בוחרים בטבע- פעילות ליום הבחירות

מגוון הצעות לפעילות ביום השבתון - יום הבחירות.

קובי פינקלר , ב' בניסן תשע"ט

בחירות בגן
בחירות בגן
צילום: יערה פורסט תמרי

החזאים היו עסוקים השבוע שעות מרובות. מידי כמה שעות צצה עוד שאלה בעוד אתר, בעוד קבוצה וגם בקרב המפלגות, גדולות כקטנות, מה יהיה מזג האויר ביום הבחירות? בשורה התחתונה את כולם זה מעניין.

את האתרים, את עם ישראל ואת המפלגות. מזג אויר בהיר וללא גשם או שרב הוא מתכון טוב לצאת מהבית גם להצביע וגם לבחור אחר כך בטבע.

אז בחרנו בטבע ותרנו אחר אתרים, מסלולים ומקומות בהם תוכלו לקיים גם את מצוות היום( בחירות) ואחר כך גם להנות מיופיה והדרה של ישראל.

את מסע הבחירות שלנו פתחנו בבירת ישראל, בירושלים, בחגיגת דמוקרטיה בגן החיות התנ"כי . ביום הבחירות הגן יהיה פתוח בשעות 9:00-18:00. באקווריום הכניסה רק ברכישה מראש באתר האקווריום.

ברחבת הגן יפוזרו המצעים של המפלגות השונות. המבקרים מוזמנים לטייל וליהנות בגן, להתרשם מהמצעים ולהצביע לפלגה התואמת ביותר לתפישת עולמם.

כל מבקר רשאי לבחור פעם אחת בלבד. זכות הבחירה מגיל 3 ומעלה.

התוצאות יפורסמו לקראת ערב, לאחר ספירת קולות הימאים מהאקווריום

לפרטים נוספים:2-6750111 0

בסינמטק ירושלים מציעים לילדים ולמבוגרים בילוי קולנועי במהלך יום הבחירות במחיר סמלי של 10 ₪. להזמנת כרטיסים : *9377

במוזיאון מגדל דוד מציעים כניסה למוזיאון ב-21 ₪ בלבד, כולל השתתפות חינם בכל הסיורים: 'ירושלים לדורותיה' - סיור חובה לירושלמים ולכל מי שמגיע לביקור בעיר, שכן הוא שער להיכרות עם האירועים המרכזיים שהתרחשו בירושלים, וסיור סביב תערוכת ההר – מחקר צילומי מקיף ומעמיק על המתחם הדתי והפוליטי המקודש והחשוב ביותר במזרח התיכון. משך הסיור: שעה וחצי. כלול במחיר הכניסה. למידע נוסף ולרכישת כרטיסים: 2884*

הגן הבוטני האוניברסיטאי גבעת רם

מבקרי הגן מוזמנים להצטרף לסיורי פריחות ופרפרים אשר יתקיימו כל שעה עגולה החל מהשעה 11:00 ועד לשעה 15:00.

בנוסף, ייהנו המבקרים משעת סיפור וסדנה שתרוץ החל מהשעה 10:00 ועד לשעה 15:00. ותחרות צילום פרפרים - הפעילות האחרונה והמיוחדת אשר נושאת פרסים, כל מי שיצליח לתפוס פרפר בתמונה ויעלה את זה לפייסבוק עם תיוג של הגן הבוטני, יזכה במנוי משפחתי לגן.

לפרטים נוספים: הגן הבוטני 02-6794012

עיר דוד

מתלבטים באיזה אתר לבחור לטיול ביום הבחירות?

עיר דוד מקלה עליכם את הבחירה:

הצטרפו לסיורים המודרכים שלנו באתרי ירושלים הקדומה ותיהנו ממחיר מיוחד ליום

הבחירות: מחיר כניסה לילד ב-10 ₪ בלבד!

עיר דוד המקראית, עמק צורים , משחקי ניווט ועוד

טווח מחירים למבוגר 15-50 תלוי בסיור . לפרטים נוספים והזמנות *6033

כמה דקות נסיעה ואנו בגוש עציון. בית ספר שדה כפר עציון.

תל שכה - פריחה ותנ"ך

סיור פריחה מרהיב באחד מהתלים המקראיים המרתקים בשפלת יהודה. נסייר בתל שכה בין מרבדי הפריחה המיוחדים של עונת האביב אחרי חורף ברוך גשמים. בנוסף נעסוק בקרב בין פלישתים לשאול, ובין דוד לגוליית ונשמע על מפעל מלכותי עתיק יומין שמסתתר ככל הנראה במעבה האדמה למרגלות תל שכה.

