מכינת בני ציון לא תיפתח מחדש

משרדי החינוך והביטחון החליטו שלא לאשר את חידוש הפעילות במכינה ''בני ציון'' אשר עשרה מחניכיה נספו לפני שנה באסון בנחל צפית.

אורלי הררי , כ"א באדר ב תשע"ט

מכינת בני ציון בתל אביב
מכינת בני ציון בתל אביב
צילום: מרים אלסטר, פלאש 90

משרדי החינוך והביטחון החליטו שלא לאפשר את פתיחתה מחדש של מכינת בני ציון אשר עשרה מחניכיה נספו לפני שנה באסון בנחל צפית.

על פי הדיווח בחדשות 12, ועדת ההכרה בחנה את כל החומרים שהובאו בפניה, ומצאה שהמכינה לא השלימה את תהליכי ההתארגנות הנדרשים אחרי האסון.

הוועדה התרשמה כי נעשה תחקיר ותהליך של בדק בית במכינה לצורך הפקת לקחים מהאסון והחלו תהליכים לשינוי, אך "לא היו בנתונים כדי להצביע על השלמת כל תהליכי ההתארגנות הנדרשים בנושאים מהותיים".

הוועדה טוענת גם כי גיבוש חזון ושינוי תפיסות היו המשימה הראשונה והחשובה ביותר שלה נדרשה המכינה לאחר האסון, אך בפועל זה היה השלב האחרון של ההתארגנות שלה והדבר ''מעיד על סדר העדיפות של התאגיד המפעיל את המכינה".

מהנהלת מכינת בני ציון והוועד המנהל נמסר: "אנו מכבדים את החלטת משרד החינוך להשהות את פתיחת מכינת בני ציון. לעולם נזכור ונכאב את מותם הטרגי של יעל, עדי, רומי, אילן, שני, גלי, מעיין, אגם, אלה וצור זכרונם לברכה. המכינה לא תיפתח בשנה הבאה ואנו נפעל למציאת מכינות חלופיות לחניכים שירצו בכך. המכינה מצטרפת באופן מלא לקריאת המשפחות להקמה ועדת בדיקה ממלכתית בלתי תלויה.

"מאז האסון, ראשי המכינה החדשים לקחו אחריות על האסון וביצעו תהליכי התחדשות עמוקים, לצד החלטה על הקפאת שנת הלימודים הנוכחית לטובת הליך בדק בית מקיף, אשר בסיומו נכתב מסמך שקוף לציבור המפרט את מה שעל המכינה לשפר בנושאי בטיחות, צוות חינוכי, אורחות חיים, תוכנית חינוכית ועוד.

"לאורך 11 שנים מכינת בני ציון עסקה בפעילות חברתית פורצת דרך עם אזרחים ותיקים ונוער בסיכון והתחנכו בה כ-500 בוגרים שמשולבים כיום בתפקידים משמעותיים בצבא ובאזרחות. אנו מקווים שמפעל המכינות ימשיך לפעול בביטחון לטובת החברה הישראלית".