רשמו ביומנים: עסקת ה-100 של טראמפ

אתר ערבי מדווח כי עסקת המאה של טראמפ צפויה להגיע לישראל ב-15 במאי. המדינות השותפות: מצרים, ירדן, ערב הסעודית ואיחוד האמירויות.

יהונתן גוטליב , כ"ח באדר ב תשע"ט

דונלד טראמפ
דונלד טראמפ
צילום: רויטרס

האתר הערבי 'אל-חליג' אונליין' מדווח הבוקר (חמישי) כי נשיא ארה"ב דונלד טראמפ, צפוי להציג את עסקת המאה שלו ב-15 במאי הקרוב.

תאריך זה הוא גם התאריך בו הערבים בישראל מציינים את הקמתה של המדינה כ'יום הנכבה הפלסטיני'. על פי הדיווח, טראמפ השלים את כל ההכנות לביצוע העסקה, כולל אישורים למימון כספי ממדינות ערביות אחרות כדי להבטיח ביצוע הצד הכלכלי בעסקה.

ע"פ ההערכות המדינות הערביות שיהיו שותפות לעסקה הן מצרים, ירדן, ערב הסעודית ואף איחוד האמירויות.

גורם בכיר בארגון חמאס אמר כי "קביעת תאריך ההכרזה ביום השנה של 'הנכבה' הוא סטירת לחי בפרצוף לכל מי שעדיין רואים את אמריקה כמתווכת הוגנת בפתרון הסכסוך".

פרשנים ובכירים ערבים מזהירים את עמם כי עסקת ה-100 של טראמפ תהיה חיסול החלום הפלסטיני והיא תהיה כוללת 'וויתור' מצד הערבים על שטחים לטובת מדינת ישראל.

כפי שפורסם בערוץ 7, על פי ההערכות העסקה כוללת חילופי שטחים בין ירדן, ערב הסעודית ומצרים וסיוע כלכלי לפלסטיניים ע"י ערב הסעודית ואיחוד האמירויות.

העסקה גם כוללת תכנית להנחת צינור נפט מערב הסעודית לרצועת עזה והקמת בתי זיקוק בעזה כדי להוסיף מקומות תעסוקה לתושבים ובעתיד אף הקמת מתקני התפלת מים.

על פי טיוטת הסכם שנחשפה בספר 'קושנר בע"מ', במהלך העסקה ירדן תתן שטחים לפלסטינים ובתמורה תקבל שטחים מערב הסעודית. מצרים תחזיר לערב הסעודית שני איים בים האדום אותם מסרה האחרונה לניהול מצרים בשנת 1950.