סולמות ומפלים בנחל אוג

סיורי אתגרי ומרתק בלב אחד מקניוני מדבר יהודה. נצא מקיבוץ אלמוג ונעלה לאורך הנחל דרך סדרת מפלים בעזרת יתדות וסולמות. בדרך נעסוק בצמחיית המדבר, תופעת השיטפונות ונושאים אחרים.

הרודיון – אל מסתרי ארמון מבצר ההר

הסיור בהרודיון יחשוף אותנו אל הפתעות ארכיאולוגיות אשר לא מפסיקות להתגלות על ידי צוות הארכיאולוגים המסור. נעפיל אל פסגת ההר ונעסוק בבניית הארמון המבוצר שבפסגתו, נחשף אל הכניסה המקורית אשר נחשפה בשנים האחרונות, נשמע על היקב העתיק שהתגלה במרתפים, נראה את הכיפה הקדומה בארץ ועוד שלל תגליות כגון קברו של הורדוס, תאטרון מלכותי וציורי קיר מרהיבים.

ואי אפשר ביום הבחירות בלי תל-אביב .

כאן מתקיים מסע היסטורי בין שנות ה-30 לשנות ה- 70 ברוח יום הבחירות.

על מחלוקות פוליטית שהסעירו את הישוב הקטן - בין פועלים לבורגנים, בין ימין ושמאל ועוד. תעלומת רצח ארלוזורוב שהותיר את היישוב העברי קרוע בין שמאל לימין, כיצד אירוע זה נקשר לאניית הנשק שבעקבותיה כמעט פרצה מלחמת אחים. בשדרות בן גוריון, על רקע המתח בין העיר הבורגנית להתיישבות נגלה כיצד נפרד בן-גוריון מתל-אביב, וכיצד התייחס לעיר בה התגורר. וסיפורים מפתיעים "בכיכר ההפגנות" שאז נקראה מלכי ישראל.

בהדרכת יוסי גולדברג, מדריך מומחה וחוקר תולדות תל-אביב-יפו

https://www.teva.org.il/?CategoryID=1677&ArticleID=3093

עוד בתל אביב, סדנת יצירה ליום הבחירות לכל המשפחה במוזיאון נחום גוטמן לאמנות בכותרת "עלילות מנהיגים" - עם האמן דוד דובשני.

בסדנה יעיינו המשתתפים בסיפורים אודות מנהיגים ומנהיגות מתולדות מדינת ישראל. כל משתתף יבחר סיפור ויהפוך אותו לספרון קומיקס מאויר.

כמו כן הפעילות כוללת כניסה למוזיאון וסיור בתערוכה החדשה: "מאחורי קירות המוזיאון" - אשר מציגה את המתרחש מאחורי קירות מוזיאון לאמנות ומעוצבת ברוח עולם ה DIY - עשה זאת בעצמך - שמאפשר עצמאות, למידה, התנסות ויצירה.

בתערוכה מיוחדת זו יכולים המבקרים ליצור בעצמם יצירות אמנות ולאצור תערוכות בחלל התצוגה, ולהתנסות בשלבים השונים של הכנת תערוכה במוזיאון. כל אחת מתחנות התערוכה מציעה מידע, פעילות, התבוננות והנאה. הצבעים שנבחרו לעיצוב התערוכה הם צבעי יסוד, והחומרים שנבחרו הם קרטון, עץ ונייר.

מתאים לגילאי 7-12 וההרשמה לסדנאות בתשלום מראש: דרך אתר GoShow או בהרשמה טלפונית דרך המוזיאון ביום הפעילות (מותנה במקום פנוי).

חפצים בסיור אוכל? כאן מוצע סיור קולינרי בשרונה. אפליקציית bitemojo מזמינה את הקהל להגיע לסיור קולינרי בעזרת הטלפון החכם בלבד, בשוק שרונה בת"א. בשוק המקורה הגדול ביותר במזרח התיכון תוכלו לנצל את יום השבתון ללא רעש הפעילים וסיסמאות המפלגות שעוטפות את שאר השווקים ביום הזה. סיור שאורכו כ-3 שעות יכיר למשתתפים את מיטב המטבחים של צמרת השפים בישראל, את חומרי הגלם והתבלינים הנדירים לצד החנויות המסוגננות עם קירות זכוכית וברים אופנתיים בניחוח אירופאי. בנוסף, הסיור יעבור בין הבתים מלאי הסודות של מושבת הטמפלרים הקדומה ויסופר אודות המורשת המקומית מימי קום המדינה.החל מהשעה 11:00 ועד 22:00 פרטים דרך האתר או באפליקציית bitemojo.

בדרך לתל אביב או בחזרה ממנה כנסו ל פארק נאות קדומים, שם מגוון מסלולים עצמאיים לכל המשפחה, כתבי חידה לילדים, מתחמי פיקניק, מתקנים חקלאיים משוחזרים ועוד המון חוויות בטבע.

