"מיין קאמפף" בתיאטרון בורשה

תיאטרון בורשה החליט להעלות את ההצגה "מיין קאמפף". הבמאי מסביר: "השפה בה משתמשים פוליטיקאים בפולין כיום גרועה מהשפה של היטלר".

ניסן צור , י"ב באדר ב תשע"ט

העיר ורשה
העיר ורשה
צילום: מרים אלסטר, פלאש 90

תיאטרון Powszechny בורשה החל בימים האחרונים להעלות את ההצגה "מיין קאמפף" המבוססת על ספרו של אדולף היטלר, בה פירט את משנתו האנטישמית ואת תוכניותיו להשמדת העם היהודי.

עם זאת, במאי ההצגה אומר כי מטרתו היא דווקא להציג את העובדה כי האנטישמיות בפולין נמצאת בעלייה וכי השיח הפוליטי שמתקיים כיום בפולין "גרוע יותר מהשפה בה השתמש היטלר" כפי שהוא מגדיר זאת.

בראיון ל"ניו יורק טיימס" אמר יאקוב סקז'יבנק, במאי ההצגה, "אני רוצה להראות בעזרת ההצגה עד כמה הפילוג הפוליטי בפולין עמוק. אני רוצה להראות שהשפה בה משתמשים פוליטיקאים, כל הפוליטיקאים בפולין, גרועה יותר מהשפה של היטלר. האנטישמיות בפולין עולה גם היא לאחרונה".

זו לא הפעם הראשונה שתיאטרון Powszechny בורשה מעלה הצגה שנויה במחלוקת. בשנה שעברה נאלצו שחקני וצוות התיאטרון להסתגר בתוך האולם לאחר שמאות מפגינים ניסו לפרוץ אל התיאטרון כאשר הועלתה בו ההצגה "הקללה" שעסקה בניצול המיני של ילדים בכנסייה הקתולית.

שר התרבות הפולני, פיוטר גלינסקי, אמר ל"ניו יורק טיימס" כי הממשלה הפולנית אכן דורשת ומצפה ממוסדות התרבות בפולין להיות שמרנים ופטריוטיים יותר. "הממשלה הפולנית בנתה מוסדות חדשים מאז שמפלגת 'חוק וצדק' תפסה את השלטון בשנת 2015. אנו רוצים שהם יהיו יותר פטריוטיים. הודות למוסדות כאלו, אנו יכולים להחזיר את הזיכרון שלנו כאומה חופשית וכקהילה", אמר גלינסקי.