''לנקות את הראש ולא רק מדפים''

השרה שקד והרב רפי פרץ יהיו אורחי כנס תורה שבעל פה לנשים שיתקיים השבוע בעיצומן של עבודות הניקיון לקראת הפסח. זמן להתאוורר?

שמעון כהן , כ"ד באדר ב תשע"ט

אילוסטרציה
אילוסטרציה
צילום: סופיה גורדון, פלאש 90

בשקט בשקט התגנבו לחיינו הניקיונות לפסח, ודווקא כעת מזמינה מכללת אורות ישראל נשים לכנס תורה שבעל פה בו תשתתף שורה ארוכה של רבנים ורבניות, אישי ונשות ציבור.

ביומן ערוץ 7 שוחחנו עם הרבנית ד"ר לאה ויזל, דיקנית הסטודנטיות במכללה.

האם קיומו של כנס שכזה בימי ניקיונות שכאלה הוא בגדר הימור? הרבנית ויזל ממש לא סבורה כך. לטעמה אמנם בעבר אכן היו הימים הללו ימי לחץ בלתי אפשרי, אבל "זה הולך ומשתנה וכולם מבינים שהכנה לפסח לא יכולה להיות רק בציר הניקיונות, אלא גם להגיע מוכנות עם מטען רוחני וגם עם כוחות ששעון הקיץ מסייע ומאפשר, ואנחנו פותחים שיעורים מאוד מגוונים שכל אחת תוכל לבחור מה שקרוב לליבה ולמלא מצברים גם בכוחות, ואולי אחר כך יחזרו לניקיונות ביתר מוטיבציה וחשק".

הרבנית ויזל מודה שדבריהם של רבנים כדוגמת הרב אבינר על כך שאבק אינו חמץ וכו' לא תמיד עוזרים, למען האמת גם אצלה בבית, "אבל זה מכניס לפרופורציה. אי אפשר להיות עצבניים מט"ו בשבט ועד פסח. חייבים להיות מאוזנים וחלק מהאיזון שזה לצאת ולשמוע גם דברים אחרים, לנקות ראש ולא רק מדפים, למלא מצברים".

להערכתה "יש רק מחסום פסיכולוגי ואמירות של רבנים הצליחו לייצר רוגע ויש כאלה שאפילו יוצאים לטייל בימים האלה. אנחנו מדברים על מזון רוחני שהוא לא פחות חשוב", וכשהיא נשאלת על תוכנו של יום העיון, אם דווקא ענייני פסח או שמא דברים נוספים, היא מבהירה כי תהיינה במהלך היום גם התייחסויות לפסח, דיון על המחירים והרווחים של החומרות, מצוות נשים סביב הפסח ועוד, אך עם זאת גם נושאים שאינם בהכרח סביר הפסח.

"נשים חייבות את זה. נשים אמנם לא חייבות בלימוד תורה פורמאלית, אבל בוודאי שהן לא יכולות להזניח את התחום הזה אם הן עוסקות בכל התחומים האחרים", אומרת הרבנית ויזל וכשהיא נשאלת אודות התחושה של נשים לנוכח הערותיהם של גברים המנסים להרגיע את קצב והיקף העבודות לפסח, היא משיבה שאמנם היא מעט מופתעת מהשאלה, אך לתחושתה שלה היא שמחה ונהנית מההכנות והניקיונות לקראת האירוח הרחב בפסח, תחושת ניקיון והתחדשות.

"איזונים בחיים הם דבר חשוב, וזה לא משנה אם זה גברים או נשים. בסך הכול, החיים ההלכתיים הדתיים צריכים להיות מאוזנים, כמו שבדברים אחרים לא צריך ללכת לקצה, גם בנושאי טהרה וכשרות אפשר להגיע לקצוות לא בריאים, כך גם בניקיונות לפסח. הדברים עלולים להפוך את החיים למשהו מעיק ולא בריא והתורה מוצאת את האיזון".

במהלך יום העיון צפוי גם מפגש פוליטי, אולי ברוח הימים הללו, ימי מערכת הבחירות הסוערים, זאת כאשר יו"ר איחוד מפלגות הימים, הרב רפי פרץ, ויו"ר 'הימין החדש', השר איילת שקד, צפויים להשתתף באירוע. שאלנו אם מדובר בהשתתפות של שניהם יחד או בשני אירועים נפרדים.

"חלק מהחינוך שלנו נוגע גם לקישור לאקטואליה", מציינת הרבנית ויזל ומספרת כי שני האישים יציגו את תפיסתם בנושא היחס בין מדינה להלכה. השניים יציגו את עמדותיהם כל אחד בסגנון הרצאות 'טד' ולאחר מכן יינתן זמן לשאלות. "זה לא יהיה פאנל מתנצח בסגנון פופוליטיקה". בשלב זה עדיין לא ברור אם כל אחד יישאר לשמוע את דברי השני, אך גם האפשרות הזו תיתכן.