סמוטריץ' לערוץ 7:
''לא ניכנס לממשלת כאילו-ימין''

יו"ר האיחוד הלאומי משוכנע שהדתיים יחזרו לביתם הפוליטי ומסמן יעדים למו"מ הקואליציוני. "שקד ואני סיכמנו לא להכפיש האחד את השני".

שמעון כהן , כ"ו באדר ב תשע"ט

בצלאל סמוטריץ'
בצלאל סמוטריץ'
צילום: ערוץ 7

אין טעם להיכנס לממשלת כאילו. סמוטריץ'

יו"ר 'האיחוד הלאומי', חבר הכנסת בצלאל סמוטריץ', מתייחס ביומן ערוץ 7 להיערכות לקראת השבוע האחרון שטרם הבחירות וההערכות לפיהן ראש הממשלה צפוי לפעול להקטנת מפלגות הימין לטובת מפלגתו שלו כחלק מהמאבק ב'כחול לבן' של גנץ ולפיד.

להערכת ח"כ סמוטריץ' ראש הממשלה יפעל כפי שפעל בעבר, אך לטעמו מבין המפלגות שמימין לליכוד 'איחוד מפלגות הימין' היא הכי פחות פגיעה, כהגדרתו.

"נכון שמפלגות אחרות בתוך הגוש צריכות לחשוש מזה יותר, אבל גם אנחנו לא מקלים בזה ראש ומסבירים לציבור שגודל הגוש הוא המשמעותי והנשיא יטיל את מלאכת הרכבת המשלה על מי שיכול להרכיב קואליציה ולאו דווקא על ראש המפלגה הגדולה, ולכן חשוב להצביע לגוש הימין, אבל בתוך גוש הימין להצביע למי שיהיה עמוד השדרה של הממשלה הבאה, מי שכאשר טראמפ יניח את תכניתו הכוללת מסירת שטחים היחידים שלא יגידו שזה הרע במיעוטו ולא ישאלו מה האלטרנטיבה אלא יעצרו את זה הם אנחנו".

מוסיף סמוטריץ' ומזכיר את דבריו של בני גנץ ש"הבין את זה מצוין" ואמר גם הוא לתומכיו שסמוטריץ' וחבריו למפלגה יהיו מי שיבלמו את תכנית טראמפ המתקרבת.

באשר לתחושות המלוות אותו במסעות הבחירות שלו, אומר סמוטריץ' כי להערכתו "הציבור הדתי חוזר הביתה ומבין את חשיבותה של מפלגה ציונית דתית בכנסת, מפלגה שנושאת את הדגל של הערכים הללו ומחויבת לציבור שנושא רעיון גדול ורוצה להשמיע את הקול הזה ולעצב את מדיניות הממשלה לאור הערכים הללו. אני מסתובב בכל הארץ ונפגש עם אלפי אנשים ביום ומרגיש שהמסר הזה מחלחל. הסקרים מציבים אותנו כמפלגה הגדולה ביותר מימין לליכוד ואני מקוה שכך זה יימשך".

ומה באשר לציבור שאינו שומר מצוות? האם המפלגה מדברת גם אליהם? להערכתו של סמוטריץ' התשובה חיובית לחלוטין. הוא מזכיר את יוסי כהן המוקם במקום השמיני של המפלגה המשותפת כמי שבהחלט עשוי להיכנס לכנסת הבאה. "יוסי כהן הוא איש נהדר, תושב אשקלון, ונמצא במקום שמונה שבעזרת ה' ייכנס. אחר כך יש גם חוק נורבגי ואני מקווה שיוסי יכנס. אנחנו מדברים אל קהל מאוד רחב.

''אני מאמין שחלקים רחבים בחברה הישראלית הם ציונים-דתיים, אנשים שהם גם ציונים וגם מסורתיים, הם רואים במדינה התגשמות חזון הנביאים ויכולים להזדהות עם חלון הראווה של הערכים שלנו, אהבת הארץ, צבא חלוציות, חברתיות, תנועות נוער, התנדבות בכל מקום. הציבור אוהב את זה ומזדהה עם זה בלי טשטוש ובלי הורדת דגלים, בלי להתכחש לזהות שלנו שמגיעה מתוך תורה וכהופעה של תורה".

"אנשים מתחברים לדברים וכאן המקום לומר את האמת, החיבור עם 'עצמה יהודית' עשה לנו טוב מאוד. אנשים מבינים שנהגנו באחריות ומנענו בזבוז קולות. זה היה מהלך מאוד חשוב", אומר סמוטריץ' וכשהוא נשאל אם דבריו אלה אולי סוללים את הדרך לשיתוף פעולה גם אחרי הבחירות, והוא משיב: "בוודאי נעבוד בשיתוף פעולה וההחלטה אם להתפרק או לא היא בידיים שלהם ולא שלנו. מאוד נרצה להיכנס ולהיות שותף בכיר בקואליציה, אם הם יבואו איתנו זה יהיה נהדר ואם יחליטו להיות באופוזיציה זו החלטה שלהם. בכל מקום שהם לא יהיו יהיה בינינו שיתוף פעולה.

