"האתגר המשמעותי בפריפריה - החינוך"

פאנל הציונות הדתית בצפון: משרד הנגב והגליל שכח את תפקידו. הצפון הוזנח במשך שנים על ידי כל הגורמים וחייבים לשנות את זה עכשיו.

ערוץ 7 , כ"א באדר ב תשע"ט

החינוך הוא האתגר. סופר בפאנל
החינוך הוא האתגר. סופר בפאנל
צילום: דוברות

במגדל העמק נערך אמש (רביעי) פאנל בחירות מיוחד שעסק ב'מרחק בין בפריפריה למרכז - אתגרי צפון הארץ'.

לפאנל הגיעו למעלה מ-50 איש מחיפה, קרית שמונה, עפולה, אלמגור, יעד, נצרת עילית, בית שאן ועוד והוא שודר בשידור ישיר בפייסבוק למאות עוקבים.

בפאנל השתתפו ששה נציגי מפלגות שונות שתיארו את התוכניות שלהם בנוגע לבריאות, תעסוקה, תחבורה, חינוך וערים מעורבות בצפון. האירוע אורגן על ידי יוזמת 'קריאת כיוון' שקוראת לציבור הדתי לאומי לעסוק בסוגיות חברתיות כלכליות שיש להן השפעה גדולה על אזרחי המדינה.

אופיר סופר, תושב טפחות שבצפון ומועמד מס' 4 ברשימת איחוד מפלגות הימין, ציין "האתגר המשמעותי הוא בחינוך. הפער בין פריפריה למרכז הוא באלפי שקלים לתלמיד. האתגר הנוסף הוא ערים קטנות, יש פיזור גדול במרחב שלא מאפשר לתת שירותים וצריך לדבר על מטרופולינים. משרד הנגב והגליל הוא לא מספיק. לא מרגישים את השינוי. אנחנו נשים רפרנט במפלגה רק על נושא צפון הארץ".

אליאור עזרן, תושב מגדל העמק ופעיל ב'כולנו', ציין "התחבורה אמנם השתפרה אבל האתגר הגדול הוא הבריאות. זה אחד הדברים הקשים הקיימים היום במדינה. מה שמעסיק אותנו זה חיי היומיום של התושבים ויוקר המחיה . אנשים קיבלו הטבות נטו בזכות התוכניות של כחלון".

מיכל צ'רנוביצקי ממפלגת העבודה ציינה, "לצפון אין לנו מצע, כי יש לנו תוכניות עבודה מפורטות. אנחנו רוצים להוסיף 30 מרכזי רפואה דחופה ולהגדיל את התקצוב הדיפרנציאלי בחינוך. אנחנו מאמינים בשוויון ובצדק חלוקתי במיוחד בחינוך".

יוחאי עזרא, חבר מועצת צפת ואיש הימין החדש, ציין "יש דבר אחד שנוגע לכולנו והוא איך דואגים להשאיר את הילדים שלנו פה. כבר עכשיו יש רוב ערבי בצפון. יש סכר ביקנעם ומשם כלום לא מתקדם צפונה. אנחנו בימין החדש, ימין כלכלי, מאמינים בלתת חכות לאנשים, ולא דגים. נוריד רגולציה ונחזק עסקים קטנים. אלונה ברקת הצמיחה את הנגב והיא המועמדת שלנו לשרת הנגב והגליל".

שירה ג'רג'י, תושבת קרית שמונה וחברת מפלגת מגן טענה, "נמאס לנו מסיסמאות. אנחנו נשאל את תושבי הצפון מה חסר להם. הלשכה שלי תהיה בקרית שמונה. חוסר אחריות זה לפעול שנה אחרי שנה בכנסת בלי להזיז כלום".

ניר אבישי כהן, תושב אלמגור ואיש מרצ, טען מנגד, "כדי להתעסק בבעיות הפנימיות החשובות של מדינת ישראל צריך קודם כל לסיים את הכיבוש ולפתור את הסכסוך. רק אחרי זה נוכל להיכנס לעומק של הבעיות החברתיות. אי אפשר יום אחד לדבר על בריאות ויום למחרת נופלת רקטה ומשנה את סדר היום. מרצ מחויבת לצפון ולפריפריה".