השר אלקין:
להתנדב חצי יום במקום להפגין כל יום

השר אלקין נערך לישורת האחרונה טרם הבחירות, משוכנע שממשלת גנץ תביא לעקירה שההתנתקות מחווירה לעומתה ומגייס מתנדבים ליום הבחירות.

שמעון כהן , כ"ו באדר ב תשע"ט

אלקין ונתניהו במחנה יהודה
אלקין ונתניהו במחנה יהודה
צילום: הדס פרוש, פלאש 90

שבוע לפני פתיחת הקלפיות הציג ביומן ערוץ 7 השר להגנת הסביבה ירושלים והמורשת, זאב אלקין, את עיקרי התכניות לימים שעוד נותרו ואת התובנות המסכמות של קמפיין הבחירות רווי ההאשמות ההדדיות שעברנו עד כה.

"אלו בחירות מאוד צמודות ועל הדבר הזה צריך לשים את הלב. הבחירות יוכרעו על שני דברים: ראשית, הפער בין שתי המפלגות. פער גדול לטובת כחול לבן, שגם אם היא מלאכותית היא מאתגרת את הימין, יכול לגרום לשמאל לנצח. במקביל יקבע את הבחירות גודל הגוש", אומר השר אלקין ומפנה את תשומת הלב לייחודה של מערכת הבחירות הנוכחית בכך שבניגוד לקודמותיה לא כל המפלגות מנסות להצטייר כמפלגות מרכז, אלא ניתן לקבוע היכן נמצאת כל מפלגה, בימין או בשמאל, למעט' 'זהות' של משה פייגלין.

בשל חשיבות גודלם של הגושים רואה השר אלקין כיעד משותף למפלגות הימין את הגדלת מספרם של מצביעי מחנה הימין. השר אלקין מספר על המשימה שנטל על עצמו בהסכמתו ובאישורו של ראש הממשלה להקמת מטה משותף של מפלגות הימין, מטה שירכז אלפי מתנדבים לקראת המחצית השנייה של יום הבחירות. במחצית זו יגיעו המתנדבים לשכונות ברחבי הארץ המזוהות עם מחנה הימין, יעברו מבית לבית וימריצו את התושבים להגיע לקלפיות ולהצביע על פי תפיסתם מבלי לעודד הצבעה למען מפלגה מסויימת בתוך המחנה.

להערכתו של אלקין המבצע יוכל להניב מנדט או שניים נוספים לגוש הימין תוך הגדלה של כעשרה אחוזים במספר המצביעים בשכונות בהן נרשם אחוז מצביעים נמוך.

באשר למפלגות קטנות כדוגמת זו של ח"כ אורן חזן, מפלגות שעודן מתמודדות על אף שבסקרים אינן עוברות את אחוז החסימה, אומר אלקין כי אכן מדובר במפלגות שיכולות להוביל לאבדן קולות וראוי לראשיהן לעשות כמעשה אלי ישי שבחר לפרוש מהמירוץ כשהבין שככל הנראה לא יעבור את אחוז החסימה, ובלבד שלא לסכן את סיכויי הימין לזכות בבחירות. עם זאת הוא סבור שהמבצע שעליו הוא עמל בימים אלה לגיבוש כ-7000 מתנדבים לקראת יום הבחירות יהיה משמעותי יותר, שכן בעוד מפלגות אלה יאבדו אלפים בודדים של קולות הרי שמבצע שכזה יוכל להניב כארבעים אלף מצביעים שישפיעו יותר.

"עדיף להתנדב חצי יום ולא להפגין בכל יום בכיכר ציון", אומר אלקין המתייחס לסיכוי שממשלת שמאל בראשות בני גנץ תוביל לעקירה נוספת, להתנתקות נוספת ואף למעלה מכך.

לטעמו העיסוק במערכת הבחירות בצוללות וב'בוטים' במקום באג'נדה מדינית של ימין מול שמאל, נובעת מכך ש"יש אינטרס של השמאל לברוח מהשיח על ימין ושמאל, כי הוא יודע שהציבור יותר ימין. לכן הם מנסים להתחזות, אבל מי שמכיר את עמדות בני גנץ ולפיד ואנשיו ומי שמקשיב לרמזים שלהם מבין שהמשמעות של ממשלה ובראשותם זה פינוי שההתנתקות תהיה משהו קטן לעומתם".

כשנשאל האם אכן קיים חשש מהתנתקות נוספת ועקירת ישובים כאשר במפלגתו של גנץ נמצאים אישים כמו בוגי יעלון, צבי האוזר ויועז הנדל, קובע אלקין כי השלושה אינם אלא עלה תאנה ימני שאינו באמת קובע מדיניות. "הם לא קובעים. לפיד וגנץ סיכמו את ראשות הממשלה - בריה שלא הייתה במדינת ישראל. הם הרי לא סומכים אחד על השנים - ולא שמענו אפילו על תפקיד לבוגי יעלון". לטעמו של אלקין גנץ תלוי בשמאל ותומכיו ומצביעיו מחזיקים בעמדות שמאל ומשום כך ברור שזו המדיניות שיוביל בעוד יעלון אינו אלא עלה תאנה ימני ולא מעבר לכך.

ומה באשר לאפשרות לפיה תוקם ממשלת אחדות? השר אלקין מזכיר את דבריו של ראש הממשלה שנאמרו מספר פעמים ולפיהם בסיס הממשלה הבאה יהיה המבנה הקיים, כלומר ממשלת מחנה לאומי. על מנת שהדבר יקרה יש צורך בדי מנדטים על מנת להעמיד ממשלה יציבה וגוש ימין יציב.

עם זאת הוא מעיר ומציין כי לעיתים מרכיבי קואליציית הימין מתקוטטים ביניהם וכל אחד מציב אולטימטום שהאחר אינו יכול לעמוד בו. הדבר יכול להיות במחלוקת בין ליברמן לסיעות החרדיות על חוק הגיוס, במחלוקת על הקנאביס אם פייגלין ידרוש זאת כתנאי הכרחי ולעומתו סמוטריץ' יציב כתנאי את הורדת הלגליזציה מעל סדר היום, וכך גם באפשרות למחלוקת בין ליברמן לבנט על תיק הביטחון.

בסיום השיחה אתו שאלנו את השר אלקין אם לנוכח סערת ה'בוטים' של היממות האחרונות, אולי יש צורך בשר לענייני סייבר. אלקין מציע בחיוך את בני גנץ לתפקיד, לנוכח ניסיונו כמי שעמד בראש חברת סייבר, החברה שקרסה ופשטה את הרגל, כזכור.