"40 מנדטים ואנחנו מחליפים את השלטון"

יו"ר כחול לבן בני גנץ, במסגרת בליץ הראיונות הערב, מבטיח שלא ישב בממשלת נתניהו, ולא יכניס לממשלתו את אחמד טיבי ואיימן עודה.

יוני קמפינסקי , י"ב באדר ב תשע"ט

בני גנץ בראיון
בני גנץ בראיון
צילום: חדשות 13

יו"ר מפלגת כחול לבן, בני גנץ, התראיין הערב (שלישי) לשורה של כלי תקשורת, וזאת לראשונה מאז החל את מסע הבחירות שלו לפני מספר חודשים.

בפתח הראיון בחדשות 13 הבהיר גנץ כי לא ישב בממשלת נתניהו, "אמרתי שבסיטואציה שנוצרה לא אוכל לשבת עם נתניהו, בעיניי היא רק החמירה מאז ובעיקר וחשוב מכך - האופן שבו התקבלו החלטות אסטרטגיות לרכוש צוללות, לאפשר לגרמניה להעביר צוללות למצרים, אלה תהליכים מאוד לא בריאים למדינת ישראל.

אז באופן הכי פשוט תשב או לא תשב בשום פנים ואופן עם נתניהו?

"לא נשב עם נתניהו. הדבר היחידי שיכול לשנות את הסיטואציה שהוא ייצא אחרת מהשימוע לצערי אני לא רואה את זה קורה".

אתה רואה אותך מביא 40 מנדטים? כרגע אתם רק נחלשים בסקרים

"40 מנדטים ואנחנו מחליפים את השלטון, ואני יושב בראש הקבינט המדיני בטחוני. לצידי בוגי, יאיר, גבי אשכנזי - ולא סמוטריץ' ומירי רגב".

גנץ הסביר מדוע החריף בימים האחרונים את הטון נגד נתניהו על רקע פרשת הצוללות, בניגוד לקו המתון יותר שנקט בעבר, "הגילויים האחרונים, גם בענייני הכספים שאני מניח שיבדקו, גם בענייני האופן שבו התקבלו החלטות והתזמונים שלהם לצערי הביאו אותי למקום שבו האמונה הגדולה שלי שאף אחד בדרג המדיני לא עושה שיקולים פרט לשיקולים לאומיים קיבלה חבטה קלה. אני מצטער אני לא יודע מה קרה לאיש הוא זז מהכביש ואני לא מבין מה קרה לו."

בתגובה לכך שמתארים אותו כהססן ולא שש אלי קרב, השיב יו"ר "כחול לבן", "אין מחבל שחיסלתי שקרא לי בניחותא ויש לא מעטים כאלה, אין אויבים שהבתים שלהם נפלו על הראש שלהם שיקראו לי בניחותא. אני פגעתי באויבנו יותר מכל אלה שמדברים מסביב כדאי שלא נתבלבל בסיפור הזה".

גנץ הצהיר בריאיון שלא יזמין את המפלגות הערביות להתייעצויות הקואליציוניות, אם יקבל את המנדט להקמת הממשלה, "אני לא מתכוון לקראו לאף אחד שהוא נגד מדינת ישראל. ערביי ישראל הם אזרחים שווים צריך לדאוג שיפתחו את התשתיות שלהם, ולא ללכת אחרי אחראי המובילים שלהם שפועלים נגד מדינת ישראל הם לא משרתים את האינטרסים שלהם - ולכן הם לא רלוונטיים לעניין הזה".

מה לגבי זהות של פייגלין?

"פייגלין זה סיפור מורכב מצד אחד אנחנו רואים איש מאוד קיצוני בדעותיו משיחי משהו הייתי אומר שאי אפשר ללכת אחריו בהקשר הזה הוא קצת מסתיר את המשיחיות הזאת במונחים ליברליים ואולי בסוגיות של לגליזציה של קנאביס אני לא מקבל את הקיצוניות ואני לא קונה את ההסוואה. האיש יש לו דעות מאוד קיצוניות הוא יצטרך לסדר אותן מחדש".

יש סיכוי שנראה את אורלי לוי חוברת אליכם רגע לפני הבחירות עם הבטחה להיות שרה?

אני לא יכול לדבר בשמה, אני רק יכול להגיד לך מה אני חושב עליה. אורלי לוי היא מנהיגה חברתית כלכלית ופרלמנטרית מצוינת. היו לי איתה שיחות בסה"כ מאוד טובות אני אשמח מאוד אם היא תצטרף אלי. אני בטוח שאפשר להוביל את המדינה בדיוק למקומות שהיא רוצה לללכת אליהם ובלבד שאני אהיה רה"מ כי אי אפשר אחרת".

ותסכים להבטיח לה תפקיד שרה כדי שהיא תגיע?

"בוודאי"

בהתייחסו לפריצה לטלפון הנייד שלו, שבוצעה לפי מערכת הביטחון ע"י גורמים איראניים הדגיש גנץ שהחומר שהיה במכשיר לא ימנע ממנו לכהן כראש הממשלה, הכריז שלא יפרוש – והפנה אצבע מאשימה כלפי נתניהו: "אני משאיר לך לשאול את השאלה ואני אשאיר אותה פתוחה, לא אני מוציא את הדברים האלה. אני קיבלתי דיווח על האיראנים אני חושב שיש עוד אנשים שמעורבים".

אבל הנה מה שאומר היריב שלך. הוא אומר: "אם הוא לא מצליח לשמור על הטלפון שלו איך הוא ישמור על המדינה"?

"אני אשמור על הטלפון שלי, אני אשמור על המדינה ואני אבטיח שאף אחד מהאנשים שנמצאים סביבנו לא זוכה לקבל יכולות אסטרטגיות שהסכנה שלהן למדינת ישראל ולחופש האסטרטגי שלה גבוהה פי מיליון מדבר הכי חמור שלא קיים בתוך הפלאפון שלי".