מצע הבחירות של נאות קדומים כולל: מפה לטיול עצמאי בה ניתן לבחור בין שני מסלולים חווייתיים המלווים בשלטי תוכן והסבר, חידון הפעלה לילדים המשלב אתגר בין מתקנים חקלאיים, מתקני מים וצמחי ארץ ישראל.

המסלולים מלווים בכתב חידה לכל המשפחה. לפרטים נוספים: טלפון: 08-9770770

עוד אתגר? יש לאן

מיזם חדשני שבו משפחות יכולות לצאת לניווט בנקודות שונות ברחבי הארץ (12 אתרים שונים מצפון ועד דרום), ולקבל משימות ושאלות מרתקות לנייד שלהם.

איך זה עובד?

המשפחה מזמינה את הערכה באתר ניווט ברחבי הארץ לבחירתה (למשל: יער להב בדרום, או יפו העתיקה, זכרון יעקב ועוד), ומקבלת בזמן אמת במייל את המפה להדפסה וברקוד לאפליקציה. משם, משחק הניווט מוכן, והמשפחה – מגדול ועד קטן, ובכל גיל- יכולה לצאת לדרך. במהלך המסלול מקבלים חידות ומשימות משעשעות ומגבשות לנייד. החידות דורשות חשיבה ומשלבות תוכן בידיעת הארץ. פרטים נוספים באתר: http://bit.ly/2HHDUQj

משם להפנינג צבעוני בנמל קיסריה, כשהמלך הורדוס מזמין את כל המשפחה למפגש הומוריסטי בין עבר להווה באווירה ססגונית בהשתתפות מיטב להטוטני ואומני הקרקס והתיאטרון של ממלכת יהודה החל מהשעה 10:00 ברחבי הגן הלאומי קיסריה.

ההשתתפות בפסטיבל אינה כרוכה בתשלום נוסף על דמי הכניסה לגן הלאומי.

מלון נחשולים- מלון חוף נחשולים מציע מיום הבחירות ועד סוף השבוע 15% הנחה ממחיר המחירון לכל ההזמנות בתאריכים 9-11 לאפריל 2019, ההנחה מתקבלת ע"י הזמנת חדרים באתר הבית עם קוד ההטבה שמסופק באתר Coolit או לחילופין בהזמנה ישירות במלון.

המלון בשיתוף שייט נחשולים ו"שוונג" מזמינים את הציבור הרחב למשחה הימי הפתוח החורפי הראשון בישראל. בפעם הראשונה בישראל יערך משחה בים הפתוח ביום הבחירות יום השבתון הארצי לכל המשפחה, כחלק מהמאמצים לחיזוק המודעות לתיירות וספורט חורף בישראל.

המשחה בסגנון "מים פתוחים" כולל שחיה בים למרחק של עד 3.3 ק"מ.
הזנקה בשעה 08:00

המשחה יכלול 3 מקצים:
"מקצה גיבורים"-ללא חליפות. מחיר 120-150 ₪
"מקצה חליפות"- 120-150 ₪
"מקצה עממי שומרי הבית"- 50-90 ₪

קצת צפונה משם בחיפה, ביקור במדעטק.

ליהנות עם כל המשפחה במוזיאון המדע הגדול בארץ: יותר מעשרים תערוכות, פארק מדע, מרכז לגיל הרך, ותערוכת דיגיטלי – חוויה אינטראקטיבית של טכנולוגיה משחק ומדיה, הדגמות מדעיות בנושא מים: איך יוצרים מערבולות במים, מה גורם למים לשנות את צבעם, האם יש קרח חם ומה עושים עננים על הבמה.

ההדגמות יתקיימו באמפי בפארק המדע בשעות 11:30, 13:30, 15:30.

סיור בתערוכות השונות בבניין ההיסטורי של הטכניון. משך הסיור כארבעים דקות והוא יצא מהמודיעין בקומה הראשונה בשעות 12:30 ו-14:30.

למידע נוסף ורכישת כרטיסים במחיר מיוחד: http://www.madatech.org.il

ועכשיו אתנחתא לקטנים.


שמים קופיקו בקלפי בהפנינג מיוחד לכל המשפחה

ביום הבחירות קופיקו מציין 65 שנה להיווסדו ואתם תוכלו לנצל את יום החופש באמצע השבוע ולצפות במופע חדש ומרענן לכל המשפחה של הקוף האהוב שיתקיים בקניון שבעת הכוכבים בהרצליה.

חגיגת הבחירות לא תסתיים עם קופיקו. במקביל למופע ואחריו יתקיימו סדנאות יצירה לילדים: סדנת עיצוב כובעים בה כל משתתף יקבל כובע חלק ובעזרת מגוון חומרים יעצב אותו בסטייל האישי שלו.

