ללעוג לבני גנץ - "זו לא דרך התורה''

הרב ברוך אפרתי מסביר שהשפלתו של אדם גם למטרות חשובות היא אסורה, "כל אחד צריך לשאול את עצמו האם היה רוצה שכך ינהגו כלפיו".

בני טוקר , כ' באדר ב תשע"ט

בני גנץ
בני גנץ
צילום: פלאש 90

הרב ברוך אפרתי, יו"ר פורום רבני ''דרך אמונה'', אוסר ללעוג על בני גנץ בעקבות הראיון שלו ליונית לוי בחדשות 12.

"חשוב שנדע על הנבחרים שלנו אם הם ראויים להנהיג או לא, אבל יש הבדל בין המידע הזה ובין ללעוג על אדם ולהתכבד בקלונו ולכנות אותו בשמות. הדברים הללו לא קשורים לפוליטיקה, הם קשורים למידות רעות וצריך לחזור בתשובה מהדבר הזה".

לדבריו עצם הראיון היה חשוב, אך הצגתו של גנץ בצורה בזויה היא אסורה, "חשוב שאנחנו נראה האם האדם מסוגל לעמוד בלחץ והאם הוא מסוגל לדבר בצורה רהוטה בפני כל מיני פורומים. הראיון עצמו הוא דבר חשוב אבל לקחת את הסרטון ולערוך אותו ולהדגיש את הפחיתות של אותו מרואיין וללעוג לו ולהשפיל אותו, האם זאת הדרך שהקב"ה שמח בנו?

" אנחנו צריכים להיות אנשים עדיני נפש כמו שהרב קוק חינך אותנו. כל אחד צריך לשאול את עצמו האם הוא היה רוצה שכך ינהגו כלפיו".

הרב אפרתי סבור שגם למען מטרה חשובה אין היתר לנהוג כך, "המטרה שהימין יעלה לשלטון זו מטרה נעלה. יחד עם זאת יש עוד מטרה נעלה והיא שמירת הלשון. לא להרבות בשנאה ולא להתכבד בקלון חברו. יש לנו תורה שמחנכת אותנו לשים לב לחולשות של אנשים מסוימים כדי לא לבחור בהם אם הדבר יזיק לעם ישראל. אבל התורה גם מחנכת אותנו לא להדגיש את הצד החלש כשזה לא לשם שמיים".