נשיא ברזיל: "אני אוהב את ישראל"

הנשיא הברזילאי ז'איר בולסונארו התקבל בטקס ממלכתי בנמל התעופה בן גוריון. ״אנחנו רוצים להיות כמוכם, כמו שכתוב בתנ״ך״.

ניצן קידר , כ"ד באדר ב תשע"ט

נתניהו ונשיא ברזיל
נתניהו ונשיא ברזיל
צילום: רויטרס

קבלת פנים לנשיא ברזיל

ראש הממשלה נתניהו ושרי הממשלה קיבלו הבוקר (ראשון) בטקס ממלכתי בנמל התעופה בן גוריון את נשיא ברזיל, ז'איר בולסנארו, ואת פמלייתו.

במהלך קבלת הפנים נאמו שני האישים. ראש הממשלה נתניהו פתח ואמר לנשיא הברזילאי, "נשיא ברזיל, חברי הטוב, ז'איר מסיאס בולסונארו - ברוך הבא לישראל. ביקרתי אצלך יחד עם רעייתי שרה ובני יאיר לפני שלושה חודשים. התרשמתי מהאמונה העמוקה שלך, של רעייתך ושל בניך במורשת המשותפת שלנו; התרשמתי מהמסירות שלכם לעם הברזילאי; התרשמתי מהרצון העז שלכם לחזק את הקשר בין ישראל לברזיל".

"ידידי הנשיא, אנחנו עושים היסטוריה יחד. כשנכנסת לתפקידך בינואר השנה, פתחנו עידן חדש ביחסי ברזיל-ישראל. הייתי בטקס המרגש שבו הושבעת לנשיא, והנה, אחרי שלושה חודשים בלבד, בביקור הראשון שלך מחוץ ליבשת אמריקה אתה מגיע לישראל כדי להביא את היחסים בינינו לשיא חדש", הוסיף נתניהו.

"בביקור בברזיל יצאתי קצת החוצה, הלכתי בחופים של קופה-קבנה בריו דה-ז'נירו, הסתובבתי עם האנשים בברזיליה, והתרשמתי בצורה בלתי רגילה מהאהדה, מהאהבה של העם הברזילאי לישראל, איך דרך אחרת להגדיר זאת", סיפר ראש הממשלה, "אני בטוח שכמו שאני ראיתי את האהדה הגדולה לישראל ולי בברזיל, אתה תפגוש כאן את האהדה הגדולה לברזיל ואליך בישראל. הישראלים אוהבים את ברזיל, את התרבות התוססת, את המוסיקה, את הקרנבל, את האוכל ומעל הכל - את החום והשמחה של העם הברזילאי".

נתניהו: נעשה מה שצריך למען ביטחון ישראל

נתניהו התייחס בדבריו גם למצב הביטחוני, "אדוני הנשיא, אתה מגיע לישראל בתקופה מתוחה, ולכן הנחיתי להשאיר את כוחות צה"ל בפריסה מלאה סביב רצועת עזה. זה כולל טנקים, ארטילריה, כוחות יבשה וכוחות אוויר. אנחנו ערוכים לכל תרחיש, ואם נידרש לכך - גם למערכה רחבה. נעשה מה שצריך למען ביטחון ישראל".

"אם הזכרתי ביטחון, אדוני הנשיא, אנחנו נחתום על הסכמים גם בתחום זה. אנחנו נחתום על הרבה הסכמים, אבל ידידי יאיר, אני רוצה לגלות לך סוד משפחתי: אצלנו במשפחה ניטש ויכוח מעניין לשאלה חשובה הקשורה בברזיל: הבן הצעיר שלי, אבנר, הוא גם מומחה גדול לתנ"ך וגם מבין גדול בכדורגל, ואני עומד בתוקף על כך שהכדורגלן הגדול ביותר בכל הזמנים הוא פלה. בני אבנר חושב שפלה הוא שחקן ענק, אבל יש לו מועמדים אחרים. גם על כך נדבר בימים הקרובים, אבל גם בעניין זה אני בטוח שאני ואתה נגיע להסכמה מלאה. ברוך הבא ידידי הנשיא, ברוכים הבאים כל חברי המשלחת הנכבדה שלך, ברוכים הבאים למדינת ישראל", חתם נתניהו את נאומו.

הנשיא בולסנארו, שנאם בפורטוגזית, השפה המדוברת בברזיל, פתח את נאומו בארבע מילים בשפה העברית, "אני אוהב את ישראל".

"אני מתרגש להיות פה. אנחנו רוצים להיות כמוכם, כמו שכתוב בתנ"ך. הידידות בין שני העמים היא היסטורית, צריך לנצל את הפוטנציאל של היחסים בינינו", הוסיף הנשיא הברזילאי.

ראש הממשלה נתניהו ייפגש בהמשך היום לפגישת עבודה בארבע עיניים עם נשיא ברזיל בולסונארו ובהמשך לפגישה מורחבת בהשתתפות שרים משתי המדינות.

לאחר מכן, ישתתפו ראש הממשלה ונשיא ברזיל באירוע חתימה על שורה של הסכמים בילטרליים בתחום הביטחון, התעופה, ביטחון הפנים המדע והטכנולוגיה, ויחתמו מזכרי הבנות בתחומי הסייבר, הבריאות והמים.

בהמשך יארחו ראש הממשלה ורעייתו את נשיא ברזיל לארוחת ערב במעון רה"מ בירושלים והשניים ימסרו הצהרות לתקשורת.

מחר יבקרו ראש הממשלה נתניהו ונשיא ברזיל בולסונארו בכותל, וביום שלישי ישתתפו ב"פסגת החדשנות ישראל – ברזיל", אירוע כלכלי בין אנשי עסקים וחברות מובילות בישראל ובברזיל. לאחר מכן, יבקרו המנהיגים בתערוכת חדשנות.