קניון שבעת הכוכבים, הרצליה- שעות הפעילות 11:00-16:00 המופע- קופיקו- יתקיים בשעה 11 בקומה השנייה.

בעופר סנטר נצרת עלית, יתקיים יום הילד הבוחר הכניסה חופשית!

הפעילות תיערך באווירה ודקורציה של יום הבחירות והיא נועדה להקנות לילדים ערכים של חופש בחירה ולתת להם הרגשה של שייכות, כאשר הפעילות מחולקת לשני שלבים: שלב הכנת תעודת זהות ושלב ההצבעה.

בשלב הראשון של הפעילות תתקיים במתחם סדנא שבה כל ילד וילדה יכינו תעודת זהות כחולה, ימלאו בה את פרטיהם, תחביביהם ויצייר ציור של עצמו.

בשלב השני, תוקם עמדה של קלפיות בה תתבצע ההצבעה של כל הילדים. כל ילד ייגש לעמדת הרישום, יציג את תעודת הזהות שהכין, יירשם ויקבל מעטפה איתה ייגש להצביע מאחורי הפרגוד.

בקלפי תוצב עמדת הצבעה עם קלפים מצוירים להצבעה של השיעור או החוג המועדף עליהם, לדוגמא: חשבון, אנגלית, התעלמות וכו'.

במסגרת הפעילות הילדים יחוו חוויה מיוחדת ויעשירו את הידע שלהם בדמוקרטיה, החשיבות בלקחת אחריות בלהשתתף, לבחור ולהשפיע.

לאלו החפצים להדרים, אנו מציעים את לקראת הבחירות, את "שביל הידע במדבר", להצביע ולהשפיע מי מהירקות יזכה לתואר:" הירק של המדינה", כאשר כל הירקות המועמדים הינם ירקות הגדלים באזור הנגב בפתחת ניצנה על מים מעורבבים (מים מליחים+מים מותפלים).

היי דרומה

"שביל הידע במדבר", מתמחים בסיורים חוויתים סביב נושא של חדשנות וחקלאות מדברית באיזור רמת הנגב וכולל סיור בחממות התיירותיות, קטיף של תותים ועגבניות שרי באזור קדש ברנע וסיור תצפית על הפרויקט והמגדל הסולארי בין הגבוהים בעולם שכל ישראלי יוכל להתגאות.

אז איך הילדים שלנו יכולים להצביע ולהשפיע? ניתן להצטרף לטיולי משפחות ולהצביע בקלפי שיוצב בחנות "תוצרת הנגב" הנמצאת "במרכז לחקלאות מדברית ברמת הנגב". ואפשר גם להצביע באתר ובדף הפייסבוק "שביל הידע במדבר". אם קשה לכם להחליט, תוכלו לקראת במצע של כל ירק וירק. בין הירקות המתמודדות לתואר: עגבניה, מלפפון, פלפל, קולורבי, כרובית, כרוב, חציל, בצל, ברוקולי, תרד, עגבניות שרי ופלפל סוויט בייט. התחלה בשעה 10:00. סיום משוער: 16:00.
נקודת המפגש: המרכז לחקלאות מדברית רמת הנגב. הסיור מותנה בהרשמה מראש, ובמסירת פרטי ת.ז. של כל המשתתפים על מנת לאפשר כניסה לתחנת הכח הסולארית. פרטים מלאים והרשמה: www.moprn.co.il 08-8528852

היי צפונה

ולא נקפח את הצפון, שם הקלפי מגיע עד ליקב הרי גליל.

הבחירות לראשות הממשלה זאת הזדמנות מצוינת לצאת מהבית אל הגליל העליון וליהנות מיין איכותי ונוף עוצר נשימה. יקב הרי גליל הממוקם בלב אזור כרמים בגליל העליון, מזמין את הקהל הרחב לסיור וטעימות יין ( למבוגרים שבנינו) ללא עלות ביום הבחירות.

בסיור ילמדו המשתתפים על הכרמים ויצפו בהליך ייצור היין תוך כדי מעבר בין מיכלי הנירוסטה וחביות העץ. מדריכי יין מקצועיים מטעם היקב יספרו למשתתפים על עולם היין באופן כללי ועל יינות היקב בפרט. הסיורים יצאו בשעות : 10:00,12:00 ו- 14:00 ומרכז המבקרים יהיה פתוח עד השעה 16:00. בתיאום מראש בלבד: 04-6868748

ועכשיו עם הפנים לטבע.

