גרמניה נגד משטר אסד

ממשלת גרמניה קוראת לעשות מאמץ גדול יותר להעמיד לדין את האחראים על המתקפות הכימיות שביצע משטר אסד.

ניסן צור , כ"ח באדר ב תשע"ט

הייקו מאס
הייקו מאס
צילום: רויטרס

שר החוץ הגרמני קורא להעמיד לדין את בכירי המשטר הסורי, שאחראים לדבריו למתקפות בנשק כימי נגד אזרחים סוריים ובהם ילדים.

בנאום שנשא הייקו מאס, שר החוץ הגרמני, בטקס לציון שנתיים למתקפה הכימית באידליב ב-4 באפריל 2017 שגבתה את חייהם של מאות בני אדם, ושנה למתקפה הכימית שביצע משטר אסד בדומא ב-7 באפריל 2018, הוא קרא לקהילה הבינלאומית לקיים מאמצים גדולים יותר על מנת להעמיד לדין את בכירי משטר אסד שעמדו מאחורי המתקפה.

"משטר אסד ביצע פשעי מלחמה שוב ושוב, לרבות שימוש בנשק כימי נגד אזרחים. אלו האחראים לשימוש בנשק כימי חייבים לעמוד לדין על הפשעים שלהם. יחד עם הרבה שותפים, הצלחנו להבטיח כי מומחים עצמאיים של הארגון לאיסור השימוש בנשק כימי יכולים כעת לזהות את מבצעי המתקפות האלו", אמר מאס.

הוא גם קרא למשטרו של הנשיא הרוסי פוטין להעפיל את השפעתו על אסד, על מנת לעצור את השימוש בנשק כימי גם בעתיד. "גרמניה ממשיכה, גם במהלך הכינוס של מועצת הביטחון של האו"ם, לפעול בנחישות לסיום כל שימוש בנשק כימי ולכך שהמשטר הסורי ימלא אחר כל התחייבויותיו על פי החוק הבינלאומי ואמנת השימוש בנשק כימי. המשטר הסורי חייב לחשוף באופן מלא את מאגרי הנשק הכימי שלו, ולהשמיד אותם תחת פיקוח בינלאומי".

מאס גם קרא לבכירי האו"ם לפעול על מנת לזהות את האחראים לשימוש בנשק הכימי תחת משטרו של הנשיא אסד, ולהעמידם לדין בהקדם האפשרי בגין ביצוע פשעי מלחמה.