נפתלי בנט:
לבטל את קידום השוויון המגדרי - ולנצח

"אנחנו מחנכים דורות שאי אפשר לנצח, אני כופר בזה", אמר שר החינוך. "אני רוצה מפקדים שהם סוסים דוהרים ולא פרווה''.

ערוץ 7 , כ' באדר ב תשע"ט

נפתלי בנט
נפתלי בנט
צילום: אלוני מור

שר החינוך נפתלי בנט, יו"ר מפלגת הימין החדש, הציג הבוקר (רביעי) את תפיסתו הביטחונית ומתח ביקורת על המדיניות שמוביל ראש הממשלה בנימין נתניהו מול הטרור העזתי.

בנט נאם בכנס הביטחון הלאומי של מעריב, ואמר כי "לצה"ל יש מפקדים פייטרים, שמובלים ב-15 שנה האחרונות ע"י קברניטים הססניים. חמאס זה לא גזירת גורל, ואין גזירת גורל שארגון טרור לא עצום במיוחד מותיר מיליון אזרחים תחת אש במקטעים.

''חמאס מנהל את הכל, מושך את ראש הממשלה באמצע ביקור מדיני חשוב חזרה לארץ. דור שלם של ילדים עם סיוטים ופסיכולוגיים. לפני יומיים ישנתי בעוטף עזה. היו חמש אזעקות צבע אדום. תכפילו את זה פי 500 ותבינו מה קורה שם''.

בנט סיפר כי ''באמצע שנות ה-90 פיקדתי על שורה של מבצעים נגד חיזבאללה. זה היה אז ארגון קטן ולא מרשים במיוחד, וכך שימרנו אותו. את מרבית המתקפות שלו סיכלנו שם. פעם אחת הוא לא הצליח להוציא מבצע חודר. אם אז היו מספרים לי שהיום חיזבאללה הוא האיום הכי גדול עלינו, לא הייתי מאמין. התשובה היא - ניתקנו מגע. ניתקנו מחיזבאללה מגע.

''ראינו את הגוף הזה צומח לארגון עם 140 אלף רקטות. מדינת ישראל אימצה תפיסה של ניתוק מגע מהאויב. לא ליזום פעילויות, לשאוף למקסימום זמן בין סבב לסבב, לא להפעיל כוח נגד התעצמות האויב. אנחנו לא עושים את זה רק מול חיזבאללה, אלא גם מול חמאס. מאז ההתנתקות, זרקנו את המפתחות ויצאנו''.

שר החינוך בנט תקף את העיסוק במיגון ופחות בתקיפה. ''אנחנו מתגוננים. כיפת ברזל, שהיא הישג טכנולוגי, גדר מערכת, ועכשיו אנחנו חופרים תעלה וחומה תת קרקעית במיליארדי שקלים. מגננה. אנחנו מנתקים מגע. רוצים להתעצם? זכותכם. זאת סכנה קיומית למדינת ישראל. אני סבור שהתפיסה קונה לך רוגע, ומגלגלת תפוח אדמה לוהט מרמטכ"ל לרמטכ"ל.

''ראינו בלבנון השנייה את עוצמת הר הגעש. צריך לומר בכנות, נתניהו מינה שרי ביטחון שנכשלו, ברק, יעלון, ליברמן ועכשיו את עצמו. אני אתקן את הנזק שהם גרמו. האלטרנטיבה לתפיסה היא מגע רציף. חיכוך רציף. המשמעות היא חיכוך יומיומי מול האויב, ולחץ בלתי פוסק על האויב.

''עכשיו אנחנו עושים את זה מול איראן בסוריה. התפיסה הזאת מצמיחה רוח לחימה ויצירתיות. חדשנות טכנולוגית ויצירתית ואורך רוח. כשיצאנו מלבנון נתנו לחיזבאללה לצמוח. גנץ היה אלוף פיקוד צפון, ויעלון רמטכ"ל. הם נתנו שם - לתת לטילים להחליד. אמרו שהם לא ישתמשו בטילים.

''הם כן השתמשו. בלבנון השנייה פגשנו ארגון מוסווה. נפלו 121 לוחמים ונהרגו 44 אזרחים, ונפצעו 2600 אזרחים ישראלים. כדי לקנות כמה שנות שקט, שילמנו מחיר יקר.

''כמו שאמרתי, גם בעזה, אנחנו יוצרים דימוי פסיכולוגי של 'מי יודע מה יש שם'. זה יוצר פחד עצמי. אני ראיתי את זה במו עיניי. ראיתי בצוק איתן שהנחתי תוכנית לפעולת מנע להשמדת 30 מנהרות טרור, וקראתי לקבינט בואו נפתיע אותם, נשמיד את הפירים במחיר קטן. כל הצמרת הביטחונית לא רצתה''.

"נתניהו, גנץ ובוגי - לא רצו. הססנות, גמגום, דחיינות, הימנעות. מהלך של שלושה ימים לקח 51 יום בדשדוש. מה קרה להם? פחד. חוסר אמון ביכולת שלנו לנצח. פחד מבג"ץ, האג ואיזשהו מחיר. העולם מחבב מנצחים, העולם ציפה שנביס את חיזבאללה בלבנון השנייה, שנהיה דוגמה להכרעת טרור חמאס. העולם בז לנו כשלא עושים זאת.

''אומרים לי 'אתה פופוליסט אי אפשר לדבר ניצחון'. בחומת מגן ניצחנו, במוסול ארה''ב ניצחה את דאעש. גם ב-2019 אפשר לנצח. הבעיה בתודעה. אנחנו מחנכים דורות שאי אפשר לנצח, אני כופר בזה. אפשר וניתן להכריע אויב צריך היפוך תודעתי במערכת הביטחון".

''לבטל קידום שיוויון מגדרי. לצה"ל מטרה - לנצח את האויב ולתת ביטחון. להרחיק מפקדים הססניים - 'פרווה' ולקדם את המנצחים. בעשור האחרון פעלו הפוך. הדיחו את צ'יקו תמיר שהיה הכי מנצח בלבנון השנייה ולא קידמו מפקדים שיודעים לנצח למען השם. צריך מפקדים שלא פרווה. מי הדיח אותו? בוגי יעלון''.

''אחר כך שמוליק זכאי מח"ט גולני. לא במקרה שניהם גולני. מפקד יוזם, מפקד שגאים בו. גם אותו הדיחו בגלל קשקוש ומקדמים את מי שלא עושה שגיאות מי שלא עושה שגיאות לא עושה. מפקדים 'פרווה' עולים לקדמת הבמה. לא רוצה פשרות, רוצה מפקדים שהם סוסים דוהרים ומנצחים''.

"דבר שלישי - להוציא את עודף המשפטיזציה מצה"ל. צריך לגבות מפקדים גם אם הם טועים. לא מקפיאים קידום של אל"מ שומר שירה במי שזרק עליו אבן.

"לרדוף ללא הפסק אחרי כל מפקד וקצין בכל הדרגים בחמאס מהמפקד, מח"טים, מג"דים, מ"ממים. שהם יברחו - להשמיד את בתיהם. תחשבו איך אשתו של מפקד מחלקה בחמאס תרגיש שביתו הרוס. זה אויב. לרדוף אותם. שייכנסו לחורים, יהיו במגננה''.