סיור צפרות וטיבוע ביום הבחירות

החברה להגנת הטבע מזמינה להצטרף לסיור רגלי בשעות הבוקר, בין בריכות הדגים עד לחוף הים, שם נגלה עולם מופלא של ציפורים המספרות את סיפור נדידתם ממקומות רחוקים. נכיר את עבודתו של המטבע – הקשר שבין לכידת ציפורים למדע – מה ניתן לקבל מלכידת ציפורים, מדוע ואיך עושים זאת. נכיר מקרוב את ציפורי הסבך, אלו שבדרך כלל רק שומעים.

בהדרכת בית ספר שדה חוף כרמל של החברה להגנת הטבע

מתי? - 08:00-12:00

לפרטים נוספים - https://www.teva.org.il/?CategoryID=1677&ArticleID=3081

בוחרים לטייל - טיול אל שיא הפריחה בדרום רכס הרי מירון (לחובבי לכת)

למרגלות הר הלל נחפש את אחד מהיפים בפרחים - האדמונית הגדולה - ונטייל בשביל נופי מקסים ופורח בהר כפיר.

מתי? - 10:00-14:30

לפרטים נוספים - https://www.teva.org.il/?CategoryID=1677&ArticleID=3092

ועוד לפני הבחירות, אפליקציית חוליו יוצאת בפעילות פופ-אפ ל- 48 שעות בלבד לפני פתיחת הקלפיות ביום הבחירות.

מזמינים טיסה באפליקציית חוליו למימוש ביום הבחירות ונהנים מהחזר כספי מלא עם צילום דרכון ומזוודה מחוץ לקלפי – בדרך לחופשה.

אפליקציית חוליו מכריזה על פעילות שיווקית למהירי החלטה וקוראת לציבור לממש את זכותו הדמוקרטית בבחירות לכנסת ה- 21 לצד הזכות בבחירת יום חופש ועל הדרך ליהנות מחופשה מעבר לים.

48 שעות לפני פתיחת הקלפיות ( בתאריך 7 באפריל בשעה 7 בבוקר ) אפליקציית חוליו תיפתח להזמנת טיסות במתכונת בחירות. מי שיזמין טיסה לכל אחד מיעדי חוליו ליום הבחירות ב -9 באפריל יהיה זכאי ל 50$ מתנה או לחילופין יהנה מזוג כרטיסים להופעה במתנה ממבחר ההופעות המוצעות באפליקציית חוליו לייב.

זאת ועוד. מי שיצטלם עם הדרכון והמזוודה בכניסה לקלפי אחרי שהזמין כרטיס טיסה באפליקציה ויעלה לרשתות החברתיות עם תיוג #חוליובחירות יקבל החזר מלא על כרטיס הטיסה .

לגזעיים שביננו, שרוצים ומוכנים לטייל בלי הדרכה, בלי משהו מאורגן, סתם להנות מארץ ישראל ומשפע המים והפריחות שנחתו עלינו.

פריחת סוף החורף בגולן

סיומו של החורף ויום הבחירות מהווה תקופה נפלאה לבקר בגולן וליהנות ממרבדי הפרחים הצבעוניים והייחודיים לעונה זו, ההופכים אותו למרהיב עיניים..

בין פרחי הבר שניתן לראות בעונה זו נמצאים החרדל, עירית, נרקיס, תורמוס, כרמלית, פרג, כלנית, עירית, חבלבל, רקפת ואירוס הגולן בצבעוניות ססגונית של צהוב, אדום וסגול ולבן.

בנוסף ניתן לצפות בפריחת האירוסים, ברחבי הגולן פורחים כמה סוגים של אירוסים בתקופה זו:אירוס הביצות ב"אחו נוב", אירוס הגולן ב"צומת המפלים" וקבר "שייח מרזוק" ואירוס הגלבוע באזור "מצוקי האון" ו"מבוא חמה".

המלצות למסלולי טיולי פריחה מרהיבים במיוחד בגולן:

אזורי הפריחה: טיילת מצוקי האון והאזור סביב מבוא חמה ומורדות הגולן המערביים, אחו נוב, צומת המפלים וציר המפלים, קבר שייח' מרזוק, נחל מיצר ועוד.

מסלול מומלץ: ממצפה אופיר אל קרן עין גב

על כביש 789 העולה מכורסי שבחופה המזרחי של הכינרת אל דרום רמת הגולן, ליד הק"מ ה-10, שלט המפנה את המטיילים מערבה אל מצפה אופיר, לדרך עפר נוחה לנסיעה. הדרך מסומנת בסימון שבילים כחול.

מסלול פריחה ונוף נהדר, אשר מתחיל מנקודת התצפית המרהיבה, שנבנתה לזכרו של אופיר שעל ממושב גבעת יואב.

