התכניות הישראליות ברמת הגולן

לאחר הכרזת טראמפ על הגולן צפויות השקעות כלכליות אמריקאיות בפיתוח הרמה, שיביאו לחיזוק ההתיישבות. על ישראל להיערך בתכניות סדורות.

איתמר צור , י"ט באדר ב תשע"ט

טראמפ חותם עח ההכרה ברמת הגולן
טראמפ חותם עח ההכרה ברמת הגולן
צילום: יוני קמפינסקי

טראמפ חתם: הגולן בריבונות ישראלית

ההכרה האמריקאית ברמת הגולן כחלק משטחיה של מדינת ישראל לא הפתיעה את האזרחים בישראל. אחרי שהנשיא טראמפ הלך לקראת הישראלים בהעברת שגרירות ארצות הברית לירושלים בירתה המוכרת, ההתנגדות לתכנית הגרעין, בקיצוץ בכפסי אונר"א ועוד, האזרח הישראלי כבר מבין כי בבית הלבן יושב אדם שהוא ידידה של מדינת ישראל.

יאמרו ישראלים רבים, ואז צודקים הם בדבריהם, שההכרה של העם בישראל מספיקה והצהרתו האחרונה של טראמפ היא דקלרטיבית בלבד, שהרי בקרב הישראלים יש קונצנזוס כי רמת הגולן תישאר לעולם חלק ממדינת ישראל. במיוחד מאז שנת 2011 ומלחמת האזרחים בסוריה. הקונצנזוס הישראלי לגבי רמת הגולן אכן רחב יותר אפילו מהבירה ירושלים.

לאחר שנים בהם בעלי הון חששו מפתיחת מפעלים בגולן, אנו צופים כעת עלייה בהשקעות אמריקאיות בפיתוחה של הרמה – שתעודד אף התיישבות ישראלית. אפקט דומינו זה יעודד גם השקעות אירופאיות. למרות שהאיחוד האירופי עומד בסירובו להכיר בגולן כחלק משטח מדינת ישראל, וחולק עמדה עם החלטה 497 של מועצת הביטחון של האו"ם, הרי שזה לא ימנע ממשקיעים אירופאים לשתף פעולה עם הפיתוח הישראלי בגליל.

מדינת ישראל חייבת למנף את ההכרה הטראמפית ברמה. וזאת על ידי סילוק שדות המוקשים הסורים שנותרו, הרחבת כבישי הגישה לרמה וכמובן, הארכת תוואי מסילת הרכבת מעפולה לכיוון מזרח וחיבורה של רמת הגולן לשאר שטחי ארץ ישראל – כמעין שחזור של רכבת העמק, או הרכבת החיג'אזית של תחילת המאה הקודמת. הקמת ישובים חדשים והרחבת הישובים הקיימים יחד עם תחבורה נוחה למרכז, יכולים להעניק עוד פיתרון למצוקת הדיור בישראל

אז נכון שהנשיא טראמפ הכיר ברמת הגולן לא רק משיקולי אהבת ישראל אלא גם (ואולי בעיקר) משיקולים גיאו-פוליטים כחלק ממאבקו בחזית האיראנית-רוסית. נכונה גם העובדה שגם לראשי הכנסיות האוונגליסטיות יש חלק בעידוד הממשק לקדם אינטרסים יהודיים במדינת ישראל, כחלק מהציפיה לגאולה כלל עולמית. הבית הלבן התחיל מהלך – עכשיו תורנו להשלים אותו.