בג''ץ מצפה כרמים
''מטרת הערעור: פינוי מתנחלים מביתם''

בג''ץ דן בערעור נגד פסיקת בית המשפט המחוזי אשר החיל את "תקנת השוק" על מצפה כרמים שבבנימין.

חזקי ברוך , י"ב באדר ב תשע"ט

תושבי מצפה כרמים בבית המשפט
תושבי מצפה כרמים בבית המשפט
צילום: חזקי ברוך

דובר מצפה כרמים: "עינוי דין בעתירה פוליטית"

בבית המשפט העליון התקיים היום (שלישי) דיון על הערעור נגד פסיקת בית המשפט המחוזי אשר החיל את "תקנת השוק" על היישוב מצפה כרמים שבבנימין.

החלת סעיף זה על ידי המחוזי תביא להסדרה תכנונית של מצפה כרמים שהוקם בסוף שנות ה-90, ובו מתגוררות עשרות משפחות. המדינה ביקשה מבית המשפט העליון לדחות את הערעור ולאפשר את הסדרת היישוב.

נציג פרקליטות המדינה, עו"ד נחי בן אור, אמר בדיון כי הערבים שהגישו את הערעור הם אינם בעלי הקרקע. בא כוחו של המנהל האזרחי סיפר כי ''בכל הטענות דנו המערערים בבית המשפט המחוזי. הדברים ביהודה ושומרון הם דינמיים כי המפות לא מדוייקות ויש כל הזמן שינויים.

''מדובר פה על עירעור על דיון ארוך שהיה בבית המשפט המחוזי. אנחנו סבורים שאין מקום להתערבות של בית משפט מכובד זה. החטיבה להתיישבות לא מנהלת למשרד הביטחון את הסדרת התיישבות אלא התהליך הפוך. כל תהליך עובר אישור של קמ''טים ולכן לבוא ולטעון היום שהחטיבה להתיישבות התנהלה בתום לב - לא מסתדר עם המציאות''.

שופט בית המשפט העליון חנן מלצר טען בדיון ''מישהו כאן לא דייק'' ומתח ביקורת על כך שהמדינה שינתה את עמדתה במעלה הדרך.

''מטרת הערעור: פינוי מתנחלים מביתם''

עו''ד הראל ארנון שמייצג את תושבי מצפה כרמים, אמר לשופטים: ''את העתירה הזאת יש לדחות על הסף. זעקנו כאן לפני שנה ואת אסתר חיות אמרת שיש להקפיא הליכים עד שיתבררו כל העובדות.

''לכל היושבים כאן באולם - תושבי מצפה כרמים, נעשה עוול", קבע ארנון. ''ברור שלכולם שהקרקע היא בשטח תפוס בניהול הממונה. נכון - חלקם בנו בלי היתרים אבל לפני שהוגשה עתירה ואני מדבר על 2005. חלקם לא בנו בכלל ולא בגלל זה צריך לפנות אותם מביתם''.

השופט מלצר העיר ''מה שנתפס על קרקע צבאית לא יכול לשמש כקרקע התיישבותית, ואם הממונה ידע שזה קרקע פרטית הוא לא יכל להקצות אותה לקרקע התיישבותית''.

ארנון השיב כי ''שאלת תום הלב לממונה לא יכולה להשליך על מדיניות התיישבות של מדינת ישראל. הממונה קיבל מפה מדויקת על סמך בדיקות וקבע שמדובר בקרקע שבניהולו ובדיוק בשביל כך יש את סעיף 5. הממונה הקצה את השטח להתיישבות וזה מה שהיה נהוג אז, אולי טעה אולי לא אבל הוא הקצה את הקרקע מכוחו''. במהלך הדיון הדגיש ארנון כי ''יש תכלית אחת למערערים - פינוי מתנחלים מביתם''.