הבחירות בטורקיה: "נשברו מחסומי פחד"

פרופ' עוזי רבי מנתח את הבחירות המקומיות בטורקיה לאחר שארדואן הפסיד באנקרה, ואולי גם באיסטנבול: "הביא את טורקיה לאינפלציה".

103FM , כ"ה באדר ב תשע"ט

ארדואן
ארדואן
צילום: רויטרס

לפי תוצאות הביניים נראה כי נשיא טורקיה רג'פ טאיפ ארדואן חטף מכה קלה בכנף. הבירה אנקרה שבה החזיק ארדואן את מפלגתו האיסלאמיסטית 25 שנה, עברה לידי האופוזיציה, ובאיסטנבול שני היריבים טוענים לניצחון.

פרופסור עוזי רבי, ראש החוג למזרח תיכון באוניברסיטת תל אביב, הסביר מדוע מדובר בתוצאות דרמטיות.

"הערים המרכזיות בטורקיה נופלות בידיים של האופוזיציה. בעיקר איסטנבול ואנקרה. איסטנבול מאז 1994, כשארדואן היה ראש העיר שלה, הייתה בידיים של המפלגה שלו בתקופה הזו. כאן מדובר במשהו שאני לא מהסס לראות בו איזשהו מורת רוח רחבה שפשטה בערי הליבה של טורקיה. נשברו כאן מחסומי פחד".

האם בחירות מוניציפאליות משמעותיות?
"כן. יש משמעות כבירה לעובדה שמודבר באנקרה ובאיסטנבול. באנקרה זה כבר סגור ובאיסטנבול עדיין סופרים קולות. אם ניקח בחשבון את הביצועים של ארדואן בדברים האלה, נגלה שעוד יכולים לזייף את הדברים. כמו שזה נראה עכשיו, ארדואן שאמר ב-2003 שיביא את טורקיה לאחת מעשר הכלכלות הבכירות בעולם הביא את טורקיה לאינפלציה, בריחת מוחות ומאזן תשלומים שהולך ומסתבך".

הדלק של השנאה לישראל, יהודים ולתמיכה באנטישמיות לא מספק?
"אכן והוא עומד להשתמש בזה שוב עכשיו".

והכל זה ספין כדי לטשטש את המצב שהוא הוביל אליה את טורקיה.
"נכון. הציבור בסוף אומר את דברו. הבחירות הכלליות הבאות הן ב-2023, מאה שנים למהפכה הטורקית. תהיה אז שאלה גדולה אם אנשי המפלגה החילונית ישכילו להקים מפלגה וקואליציה טובה עם הכורדים ואחרים או שזה יהיה ארדואן שיצטרך להגביר את כוחו ולדכא יותר כדי לשלוט".