המסלול יוצא מהתצפית על קו המצוק אל הבונקרים הסוריים אשר חלשו על הכנרת ויישובי עמק החולה עד למלחמת ששת הימים ב-1967. ממשיכים על השביל הכחול ויורדים דרך מטע הזיתים עד בני יהודה הישנה , עוברים את הכפר ובית המעיין ויורדים בדרך המובילה אל קרן עין גב. עולים אל פסגת הקרן ונרד בזהירות ואם צריך נגלוש על הישבן בדרך התלולה והלבנה המתחברת אל הדרך אשר תוביל אותנו לסוף המסלול בבית הקברות של עין גב.

אורך מסלול : 6 ק"מ | משך הטיול: 4-5 שעות | צבע מסלול : סימון כחול | רמת קושי: מטיבי לכת | נק' סיום: בית קברות עין גב

יער אודם - על שביל הגולן

המסלול מוריק ובעל הפריחה המרשימה הוא לא אחר מאשר יער אודם! שם תוכלו לראות שלל סתווניות, כרכומים, רקפות ונרקיסים ממלאים את השבילים לאורך המסלול. ניתן לראות ביער גם את עפציו האדומים של אלון התולע ובתוכן את זחל הצרעה המוגן. את המסלול נתחיל על שביל הגולן באחד העיקולים על כביש 98 העולה מכיוון מסעדה לבוקעתה נפגוש צפרדע ירוקה (פח אשפה) על דרך הנכנסת מהכביש לכיוון דרום ונחנה שם את הרכב. נלך על שביל הגולן וניכנס אל תוך היער בזהירות עד למפגש עם סימון שבילים אדום נמשיך עם הסימון האדום ונרד חזרה עד שנפגוש שוב את שביל הגולן נפנה עם השביל דרומה ונסיים למרגלות תל אל קצעה שם ממתין הרכב שלנו.

אורך המסלול כ- 1.5 ק"מ וההליכה נעשית בין עצי אלון ולכן המסלול מוצל | מתאים בעיקר למשפחות, המסלול לא כולל עליות או ירידות משמעותיות | המסלול מעגלי

בנוסף לטיולי הפריחה ניתן ליהנות בתקופה זו מצפייה בנחלים השוצפים ומאגרי המים העולים על גדותיהם. סוף החורף והאביב הן העונות המתאימות ביותר לצאת ולראות את זרימת הנחלים

המרשימה ואת מאגרי המים כדוגמת: מאגר דבש, מאגר בני ישראל, מאגר מרום גולן ומאגר עורבים.

מסלול מפל עיט

נוסעים מצומת המפלים (מפגש הכבישים 808 ו-87) פונים דרומה לציר המפלים. עוברים את הפנייה למושב אניעם ממשיכים עוד כ-5 דקות נסיעה עד לשלט המפנה ימינה למגרש החניה של מפל עיט הנמצא ממערב לכביש.

מפל עיט הוא אחד המפלים המרשימים בגולן. הוא נשפך אל קניון בזלתי עמוק שאורכו כ-4 ק"מ ומתנקז אל נחל יהודיה. מרפסת התצפית שמשקיפה לעבר המפל והנחל מאפשרת מבט מרהיב אל הקניון המדהים ואל עמודוני הבזלת במצוק הנחל.

הגישה למפל עיט נוחה ביותר בהשוואה לשאר מפלי הגולן, ובעיקר למפלים שלאורך ציר המפלים. המפל זורם בחודשי החורף והאביב, אולם גם בחודשי הקיץ והסתיו מומלץ לעצור ולבקר באתר.

שביל נוח ומסודר, היוצא מחניה מסודרת, מוביל למרפסת תצפית לעבר המפל והנחל. מעט אחרי תחילת השביל מגיעים לפיצול פנייה שמאלה מובילה לתצפית עמודוני הבזלת - תופעה גיאולוגית יפה ומרשימה במיוחד - שווה ביקור, בדרך גם חוצים גשר עץ נחמד בתוך סבך צמחיית נחלים. הצד הימני של השביל מוביל לתצפית לעבר שני מפלי הנחל. מומלץ ביותר להגיע אחרי גשם חזק וליהנות מהזרימה המרהיבה. הולכים לאורך כל עמדת התצפית, כ- 10 דקות הליכה, נהנים מהנוף, מהקניון היפה וחוזרים בשביל מעגלי לרכבים.

מפל סער

נוסעים בכביש מספר 99 (מקריית שמונה למסעדה). כמאה מטרים לפני הפנייה למצודת נמרוד (כביש 989) יש חניון גדול מצד ימין. מחנים את הרכב ועוברים את הכביש לצד השני. כאן יש נקודות תצפית על מפלי נחל סער ושביל הליכה קצר עם גשר העובר מעל הנחל.

