"ירי הרקטות עלול להפיל את נתניהו"

החוקר יוני בן מנחם מעריך שהירי מעזה  שבועיים לפני הבחירות אינו מקרי. "האיראנים רוצים להפיל את הימין ולקבל ראש ממשלה לא מנוסה".

בני טוקר , י"ח באדר ב תשע"ט

קסאמים בעוטף עזה
קסאמים בעוטף עזה
צילום: אדי ישראל, פלאש 90

הירי עלול להפיל את הליכוד

יוני בן מנחם חוקר בכיר במרכז הירושלמי לענייני ציבור ומדינה מעריך בערוץ 7 שהחמאס נוקט בפעולות הטעייה שמונעות מהמודיעין הישראלי לדעת מראש על הכוונה לשגר רקטות לעבר מרכז הארץ.

"פרסמתי מאמר אחרי ירי הרקטות לאזור תל אביב לפני עשרה ימים על שיטות ההונאה של החמאס. יש כאן בעיה מודיעינית, שמערכת המודיעין שלנו כבר לא מאתרת שיגורים מבעוד מועד. אי אפשר להסתמך רק על המכ"ם של כיפת ברזל. צריך מודיעין מראש על כוונות האויב וזה צריך להדליק אור אדום. אני במקום הרמטכ"ל הייתי מאוד מודאג", הוא אומר.

לדבריו, אין להוציא מכלל אפשרות שיש כאן ניסיון להשפיע על תוצאות הבחירות בישראל. "לא הייתי מוציא את זה מכלל אפשרות שחמאס, הזרוע של איראן, רוצה להפיל את שלטון הימין בישראל. הם רוצים ראש ממשלה חדש ובלתי מנוסה ללא תמיכה בינלאומית שיהיה להם קל להתבסס בסוריה. אם תצרף את ההצהרה של הנשיא טראמפ על ריבונות ישראלית בגולן זה נותן תמריץ לאיראן ולשלוחה שלהם. החמאס ינסה לפגוע בסיכויי הליכוד להצליח בבחירות".

בן מנחם סבור שללא פעולה רצינית צבאית הליכוד עלול לשלם מחיר קשה בבחירות. "פגיעה ישירה בבית זה עניין חמור. להערכתי ראש הממשלה יצטרך לנקוט בפעולות רצינית יותר מהפצצות של מאה יעדי טרור שהיו מבנים ריקים. אני חושש שאם שראש הממשלה לא ילך לתגובה קשה זה ישפיע לרעתו בבחירות".

לדבריו ההחלטה על מדיניות ההכלה הייתה שגיאה. "נתניהו מסביר בשנה האחרונה הוא רוצה לשמור על שקט בחזית הדרום, כדי שישראל תתפנה לחזית הצפון להליחם בהתבססות הצבאית האיראנית. אבל אני חושב שזו טעות, צה"ל ידע להלחם בכמה חזיתות. אם אתה בוחן את השנה האחרונה בעזה ואת קמפיין צעדות השיבה, מדיניות ההכלה הייתה מדיניות של טעות ושל הצגת חולשה מול הפלסטינים".