גבי אשכנזי: "הדלת לנתניהו סגורה - נקודה"

הרמטכ"ל לשעבר ומספר 4 ברשימת כחול לבן: לא נשב עם נתניהו. הדלת לנתניהו סגורה ונעולה.

ערוץ 7 , ט"ז באדר ב תשע"ט

גבי אשכנזי
גבי אשכנזי
צילום: קובי ריכטר/TPS

גבי אשכנזי מכחול לבן התייצב באולפן "פגוש את העיתונות" עם רינה מצליח ותקף בחריפות את ראש הממשלה נתניהו.

הרמטכ"ל לשעבר ומספר 4 ברשימת כחול לבן אמר כי הגילויים החדשים בפרשת הצוללות מצריכים חקירה מקיפה וחוזרת. הוא גם הוסיף כי למרות שנתניהו אמר שיתבע אותם: "אנחנו מוכנים להתמודד איתו אנחנו מוכנים שיתבע אותנו. גם לפיד אמר אתמול שהוא מסיר את החסינות ואותי הוא בכלל לא הזכיר. אם הוא רוצה שיתבע".

"אנחנו לא מצפים ולא מוכנים שראש ממשלה יעשה עסקאות במניות וכל העניין הזה מחייב חקירה", המשיך אשכנזי. "אנחנו בפירוש טוענים שכל הדבר הזה הוא חמור. אני רוצה לקבוע שעניין של מתן צוללות תקיפה מתקדמות למצרים - זו הפרה ופגיעה ביתרון הימי של צה"ל - בים התיכון וגם בים סוף". אשכנזי הדגיש כי יש הרבה פרשות לנתניהו אבל עד הצוללות - זה קודש הקודשים ולא נעבור על זה לסדר היום.

אשכנזי, שכבר העיד במשטרה במסגרת הפרשה ציין: "אני הייתי ב-2010 הרמטכ"ל, וקיבלתי הנחייה לרכוש צוללת שישית, למרות שסוכם שנה קודם לכן, עם נתניהו, שאין בה צורך. אבל העדיפויות הלכו למקום אחר". הוא הסביר: "הדרישה הייתה תמוהה, דרשתי לקיים דיון קבינט בנושא כבר אז. אם אני כרמטכ"ל מקבל הנחייה לרכוש צוללת, אני יוצא מנקודת הנחה שהאינטרסים ממלכתיים ולצרכי ביטחון בלבד".

"יש לראש הממשלה כתב חשדות בנושאים רבים, אבל בנושא הצוללות - הפרטים שמתגלים מחייבים חקירה", המשיך אשכנזי. "שינויי הגרסאות שלו מתגלים לאחר מכן כשקרים. בהתחלה נתניהו לא היה מעורב בכלל, אחר כך התגלה שהוא היה מעורב כאזרח פרטי, אחר כך התגלה שהוא היה יו"ר האופוזיציה בזמן שהוא רכש את המניות וזה לפני שנכנסים לעניין הכסף כמה הוא שילם ועוד. אם ראש הממשלה רוצה לתבוע אותנו דיבה ולהתמודד בבית המשפט בבקשה שיבוא ויענה על שאלות".

הרמטכ"ל לשעבר התייחס גם לסערה סביב הפריצה האירנית לפלאפון של בני גנץ. "אין שום עניין ביטחוני ואי אפשר לסחוט אותו, אם היה אפשר הוא לא היה מעמיד את עצמו לראשות הממשלה", הסביר אשכנזי. "בני גנץ הוא לא היחיד שהאירנים מנסים לפרוץ לטלפון שלו, לגנץ שלא כמו לראש הממשלה אין טלפון חסין - הוא קנה אותו מכספו".

אשכנזי המשיך: "מאות אנשי מוסד משטרה וקצינים עוברים לטלפונים רגילים אחרי שהם מסיימים את תקופת השירות שלהם והם יעד לתקיפה אירנית". הרמטכ"ל לשעבר הסביר כי "מי שצריך להגן עליהם ועל האזרחים זה מערך הגנת הסייבר ומי שאחראי על זה הוא נתניהו".

"כמו לכל אחד, לבני גנץ יש את כל הזכות לפרטיות שלו" אמר אשכנזי בהקשר הפריצה לטלפון שלו. זה ספין פוליטי - תראי מתי זה מתפרסם, האירוע קרה בשנה שעברה. ואני רוצה להגיד שלדעתי לציבור זה לא מזיז והוא לא קונה את זה".

אשכנזי המשיך במתקפה הישירה שלו על ראש הממשלה ואמר: "מתי בפעם האחרונה ראש הממשלה התראיין?", והצהיר: "לא נשב עם נתניהו. הדלת לנתניהו סגורה ונעולה . גנץ למד את הדברים החדשים בפרשת הצוללות ואמר בקולו שלא יישב איתו".

לקראת סוף הריאיון, אשכנזי התייחס לאמירה של נתניהו שהוצפה השבוע בעקבות סרטון תעמולה של מפלגת העבודה. בסרטון הוצג ציטוט של נתניהו מתבטא כביכול באופן גזעני כלפי מפקדים בצה"ל מרקע עדתי מזרחי. "כשאני שומע דברים על חטיבת וגלני ובכלל על חיילי צה"ל אני צריך לשמור על עצמי רגוע, ולשקול מילים", אמר בכעס.

"אני מתבייש בשביל נתניהו ובשביל כולנו, אני לא יודע איך הוא כשר ביטחון הוא הולך מחר לחטיבת גולני ומאשר להם תכנית להיכנס לעזה", המשיך. "אמנם הוא אמר את זה מזמן אבל כל העניין הזה של פיקוד לבן או שחור זה דבר עצוב מאוד וזו חרפה".

אשכנזי ציין כי לפי דעתו "גם הליכודניקים לא אוהבים את זה - אנחנו מעולם לא בחנו ולא נבחן אדם לפי צבע עורו זו פשוט בושה, כלימה וחרפה. בקמפיינים פוליטיים אפשר לעשות הכל אבל יש קווים אדומים והפעם נראה שנתניהו חצה אותם".