מנקודת התצפית על הנחל נשקפים שלושה מפלים. העליון והתחתון בגובה 8 מ' והתיכון בגובה 20 מ'. זהו מפל סער שבחורף ממלאים המים בריכה למרגלותיו. בימי הגשמים בחורף והפשרת השלגים באביב שוצפים במפלים מימי הנחל הזורמים אל נחל חרמון (בניאס). הנחל מתחתר בתפר בין המסלע הבזלתי של הגולן והסלע הגירני של החרמון והוא מהווה גבול טבעי בין שתי יחידות הנוף. מראה המפלים השוצפים בהחלט מרשים ומרנין. מעלינו מתנשאת מצודת נמרוד הציורית שנבנתה על ידי המוסלמים בימי הביניים מפני איום של כיבוש צלבני. המצודה נקראת על שם הגיבור התנכ"י נמרוד, אולם שמה הקדום הוא "קלעת אל צוביבה" שמשמעו- 'המזנקת אל הציד'. מומלץ לסייר במצודה ולהתרשם מן החומות, הביצורים ומן הנוף הנשקף ממנה אל הגליל העליון ועמק החולה. אם טרם שבעתם ממפלי נחל סער, כדאי לקפוץ למפל רסיסים. חוזרים אל הרכב ונוסעים מזרחה לכיוון מסעדה. לאחר כשלושה קילומטרים פונים שמאלה לעין קיניה, כפר דרוזי היושב בפינת חמד ציורית על מורדות החרמון. נוסעים בכביש הגישה לכפר כקילומטר עד שמגיעים לגשר הבנוי מעל הנחל. גשר זה פוצץ על ידי הסורים בזמן נסיגתם במלחמת ששת הימים, על-מנת לעכב את כוחות צה"ל. לאחר המלחמה החליטה ישראל לשקם את הגשר ההרוס על מנת לחזק את האמון בין מדינת ישראל לבין תושביו הדרוזים של הגולן - מכאן שמו של הגשר: "גשר הידידות". מחנים את הרכב בזהירות בצד הכביש והולכים להתרשם מן המים השוצפים במפל רסיסים שמעלינו ותחת הגשר.

למטייב לכת- מפל אטרקטיבי ומיוחד: מפל עורבים

ניסע בכביש 959 מגונן לצומת האמיר (וואסט). נעבור את הישוב קלע אלון (מצוק עורבים) ולאחר כקילומטר נפנה שמאלה לדרך סלולה משובשת. לאורך הכביש המשובש כמה נקודות תצפית אל עמק החולה והגליל העליון. כדאי לעצור ולהשקיף על הנוף היפיפה הנפרש למרגלותינו. ניסע צפונה כשני קילומטר עד נקודת המפגש עם הנחל. המקום משולט בצורה בולטת. נרד אל הנחל במסלול המסומן באדום. בדרך למפל יש לטפס על סלעים וללכת בבוץ החלקלק, לכן יש לצעוד לאט ובזהירות כדי שלא נסיים את הטיול בחדר מיון.

נלך כ-500 מטר בערוץ הנחל עד לנקודה בה ניתן לצפות על המפל הגדול של נחל עורבים. בימות הגשמים שוצפים המים וזורמים במפל שגובהו 30 מ' אל חלקו התחתון, הקניוני של הנחל. בדרכנו וודאי נפגוש בשפני סלע המתגוררים בין הסלעים. במצוקי הנחל מקננים דורסים-נשר, עקב ורחם. נחל עורבים הוא הגדול מבין הנחלים היורדים מן הגולן אל עמק החולה. הנחל מתחתר בסלע הבזלתי הבונה את הגולן ובמצוק שמולנו ניתן להבחין בקילוחי בזלת שונים המצויים אחד מעל השני ובניהם שכבות של קרקע.

לפרטים נוספים, המלצות על לינה , מסעדות ומסלולי טיול- מרכז מידע תיירות גולן 04-6962885

ואי אפשר ביום הזה בלי הכנרת שעלתה כבר שלושה מטרים בחורף ברוך הגשמים הזה.

שביל סובב כנרת

שבילים רבים יש בארץ. שביל ישראל, שביל הגולן, שבילי החברה להגנת הטבע. אלו הולכים לאורך גזרה או שטח כל שהוא. שונה הוא השביל הסגול , שביל סובב כנרת".

מסלולי הטיול הרגליים לאורך השביל, מאפשרים לטייל באופן מוסדר וחופשי מסביב לימת הכינרת ולגלות עולם מופלא של יחסי גומלין בין היצורים החיים, הצומח ומי האגם במערכת אקולוגית ייחודית.

אורכו של השביל שהוסדר עד היום הינו 45 ק"מ, כשבשביל מקטעים מגוונים, ממקטעים קצרים שאורכם כ- 900 מטרים ועד למקטע הארוך ביותר שאורכו כ- 5 ק"מ.

