השרה שקד בלמה רפורמה שהוביל משרדה

מחלקת ייעוץ וחקיקה במשרד המשפטים פרסמה קול קורא לציבור בנוגע לניהול בתים משותפים. שרת המשפטים שקד הורתה לעצור את התהליך.

עוזי ברוך , י"ב באדר ב תשע"ט

הרדיפה אחריה יכולה לחדד את ההישגים שלה. איילת שקד
הרדיפה אחריה יכולה לחדד את ההישגים שלה. איילת שקד
צילום: נעם ריבקין פנטון, פלאש 90

לשכת שרת המשפטים איילת שקד מפרסמת הערב (שלישי) הודיעה חריגה לפיה החליטה שרת המשפטים לבלום יוזמה שמוביל הדרג המקצועי במשרד.

מלשכתה של שקד נמסר, "מחלקת ייעוץ וחקיקה במשרד המשפטים פרסמה היום ללא ידיעת השרה שקד קול קורא לציבור בנוגע לניהול בתים משותפים".

"זהו חלק ראשוני בעבודת המטה לרפורמה נחוצה בתחום, אבל במקום לבחון כפיית התקשרות עם חברת ניהול מפוקחת בכוונת שקד לשחרר את התחום כליל ממעורבות ממשלתית. שרת המשפטים הורתה לעצור את התהליך", הבהירו בלשכה.

נציין כי במסגרת ה"קול קורא" שפורסם הבוקר הוזמן הציבור להתייחס לשורה של סוגיות הנוגעות לאופן ניהולם של בתים משותפים בישראל ובהן:

· אופן ההתארגנות של הבית המשותף, לרבות האפשרות ליצירת מודל חלופי למודל "ועד הבית" המסורתי, ע"י התאגדות בעלי הדירות בדרך אחרת, בדומה למודלים שונים שקיימים בעולם.

· תחזוקת הבית המשותף (שוטפת וארוכת טווח) בהיבטים השונים, לרבות האפשרות להטיל חובות לתחזוקת מערכות הבית המשותף או חלקן, או למימון שלהן (באמצעות קרן תחזוקה, נכס מניב או בדרך אחרת), ובמיוחד כאשר מדובר במערכות חיוניות להצלת חיים.

· ההתקשרות עם חברת ניהול ותחזוקה, ובכלל זה האפשרות לחייב בעלי דירות להתקשר עם חברות כאמור, מעמדן המשפטי של החברות, סמכויותיהן וחובותיהן, לרבות האפשרות לקביעת סטנדרטים מחייבים לפעילותן ופיקוח עליהן.

וכן, סוגיות ייחודיות לניהול ותחזוקת בתים משותפים במתחמים הכוללים עירוב שימושים ובמתחמים שהוקמו בפרויקטים של התחדשות עירונית.