חקלאים שגורשו מגוש קטיף זועמים

משפחות חקלאיות תובעות עשרות מיליונים מהמדינה: ביטלה הסכם קרקעות שהובטח כפיצוי. הנזק שייגרם יביא להתמוטטות כלכלית

תגיות: גוש קטיף
ערוץ 7 , כ"א באדר ב תשע"ט

הרס בתי גוש קטיף
הרס בתי גוש קטיף
צילום: יוסי זמיר / פלאש 90

האם המדינה, שהעניקה קרקע חקלאית למפוני גוש קטיף כדי לסייע בשיקומם, יכולה לבקש את הקרקע חזרה? בית המשפט יצטרך להכריע בסוגיה, בעקבות תביעת ענק שהגישו משפחות חקלאיות ממפוני גוש קטיף, כך מדווח "ישראל היום".

לדברי המשפחות, ובהן משפחתו של ח"כ לשעבר צבי הנדל, רק אחרי שבנו את עצמן והשקיעו עשרות מיליוני שקלים בבניית חממות ומבני עבודה נוספים, טענה המדינה כי יש בעיה עם הקרקע וכי אין אפשרות לבנות עליה חממות.

בתביעה שהוגשה לבית המשפט המחוזי מרכז נגד רשות מקרקעי ישראל נטען כי המשפחות קיבלו קרקע לאחר פינוין מהיישוב גני טל וקיבלו קרקע למגורים ולחקלאות בפארק הגרניום באזור אשקלון. עם זאת, לטענת המשפחות, הן קיבלו הודעה מהמדינה שיצטרכו לפנות את הקרקע ללא פיצוי או תמורה.

לדבריהן, המדינה התחייבה שיוכלו להקים חממות ולעסוק בחקלאות. המדינה גם סיפקה להן פטור מהיתר בנייה והעניקה להן הסכם חכירה. אלא שלאחר כמה שנים הן קיבלו הודעה שעליהן לפרק את החממות מאחר שהתגלו באזור בארות, ולכן אין להשתמש בקרקע לצורך מקרקעין.

לפי המשפחות, הנזק שעתיד להיגרם להן מהחזרה מההסכם, מהפירוק ומההעברה עשוי להגיע לעשרות מיליוני שקלים ולהביא להתמוטטותן הכלכלית.