להפוך יום הולדת לחוויה בלתי נשכחת

איך להפוך את יום ההולדת של הילד שלך לחוויה חינוכית, מהנה ובלתי נשכחת.

ערוץ 7 , כ"ד באדר ב תשע"ט

יום הולדת. אילוסטרציה
יום הולדת. אילוסטרציה
צילום: iStock

העידן הדיגיטלי שם את האדם במרכז – בין הרשתות החברתיות, הסלפיז והרצון להיתפס כמשמעותיים בעיניי האחר, העולם המודרני מצריך מאיתנו להציב את עצמנו במרכז תשומת הלב על מנת לגרוף הצלחות במישור החברתי.

אך לצד הביקורות הנוקבות על "דור האינסטגרם", מתפספסת לעיתים העובדה כי תשומת לב חיובית, עשויה להוות מקור כוח והעצמה עבור ילדים ובני נוער.

יום ההולדת הוא אחד מאבני הדרך המשמעותיות ביותר בחייהם של כל ילד וילדה, ומשפיע, במידה רבה, על ההערכה העצמית והאופן בו הם תופסים את עצמם.

  • אז איך הופכים את יום ההולדת ממסיבה סתמית לחגיגה אמיתית ומעצימה?

ריכזנו עבורכם כמה היבטים מרכזיים שיעזרו לכם להבין לעומק את חשיבות חגיגת יום ההולדת לילדים.

תכנון יום הולדת בלתי נשכח

הציפייה לחגיגה, ההתרגשות והתכנונים, הם חלק בלתי נפרד ממסיבת יום ההולדת ומפתחים אצל הילדים את המודעות לחשיבות הארגון, הסדר וההתחשבות באחר.

ההחלטה על הנושא סביבו תיבנה מסיבת יום ההולדת, בין אם מדובר בסרט אהוב כמו "לשבור את הקרח" בכיכובן של אנה ואלזה, גיבורי על או הפעלת יום הולדת חד קרן שפופולארית במיוחד בשנים האחרונות – מהווה עבור הילדים פרויקט של ממש ומעודדת אותם לנסות להגשים את החלומות הגדולים ביותר שלהם.

ילדים רבים חוששים מתהליך תכנון יום ההולדת, אך רצוי לעודד אותם ולהדגיש בפניהם את היכולת הטבעית ליהנות מהחגיגה ולארח את המוזמנים בהצלחה.

אלמנט האחריות הטמון באירוח החברים במסיבת יום ההולדת, משפיע גם הוא על המודעות של הילד או הילדה החוגגים ליכולותיהם החברתיות, ומעודד אותם להתייחס בכבוד למוזמנים ולסובבים אותם בזמן המסיבה ולאחריה.

ביום ההולדת לומדים להעריך את עצמנו ואת הסובבים אותנו

יום ההולדת הוא הזדמנות מצוינת לחגוג את הגעתנו לעולם, את הערכים עליהם גדלנו, את המשפחה הקרובה והחברים.

לרוב, מעדיפים ההורים לכלול ביום ההולדת מוטיבים חיוביים וצבעים רכים ונעימים, תוך שילוב ערכים מעולמות החברות והסובלנות, ולעטוף את הילד או הילדה החוגגים באהבה ובאנרגיה חיובית.

יחד עם העובדה כי ביום זה מופנית מרבית תשומת הלב לילד או הילדה החוגגים, להורים, לחברים ולשאר בני המשפחה חשיבות מכרעת בהצלחת החגיגה ובתחושתם האישית של הילדים.

בייחוד כשמדובר בילדי הגן, הטמעת ערכי ההתחשבות והסולידריות וחשיבות הדאגה לחברים המוזמנים למסיבת יום ההולדת, הופכת את החגיגה למשמעותית במיוחד.

יום הולדת הוא הזדמנות ליצירת קשרים חברתיים

בין אם מדובר בילד מופנם ושקט יחסית ובין אם במגנט חברתי, מסיבת יום ההולדת היא אחת מההזדמנויות האופטימליות ליצירת חברויות חדשות וביסוס קשרים ותיקים.

תהליך הזמנת החברים למסיבה, השיח סביב יום ההולדת הקרב והתמיכה של המפעיל או המפעילה בעת האירוע, מעניקים לילד החוגג תשומת לב ייחודית, משפרים את הביטחון העצמי שצבר ומעודדים אותו ליצור קשרים חברתיים עם המוזמנים.

במהלך החגיגה עצמה, זוכים הילדים לחוויה ייחודית השונה באופן ניכר מההתנהלות היומיומית אליהם הם רגילים וחושפת אותם למצבים חברתיים חדשים ומאתגרים.

האווירה, התפאורה המשחקים והפעילויות, מעודדים את הילדים להביע את עצמם, להתנסות בפעילויות שלא הכירו בעבר ולהפיק את המירב מיכולותיהם החברתיות והבינאישיות.