הפקת יום הולדת לילדים – הוצאה הכרחית או מיותרת?

לחלקינו נראה שיום ההולדת של הילדים שלנו הפך לאירוע מוגזם ויקר. אפשר לעשות את זה אחרת.

ערוץ 7 , כ"ה באדר ב תשע"ט

יום הולדת. אילוסטרציה
יום הולדת. אילוסטרציה
צילום: iStock

מה לא נאמר על הפקות ימי ההולדת של השנים האחרונות? עולם התדמיות החולש על כל תחומי החיים, שינה את כללי המשחק המוכרים ולא פסח על מסיבות ימי ההולדת, שהפכו מאירוע פשוט וצנוע להפקות ענק בתקציבים עצומים.

אך למרות הביקורת המוטחת בהורים הבוחרים לערוך לבנם או בתם יום הולדת מושקע עם תפאורה, הפעלות ושפע אוכל, יש הסבורים כי לחגיגת יום ההולדת השפעה מכרעת על הדימוי העצמי של הילדים, וכי היא עשויה, אם נערכת תוך שמירה על הפרופורציות הנכונות – לפתח ערכים חינוכיים וחברתיים חיוביים במיוחד.

יום הולדת, חגיגה נחמדת?

עבור ילדים רבים, הציפייה למסיבת יום ההולדת היא חלק מתהליך החגיגה עצמו. חודשים של תכנונים, התרגשות ושיח סביב האירוע, מתנקזים לרגע יחיד ומיוחד שבכוחו ליצור זכרונות מתוקים שישפיעו באופן חיובי על תפיסת העולם העתידית של הילד.

אך לצד החשיבות שבמתן תשומת הלב הראויה לחגיגה הקרבה, מומלץ להעצים את ההיבטים הערכיים של חגיגת יום ההולדת, על מנת להבהיר לילד או לילדה החוגגים כי למרות שמדובר באירוע מרגש – גודל ההפקה אינו מגדיר את יכולותיהם, אופיים ומעמדם החברתי.

בניגוד לדעה הרווחת, ניתן לשלב ביום ההולדת דמויות ונושאים מעולמות התוכן האהובים על הילדים, תוך שימוש בערכים החברתיים שאנו שואפים להקנות להם. דוגמא מצוינת היא יום הולדת אנה ואלזה מהסרט "לשבור את הקרח", שמייצגות, בניגוד לנסיכות דיסני המסורתיות, ערכים של הגשמה עצמית, כוח, חברות ועזרה לאחר.

הפעלות ליום ההולדת – כן או לא?

בהמשך לחגיגות הנושאיות, מוצף שוק ימי ההולדת באנשי מקצוע המציעים הפעלות בלתי נשכחות, הכוללות תפאורה מרהיבה, משחקים ומוזיקה במחירים מרקיעי שחקים. אך גם בענף חגיגות יום ההולדת הרווי, ניתן למצוא מפעילים שגובים עלות סבירה על השירות אותו הם מספקים, ודוגלים בהפעלה בדגש על אינטראקציה חברתית, תקשורת בינאישית ותשומת לב חיובית.

הפעלת יום הולדת אפקטיבית, משלבת בין רצון הילד או הילדה להרגיש מיוחדים ו"מלכים ליום אחד", לבין ערכי החברות, השיתוף והאחריות, ומעודדת את הילד או הילדה החוגגים להתחשב בחברים המוזמנים לאירוע המשמח.

אז איך מארגנים יום הולדת מבלי לקרוע את הכיס?

שמירה על פרופורציה נכונה היא המפתח לחגיגת יום הולדת שתותיר זיכרון מתוק וטעם של עוד. תכנון אפקטיבי ושקול של ההוצאות טרם החגיגה, הכולל חישוב העלויות פר ילד, קישוט מקום האירוע והכנת אוכל באופן עצמאי, יסייעו לכם להוזיל משמעותית את העלויות וימנעו הפתעות לא נעימות לאחר קיום המסיבה.

מעבר לכך, הקפדה על התחשבות ברצונותיו של הילדים מבלי להיכנע ללחצים, יהפכו את האירוע למשמעותי עבורם. חשוב לזכור – שהשקעה מוגזמת עלולה לפספס את המטרה ולגרום הן לילד או ילדה החוגגים והן לחברים המוזמנים, תחושת אי נוחות.

חגיגת יום הולדת מושקעת לא חייבת לגרום לנזקים כלכליים, תחושות טרחה מיותרות ותסכול. תיאום ציפיות, הקפדה על תקציב מוגדר מראש והטמעת ערכים חיוביים יעלו אתכם על דרך המלך ויאפשרו לכם ולידכם להפיק את המירב מהחגיגה המרגשת.

זכרו שחגיגה אופטימלית היא זו המשלבת בין רצון הילדים ותחומי העניין החביבים עליהם, לבין השאיפה ההורית לשמירה על הפרופורציות הנכונות וההבנה, שגם ביום שאחרי, הילדים שלכם הם הכי מיוחדים בעולם.