''אם הם יהיו באופוזיציה אנחנו נעשה הכול כדי שאיתמר בן גביר יהיה נציג האופוזיציה בוועדה לבחירת שופטים, אם הם יהיו בקואליציה נעשה הכול כדי שהוא יהיה יו"ר ועדת חוקה כחלק מהתפקידים שנקבל. נעבוד בשיתוף פעולה כי אנחנו מאמינים בהרבה מאוד דברים משותפים, גם בהיבט הציוני ערכי התיישבותי וגם בתיקונים הנדרשים במערכת המשפט".

על סוגיית מערכת המשפט מבהיר סמוטריץ' כי אכן "נעשו דברים טובים וחשובים, אבל זה לא מספיק. איילת שקד כשרת משפטים קיבלה החלטה מודעת לפעול בגבולות הגזרה הקיימת. היא לא שינתה את כללי המשחק ובגבולות הללו היא הגיעה להישגים, אבל צריך לפרוץ את תקרת הזכוכית. אם אתה לא רוצה להתעמת עם היועץ המשפטי לממשלה או עם נשיאת העליון אפשר להגיע להישגים מוגבלים. אנחנו רוצים לטפס מדרגה בקדנציה הבאה בעניין התיקון הדרוש במערכת המשפט".

על דבריו אלה אודות הצבת בן גביר בועדה לבחירת שופטים ועל התנאי עליו הכריז לפסקת התגברות בתוך שישים יום מיום הקמת הממשלה, שאלנו אם הדברים הנחרצים הללו לא עלולים להרתיע את נתניהו שאולי יעדיף לחבור לבני גנץ ולהקים ממשלת אחדות.

"נתניהו לא צריך סיבות כדי לעשות זאת. הוא לקח בעבר את ברק ואת לבני והפקיד בידיהם תפקידים חשובים. כשהוא יכול להתמרכז ולקבל חיבוק מהשמאל הוא עושה את זה. הוא כנראה מרגיש שהוא צריך לקבל לגיטימציה. אני מאוד מקווה שלא יעשה זאת שוב ומקווה שלא תהיה לו אפשרות לעשות את זה אולי בגלל ההתחייבות של החברים ב"בלאגן" (מפלגתו של גנץ) שלא לשבת אתו בגלל תיקי החקירות, אבל אני בהחלט מוטרד מההקלטות על נכונותו של גנץ לשבת בממשלתו של נתניהו".

על כל זאת מוסיף סמוטריץ' ומבהיר כי השאלה כלל אינה במקומה שכן לו עצמו אין כל עניין לשבת בממשלה שימניותה מתחילה ומסתכמת בכותרת. "בג"ץ לא מאפשר לנו לנהל מדיניות ימין אמתית", הוא אומר ומציג שורת דוגמאות, החל מהסירוב של בג"ץ לאשר החזקת גופות מחבלים, סירוב המנוגד לעמדת מערכת הביטחון שביקשה לייצר הרתעה ולמנוע מהלוויות להפוך למוקדי הסתה. כך גם ההתנגדות לביטול מעמדת התושבות של מחבלים תושבי מזרח ירושלים, כך בחוק המסתננים ובתקיעת חוק הלאום.

"אין ערך לצאת מהבית וללכת לקלפי ולבחור ממשלה שחושבים שהיא ממשלת ימין ואז בג"ץ יעשה הכול כדי שהיא לא תוכל למשול. לכן אין לי עניין שנתניהו ייקח אותנו בלי הדרישה שבלעדיה הכול פיקציה".

ואולי לא נכון להציב רף של שישים יום שמעיד על חוסר נכונות להתגמשות כבר בשלב זה? "זו הדרך היחידה להשיג את זה. כשהחרדים ביקשו את תיקון חוק הגיוס ואת נושא הגיורים הכל התקבל בחודש הראשון. מהלכים דרמטיים עושים מיד עם כניסתה של ממשלה. יש לזה גם לגיטימציה ציבורית עם החלפת ממשלה".

עוד נשאל סמוטריץ' אודות הסיכומים בינו לבין השרה איילת שקד להפסקת ההכפשות ההדדיות בין המפלגות. "אני לא מבין למה בכלל צריך סיכום כזה. זה נראה לי טבעי וטריוויאלי. נפתלי הלך למהלך כדי להביא קולות מהציבור החילוני ולהגדיל את הגוש. אחר כך הוא פנה לציבור הדתי וגם זה בסדר, כי הציבור הדתי לא שייך לאף אחד ומותר לכל אחד לפנות אליו וכל אחד יבחר. אני רק לא מבין למה צריך לירוק לבאר ששתית ממנה עם כל מיני מסרונים אנונימיים וניסיונות להכפיש.

''הייתה לי שיחה עם איילת וסיכמנו שכל אחד יסביר למה הוא טוב ולא נכפיש אחד את השני לא בפנים גלויות ולא בדרכים מתוחכמות. בכלל טוב שנחדול מהכפשות ונעסוק בהצגת מרכולתו של כל אחד והאידאולוגיה של כל אחד".