חוק זכויות יוצרים חדש באירופה

למרות המחאות, חברי הפרלמנט האירופי אישרו חוק זכויות יוצרים חדש שמטיל על רשתות חברתיות את האחריות על התוכן המפורסם בהם.

ניסן צור , י"ט באדר ב תשע"ט

האיחוד האירופי
האיחוד האירופי
צילום: אייסטוק

ברוב של 348 תומכים מול 278 מתנגדים, אישרו היום (שלישי) חברי הפרלמנט האירופי את חוק זכויות היוצרים החדש, שעורר הפגנות רבות ברחבי אירופה מצד משתמשי האינטרנט.

החוק החדש, שמבקריו טוענים כי "ישנה לעד את האינטרנט", קובע כי אתרי אינטרנט ורשתות חברתיות ישאו באחריות על החומר המפורסם בהן מצד הגולשים וייענשו על הפרת זכויות יוצרים.

כך, לדוגמא, ייאלצו גוגל, פייסבוק או יוטיוב לשלם קנס במידה ואחד הגולשים העלה בהם חומר המוגן בזכויות יוצרים. עד עתה, האחריות הוטלה על הגולשים בלבד, וכעת היא עוברת אל אתרי האינטרנט והרשתות החברתיות.

בנוסף קובע החוק החדש כי אתרי חדשות המעלים קישורים לחדשות מסוכנויות ידיעות, ייאלצו לשלם תמלוגים לסוכנויות עבור השימוש בידיעות. גם אמנים יזכו לתמלוגים עבור סרטונים מתוך הופעות שלהם שיועלו על ידי הגולשים לרשתות החברתיות.

בסופי השבוע האחרונים יצאו מאות אלפים מתושבי אירופה לרחובות על מנת להפגין נגד החוק החדש. המפגינים טענו כי חוק זכויות היוצרים ימנע למעשה פרסום של חדשות או סרטונים, ויעקר את אתרי השיתוף באינטרנט ואת הרשתות החברתיות משימושן כיום.

אנטוניו טג'אני, נשיא הפרלמנט האירופי, אמר "ההצבעה תשים סוף למערב הפרוע הדיגיטלי הקיים כיום, על ידי קביעת כללים מודרניים". לעומתו, חברות הטכנולוגיה הגדולות הביעו התנגדות חריפה לחוק החדש וטענו כי הוא יפגע קשות ברשתות החברתיות ואתרי שיתוף הקבצים באינטרנט. "הצעד יוביל לחוסר וודאות משפטית ויפגע בכלכלות היצירתיות והדיגיטליות באירופה".

מבקרי החוק טענו "הוא יעודד חברות טכנולוגיה לחסום מראש את התכנים שמועלים לאתרים שלהן, ולהימנע מהעלאת קישורים לאתרי חדשות, על מנת להימנע מצרות משפטיות".