, נאם בהפגנה בהשתתפות מאות מול מטה האו"ם בז'נבה ותהה כיצד המועצה לזכויות אדם אינה עוסקת בתושבי עוטף עזה.

ניצן קידר , י"א באדר ב תשע"ט

ד"ר דורי גולד
ד"ר דורי גולד
צילום: הדס פרוש, פלאש 90

ד"ר דורי גולד, שגריר ישראל באו"ם לשעבר וכיום נשיא המרכז הירושלמי לענייני ציבור ומדינה, נאם היום (שני) במסגרת הפגנת ענק שיזם ארגון UNWATCH מול כינוס מועצת זכויות האדם בג'נבה.

המועצה מקיימת היום את הדיון השנתי בו מתקבלות החלטות נגד מדינת ישראל ונגד מדיניותה, כאשר במוקד הפעם ההפגנות במאי 2018 על גדר הגבול ברצועת עזה.

ד"ר גולד מתח בדבריו קו ישיר בין ירי הטילים על תל אביב ביום חמישי לבין מדיניות האו"ם כלפי ישראל. "הדו"ח המפלה של השופט גולדסטון, כאשר זיכה למעשה את החמאס מפעולותיו, נתן אור ירוק להמשך הירי על ישראל. האם מישהו כאן בג'נבה מדבר על זכויות האדם של החקלאים ביישובי דרום הנגב המערבי ששדותיהם נשרפו על ידי חמאס?", שאל את הקהל ד"ר גולד.

הוא הביא דוגמאות רבות לגישה החד צדדית של האו"ם אל מול ישראל לעומת היחס אל מדינות אחרות. לדבריו מעולם לא התכנסה "המועצה המיוחדת תחת סעיף ארבע של אמנת ז'נבה" לדיון בהפרת האמנה, אלא רק במקרים שהיו נגד ישראל. ישנן מדינות מערביות שפיתחו שיטות לחימה שונות ללוחמה עירוניות. שימוש בארטילריה, חיל אוויר על מנת להילחם בכוחות גרילה שעמדו נגדם. היו מדינות שהשתמשו ב"הפצצות שטיח" נגד אזורים שונים כמו שהרוסים ביצעו בצ'צניה ובסוריה".

ד"ר גולד ציין את הקרב בג'נין בו העדיפה ישראל להשתמש ולסכן את חייליה ולא לפגוע באוכלוסייה האזרחית שהייתה במחנה הפליטים תוך סיכון חיי חיילי צה"ל.

"ישראל אינה מבקשת כי כוחות בינלאומיים יגנו עליה, היא תעשה זאת בעצמה. אבל ישראל מבקשת דבר אחד מהקהילה הבינ"ל – את האמת. באו"ם ישראל מתקשה להשיג זאת", סיכם גולד.