השר כץ נגד מועצת זכויות האדם: תיאטרון אבסורד

שר החוץ ישראל כץ פנה לשרי חוץ של 26 מדינות החברות במועצת האו"ם לזכויות אדם בקריאה שלא לתמוך בהצעת החלטה אנטי ישראלית.

ערוץ 7 , י"ב באדר ב תשע"ט

ישראל כץ
ישראל כץ
צילום: קובי ריכטר/TPS

מועצת האו"ם לזכויות אדם צפויה להצביע ביום חמישי הקרוב על הצעת החלטה אנטי-ישראלית הנוגעת לאירועים האלימים בגבול רצועת עזה.

לקראת ההצבעה פנה ממלא מקום שר החוץ, ישראל כ"ץ, לשרי החוץ של 26 מדינות החברות במועצה, בקריאה שלא לתמוך בהצעת ההחלטה.

במכתב ששיגר השר כץ לעמיתיו בעולם נכתב בין היתר, "מדובר בעוד יוזמה פרי תיאטרון האבסורד של המועצה לזכויות אדם".

ברקע ההצבעה עומד דו"ח שהוגש למועצת זכויות האדם, לפיו ישראל ירתה באופן מכוון בילדים ועיתונאים פלסטינים בגבול עזה והפרה את החוק הבינלאומי.

בירושלים מתחו ביקורת חריפה על המסמך. ראש הממשלה נתניהו אמר כי "ישראל דוחה על הסף את דו"ח המועצה לזכויות אדם של האו"ם. המועצה קובעת שיאים חדשים של צביעות ושקרים, מתוך שנאה אובססיבית לישראל, הדמוקרטיה היחידה במזרח התיכון".

"חמאס הוא שיורה טילים על אזרחי ישראל, משליך מטעני נפץ ומבצע פעילות חבלנית במהלך ההפגנות האלימות על הגדר", ציין ראש הממשלה.

במשרד החוץ אמרו דברים חריפים אף יותר. "דו"ח זה נכתב על ידי שלושה אנשים חסרי הבנה בענייני ביטחון, ללא רקע מקצועי רלוונטי, ולכן קשה להתייחס למסמך הזה ברצינות".

בתגובת המשרד נאמר עוד כי "חמאס הכריז מלחמה על ישראל וקורא להרוג יהודים. חמאס מאת הפיגועים ומשתמש באזרחים בעזה כנשק אנושי לתקיפה של ישראל ושל אזרחים ישראלים. חמאס מנצל את האזרחים בעזה כמגנים אנושיים למחבלים. ישראל מגיבה בפעולה מאופקת שננקטה רק בהגנה על האוכלוסייה האזרחית שלנו. פעולות צה"ל בגבול עזה נעשות על פי המשפט הבינלאומי ואמות המידה של צבאות אחרים בעולם. מומחים צבאיים עצמאיים אישרו זאת. כך גם בית המשפט העליון בישראל, מוסד שיפוטי בעל שם עולמי".

"ישראל גאה במערכת המשפטית שלה ובצה"ל, אשר במעשיה עומדת בדרישות המשפט הבינלאומי. ישראל תמשיך להגן על אזרחיה מפני התקפות אלה, על אף תחושתה של המועצה כי אין לישראל זכות להגן על גבולותיה", אמרו במשרד החוץ, "מועצת זכויות האדם הופכת לשותפה של ארגון טרור, התומך בתוקפנות של חמאס נגד ישראל ובדיכוי של תושבי עזה. ישראל קוראת למדינות החברות לדחות את הדו"ח ולהתעלם מהמלצותיו".