מרים פרץ: בתוך השסע של הבחירות, יש רגעים של פלא

מרים פרץ מתרגשת עם משפחת באומל, "השנה ביום הזכרון יהיה להם קבר לבכות ולחבק". ראיון

בני טוקר , כ"ח באדר ב תשע"ט

מרים פרץ
מרים פרץ
צילום: הדס פרוש, פלאש 90

זוכת פרס ישראל מרים פרץ, ששכלה את שני בניה אלירז ואוריאל פרץ ז"ל, אומרת בראיון לערוץ 7 כי היום הזה הוא יום של תקווה וגאווה, כלשונה.

"זהו בוקר שמהול בשמחה ובכאב. בוקר של תקווה בוקר של גאווה. הילד שב הביתה, זכריה שב הביתה איזו התרגשות".

"37 שנים מחכים לו, היינו רוצים לראות אותו חי אבל לא. 37 שנים הם חיכו יותר שנים משחיכה יעקב אבינו ליוסף. הוא חיכה 20 שנה הם חיכו 37 שנים. זה יום של גאווה לאומית והשנה אמרתי סוף סוף ביום הזכרון לחללי צה"ל יהיה אירוע מרגש, יהיה קבר, האחים שלו המשפחה יעמדו ליד הקבר יש מקום לבכות בו יש מקום לחבק. תחשוב מה היה להם עד עכשיו 37 שנה ביום הזכרון.

הם ישבו בבית ואיזה כאב היה להם. אני לא התפלאתי שאחותו אמרה שהחיינו, אתה מבין זה לא שהחיינו על חיים חדשים זה לא שהחיינו על בגד חדש שקנית זה שהחיינו התודה הזאת על זה שהבאנו אותו לבית שעליו הוא נפל הילד שב הביתה. ואני בטוחה שכל עם ישראל מתרגש עם המשפחה של באומל. אז בתוך הרגעים של הדאון שלנו בתוך הרגעים של הצער אנחנו מצליחים למצוא רגע אחד של גאווה זה הרגע".

ביום זה, היא אומרת, נשלח מסר חשוב לכל חיילי צה"ל ומשפחותיהם, "תחשוב היום על חיילי צה"ל איך הם מרגישים תחשוב על כל האמהות שמבינות שלעולם יש מחויבות כלפיהם שיחזרו הביתה בשלום. יש כאן אתוס חדש ערכי לחיילי צה"ל אמירה מוסרית של רעות בין מדינה כלפי אזרחיה. אני היום קמתי עם שיר הרעות".

מרים פרץ מקווה שגם שאר חללי ונעדרי צה"ל ישובו הביתה, "כשאני חושבת על המשפחה של זכריה מה הם חוו ב-37 שנים ומה שעוברות המשפחות היום של הנעדרים, זהבה שאול משפחת גולדין משפחת מניגיסטו כל המשפחות האחרות כולן מה הן עוברות זה סיוטים זה ציפייה יום יומית. ההורים של זכריה באומל לא זכו, אבל אנחנו צריכים ללמוד מזה משהו אנחנו רוצים שההורים שחיים היום יזכו לראות את בניהם. א

בא של אורון שאול נפטר הוא לא זכה והצער הזה חודר פנימה. המדינה צריכה לעשות הכול כדי לאפשר להורה בחייו לראות שבנו מובא לקבורה. זה דבר הכי מוסרי שבעולם והיום ראינו איזה פתח של תקווה ושל אמונה זה חסד גדול".

דווקא בימים אלה של שסע ומחלוקת בא האירוע הזה להזכיר לנו מי אנחנו, היא אומרת, "בימים של שסע וניכור בימי הבחירות האלה שאתה לפעמים אומר מה יש פה להתגאות. ואז בא הסיפור הזה ואומר איזו מדינה איזה עם שלא מפקיר את בניו. ואת הרגעים האלה אנחנו צריכים לנצור. את הרגעים של היופי של העם הזה של העם שלא שוכח את בניו.

יש כאן מסר בימים של בחירות שנזכור שאנחנו עם מיוחד שיש בנו גם טוב ושאת הטוב הזה נזכור. כל אלה שנמצאים בבחירות האלה בין ימין לשמאל דתיים חילונים צריכים לזכור שלא היינו מגיעים לבחירות האלה בלי אלה שבזכותם יכולנו להקים את המדינה הזאת. בתוך המשברים בתוך כל הקלחת הפוליטית תמיד יש לנו רגעים של פלא יש רגעים של פלא כמו הרגע הזה של היום. יהיו לנו עוד קשיים אבל תמיד שנזכור את הניסים הקטנים שקורים לנו ושהעם הזה יוצר אותם".

היא קוראת למנהיגים לקחת אחריות, " זו האחריות שלהם להמשיך את החלום הזה, החלום של כל אלה שנספו באוושוויץ בטרבלינקה שחלמו על הארץ הזאת שיזכרו את החלום של הילדים שלנו של זכריה לחיות בארץ הזאת, זה צריך לעמוד לנגד עיניהם. תמיד יש זמן לתקן והרגעים האלה מעמידים לנו פרופורציות נכונות על מה אנחנו מכלים את ימינו. על ריבים מטופשים על התנצחויות האם זה החיים. החיים זה לזכור את זכריה ולהילחם ולהשיב אותו. זה לא אומר שלא צריכה להיות ביקורת אני לא נאיבית, יש עוד הרבה מה לתקן אבל צריך תמיד להודות על מה שיש לנו".

מרים פרץ מקווה שמי שיבחר ומי שלא ייבחר יחזירו את העם לאחדות, "אני מצפה מהמנהיגים ולא משנה מי יבחר ומה יהיה שיבואו ויכבדו את הבחירה ושכל אלה שהציגו את מועמדותם לבחירות, יום אחרי הבחירות יביטו על העיניים של הילדים שלהם שיביטו על העיניים של ההורים המבוגרים שלהם שיביטו על הנשים שלהם ושיבטיחו להם שיעשו הכול כדי שנהיה ראויים כדי שנהיה טובים. שיעשו הכול לשגשוגה של המדינה הזאת ויעשו הכול כדי שאנחנו נוכל לגדול כאן באהבה וברעות כמו הרגע הזה של היום".