נשיא הנציבות: לא תינתן ארכה נוספת

במידה והפרלמנט הבריטי יגיע להסכם עם האיחוד לפני הפרישה תינתן לבריטניה ארכה של שבועות אחדים לצורך התארגנות וחתימת ההסכמים

בן שאול , כ"ח באדר ב תשע"ט

אין דחיות. ז'אן-קלוד יונקר
אין דחיות. ז'אן-קלוד יונקר
צילום: האיחוד האירופי

נשיא הנציבות האירופית ז'אן קלוד יונקר הצהיר אמש (רביעי) כי הנציבות לא תסכים בשום אופן להעניק לבריטניה ארכה נוספת על ידי דחיית מועד הברקזיט שנקבע לעת עתה על יום שישי הבא.

יונקר הבהיר כי דבריו אמורים לגבי האפשרות שבריטניה לא תגיע להסכמה לגבי הפרישה מהאיחוד.

לעומת זאת, אם הפרלמנט הבריטי יחליט להגיע להסכם מסודר עם האיחוד לפני הפרישה, תינתן לבריטניה ארכה של שבועות אחדים לצורך התארגנות וחתימת ההסכמים, כפי שסוכם מראש.

בשבוע האחרון דחה הפרלמנט הבריטי לפחות ארבע הצעות שונות לגבי אופן קיום הברקזיט. זאת, לאחר שהצעתה של ראש הממשלה מיי לחתום על הסכם מסודר שאת הטיוטה שלו היא גיבשה יחד עם הנציבות האירופית – נדחתה פעם אחר פעם על ידי הפרלמנט.

הסיבה לאי ההסכמה בפרלמנט נובעת מכך שחבריו מתחלקים למספר קבוצות, שכל אחת מהן תומכת בפתרון שונה למצב.

קבוצה אחת דורשת להחזיר את הגלגל אחורה ולגשת למשאל עם חדש על עצם השאלה אם יש לבצע ברקזיט בכלל, קבוצה אחרת דורשת פרישה מיידית ללא כל הסכם שיחייב את בריטניה לרגולציה האירופית, וקבוצה נוספת תומכת באופציה המכונה 'ברקזיט רך', במסגרתו תפרוש בריטניה לאחר חתימת הסכם שיחייב אותה מצד אחד לרגולציה האירופית, ומנגד יאפשר לה להישאר בקשרי מסחר עם האיחוד ללא כל שינוי מהמצב הקיים כיום.

לאף אחת מהקבוצות האמורות אין רוב בפרלמנט, ובשל כך לא הצליח הפרלמנט לאשר עד כה שום הצעה, מה שמשאיר את ברירת המחדל על כנה, והיא פרישה מלאה של בריטניה מהאיחוד האירופי, ללא כל הסכם, במועד שנקבע.