פסגה אזורית עם מזכיר המדינה האמריקני

מייק פומפאו השתתף לראשונה בפסגה שמארח ראש הממשלה נתניהו יחד עם מנהיגי יוון וקפריסין.

ניצן קידר , י"ג באדר ב תשע"ט

מפגש הפסגה, הערב
מפגש הפסגה, הערב
צילום: עמוס בן גרשום, לע"מ

ראש הממשלה בנימין נתניהו אירח את הפסגה השישית האזורית הערב (רביעי) בהשתתפות נשיא קפריסין ניקוס אנסטסיאדיס וראש ממשלת יוון אלכסיס ציפראס.

לראשונה השתתף גם נציג אמריקני בפגישה שנערך במלון מצודת דוד בירושלים - מזכיר המדינה האמריקני מייק פומפאו.

ראש הממשלה פתח את האירוע ואמר, "התחלנו במפגשים הללו לפני מספר שנים וזה הפך לאחת השותפויות האזוריות הטובות ביותר בעולם. אנחנו משתפים פעולה בכל דבר, מכיבוי אש ועד לאנרגיה".

הוא סיפר על התוכניות המשותפות. "אנחנו מתכננים להניח צינור גז ששמו East-Med Pipeline מישראל, דרך קפריסין ויוון לאירופה. הדבר הזה יועיל לכלכלות שלנו, יעניק יציבות ושגשוג לאזרחינו, אך הוא גם יגוון את מקורות האנרגיה של אירופה".

לדבריו, "יש חשיבות גדולה להצטרפותו של מזכיר המדינה של ארה"ב מייק פומפאו לפגישה - היא מסמלת את העובדה שארה"ב תומכת במאמץ האזורי הזה. נדון בהיבטים הרבים של המאמץ הזה, והמשמעות של זה היא שזה הולך לטווח הארוך. אנחנו נקבל בברכה לשותפות הזאת, לא רק את ארה״ב, אלא גם מדינות נוספות. נדון בכך ברגע שנסיים את החלק הפתוח של הפגישה".

יצויין כי במפגש נטלו חלק גם גם שר התחבורה ומ״מ שר החוץ ישראל כ״ץ, שר האנרגיה יובל שטייניץ, שרי החוץ והמסחר והתעשייה של קפריסין, ושרי החוץ והאנרגיה מיוון. בנוסף השתתפו גם שגרירי ארה"ב, קפריסין ויוון בישראל, וכן השגרירים הישראלים באתונה ובניקוסיה.