הצגה: "שמימיים" - עשירי למניין

הנושא מדבר מאד לקהל, ההופעה נקיה (רק בנים), המילים נבחרות בקפידה והאיכות גבוהה מאד. תיאטרון במיטבו

קובי פינקלר , י"ב באדר ב תשע"ט

שמימיים- מחפשים מנין
שמימיים- מחפשים מנין
צילום: אילן בשור

בשנים האחרונות ובמיוחד בשנה האחרונה, תופס "תיאטרון אספקלריא" מקום של כבוד בתיאטרון הישראלי ובמיוחד זה הפונה לקהל הדתי. הנושאים מדברים מאד לקהל, ההופעה נקיה (רק בנים בשלב זה), המילים נבחרות בקפידה והאיכות גבוהה מאד.

השבוע, העלה התיאטרון שוב את ההצגה,"שמימיים", הצגה ללא מילים, המספרת על תשע נפשות המחפשות עשירי למניין.

הבימאי אופיר נהרי יצר כאן יצירה מיוחדת ושונה מכל מה שמכירים על בימות תיאטרון. תשעה שחקנים/רקדנים מחוננים ומלאי אנרגיה, מספרים לאורך כל 66 דקות ההצגה, בתנועה ובמילה אחת החוזרת על עצמה (מניין... ) את סיפורה של חסידות עליה מעולם לא שמעתם, חסידות "שמימי".

הכל כאן הוא שמיימי. החסידים נקראים "שמימיים" והם עצמם תשעה שמימיים, ששטים בכדור פורח, וזועקים "מניין, מניין", נואשים למצוא את האחד - "העשירי למניין".

בציבור שומר המצוות, כולם יבינו את הרעיון. בכל עת בה אנו מגיעים לאיזה פארק, או אפילו מנגל ביום העצמאות, ימצא המישהו הזה שיתור אחר העשירי לממנין "הצענטר"( העשירי).

אבל המסע שלהם מסתבך והולך, החיפוש אחר "העשירי" גובה מחיר קשה והם מתרסקים במקום שומם ללא נפש אדם, תקועים ללא מצפן וללא מים וכל שנותר להם הוא ספר הקודש( שהיה בגד והפך לספר קודש) אשר אותו נשאו כל הדרך. "השמימיים" מנסים להילחם בייאוש הגובר עליהם מרגע לרגע דרך לימוד התורה, תחנון ותפילה. האם העשירי יגיע? האם אפשר למצוא אותו? למה בכלל זקוקים לו?

שאלות שמעלות מחשבה, נושאים שכולנו מתחברים עליהם ומשחק יוצא מן הכלל של חבורת השחקנים בניצוחו של אופיר נהרי ובהם, בן-איש רביבו, ידידיה אנקרי, גלעד גורל, אריאל מרדכי, נעמן שלצר אלכסנדרוני, שחר שמואלוב, בן קובי, שי גלאור, מתן אנחייסי. עיצוב תפאורה נתון בידי ניר זאבי ואפילו היצירה המופלאה של עגל הזהב ( לא נגלה..) היא פרי חשיבה מקורית ושנונה.

אין פלא שהמופע זכה בשלושה פרסים "פסטיבל עכו" 2018 - עיצוב תנועה מקורית וירטואוזית, פרס האנסבל ופרס התלבושות.