האינטרס האמריקני מאחורי ההכרה בגולן

יורם אטינגר, מומחה לארה"ב אומר כי הנוכחות הישראלית ברמת הגולן היא קריטית לאמריקנים לא פחות מאשר לישראל.

בני טוקר , כ' באדר ב תשע"ט

טראמפ ונתניהו
טראמפ ונתניהו
צילום: רויטרס

טראמפ חתם: הגולן בריבונות ישראלית

יורם אטינגר, לשעבר ציר ישראל בוושינגטון ומומחה לענייני ארה"ב והמזרח התיכון, מסביר בשיחה עם ערוץ 7 מדוע ההכרה האמריקנית בריבונות ישראל ברמת גולן הייתה חשובה לארה"ב לא פחות מלישראל.

''המעצמה הגדולה מכירה בריבונותו על הגולן ויש לקוות שהממשלה לא תסתפק בהצהרות ותמנף את זה להרחבת ההתיישבות והתשתיות בגולן כדי להמחיש שזה לא נתון למשא ומתן. אבל חייבים לשים לב שהנשיא טראמפ לא פועל כך משום שהוא רוצה להעניק לישראל סוכריה, אלא זה קידום אינטרס אמריקני מובהק. הנוכחות הישראלית בגולן היא מכפיל עוצמה עבור האמריקנים במזרח התיכון", אומר אטינגר.

הוא מעריך כי הנשיא טראמפ מבין את מה שהבין בשעתו הנשיא ניקסון - שישראל תמנע פגיעה באינטרסים של האמריקנים במזרח התיכון, "בשנת 1970 הצבא הסורי פלש לירדן ואיים על קיומו של המשטר ההאשמי בירדן שהיה משטר פרו אמריקהי. זה עלול היה לחזק את המעמד של ברית המועצות באזור. האמריקנים היו אז בבוץ של ויטנאם ולא יכלו להתערב".

''הנשיא ניקסון הרים טלפון לגולדה מאיר ותוך 24 שעות גויסו יחידות צה"ל לרמת הגולן. חיל האוויר תקף והפלישה הסורית נבלמה ונסוגה אחורנית. זה אגב הפך את הנשיא ניקסון לנשיא שהעריך מאוד את תרומת ישראל לארה"ב. היום המצב נפיץ עוד יותר, מעמד בית המלוכה ההאשמי רעוע, איראן וסוריה מאיימות על ירדן ומיליוני פליטים סורים נכנסו לירדן. ישראל היא היום סוכן הביטוח של בית המלוכה ההאשמי. הנוכחות הישראלית ברמת הגולן מנטרלת גם את הסורים וההשפעה האיראנית. לכן ההכרה האמריקנית בריבונות ישראל בגולן טובה לישראל ועוד יותר טובה לאמריקנים", מציין אטינגר.

לדבריו, אחד הפרמטרים המשמעותיים בחיזוק הקשר עם האמריקנים הוא ראש הממשלה נתניהו. "עד לרגע זה אני לא רואה מישהו בזירה הישראלית שמתקרב לרמה של נתניהו. יש לו קשר עם כל הגורמים המשפיעים בארה"ב, ברשות המבצעת, המחוקקת ובציבור הנוצרי והיהודי. כל הפוליטיקאים האחרים בישראל אפילו לא קרובים אליו".

''יש לנתניהו יחסים אישים של שנים עם הנשיא טראמפ וקשר מאוד עמוק עם היועץ לביטחון לאומי ג'ון בולטון. יש לו קשר חזק עם הנהגות בית הנבחרים והסנאט ועם מזכיר המדינה פומפאו. אפילו רשת סי.אן.אן העוינת וכמובן רשת פוקס מקרינות הערכה לנתניהו, הוא בליגה המקצוענית".

ההכרה בגולן, אינטרס אמריקאי