תחילה יוצאים אנו למסלול היפהפה מקיבוץ האון לקיבוץ מעגן.

מסלול מעגלי באורך כ-3.8 ק"מ. מתחילים ומסיימים בתחנת הדלק אלונית הצמודה לקיבוץ האון. היציאה מהתחנה מערבה לאורכו של נחל אסמרה. תחילה מסומן השביל בשחור אך לאחר כ- 400 מטר מתחברים לשביל סובב כינרת ( סגול) העובר בסבך "ג'ונגל פראי ישראלי" עד למתקן השאיבה משם חזרה בשביל המסומן בכחול על שביל סובב כינרת לאופניים.

מסלול הטיול מוביל אותנו בין יישובים חקלאיים שהוקמו כאן בשנת 1949 לאחר הסכם הפסקת האש עם סוריה במטרה להקים את "חומת הכנרת" ולבצרה ביישובים. ההצלחה נכרת עד היום.

עוד מסלולים:

מבקעת גינוסר לאתר ספיר-

אורך המסלול כ-3 ק"מ. המסלול עובר בסבך קנה ופטל על גדת הכינרת בשפך נחל עמוד. במסלול ההליכה פינות יפות המאומצות על ידי מתנדבי השביל. מתחילים בבית הקברות של קיבוץ גינוסר, הולכים צפונה וחוצים את נחל עמוד. השביל עובר בחוף חוות המדגה של משרד החקלאות ונכנס לחוף חוקוק וכרי דשא. בין חוף חוקוק הצפוני לאתר ספיר יוצאים לכביש. מומלץ להתעכב לביקור בחורבת מניה ובקיבוץ גינוסר לעבור בית יגאל אלון שבסמוך אליו עבודות פסיפס יפות הפזורות על הקרקע.

למידע ופרטים נוספים: כוכבית כינרת מכל טלפון נייד.

תל דור ונחשולים

למי שההצפנה עד הכנרת רחוקה ליום אחד של בחירות אנו מציעים את המסלול החדש בתל דור.

לחופו של הים התיכון, למרגלות רכס הכרמל על רצועת חוף לבנה, בין מרחבי דשא ירוקים, גינות מטופחות ומוקף מפרצי ים טבעיים, לגונות של מים צלולים, עשרות איים קטנים סמוכים אל קו החוף.

לא הרחק משם, אתרים היסטוריים, דגים, ציפורים ונוף עוצר נשימה של שקיעות קסומות וכולם ממוקמים סביב חוף דור, או חוף נחשולים או טנטורה או במספר מילים, החוף היפה ביותר בארץ.

לא בכדי הוקמה במקום הזה עיר נמל, שנבנתה וחרבה, נלחמה והושמדה ובתוך מימיה חבויים אוצרות של ממש. לא פחות מ-28 ספינות נטרפו בים כאן וכי במקום נמצא המטמון הגדול ביותר שנמצא אי פעם. גם כסף וגם פתיל התכלת השווה זהב, מצוי כאן בעומק הים.

הגן הלאומי תל דור

בתל דור נמצאים שרידיה של העיר דור, עיר נמל עתיקה שהוקמה במקום בשל המפרצים הטבעיים שעל קו החוף. התל מתרומם מעל קו הים, אפשר לצפות ממנו תצפיות מרהיבות, והוא טומן בחובו ממצאים מרגשים ומרתקים.

בימים האחרונים, השלימו שם אנשי רשות הטבע והגנים הלאומיים, הקמתה של טיילת חוף על קו המצוק, כזו המאפשרת טיול נגיש נח ונעים לאורך קו הרכס והים.

משקיעה לזריחה

לקינוח ירדנו לבקעת ים המלח ולמצדה לחזיון החדש. אין דרך טובה יותר לסיים את יום הבחירות בלי חזיון החדש "משקיעה לזריחה". כמה סמלי.

מופע לילי חדש, מרהיב ורב-חושי אשר מוקרן לקהל הרחב על גבי הצלע המערבית של המצדה, באמצעי המחשה ומולטימדיה טכנולוגיים וחדשניים.

ה"מסך" עליו מוקרן המופע הינו הר מצדה בכבודו ובעצמו. במופע נעשה שימוש בטכנולוגיית Video-Mapping וכן באמצעי תאורה וסאונד מתקדמים. התוצאה היא מיצג ברמה בינלאומית, המשלב אלמנטים של שיתוף הקהל באמצעות צמידים צבעוניים. בצדו המערבי של הר המצדה, קיימים בנוסף מספר מתחמים להעשרת ידע בשביל המוביל אל המופע: סככה ובה הצצה אל מאחורי הקלעים של החפירות הארכאולוגית במצדה וכן שני מתחמי שמע עם סיפור המצור של הצבא הרומי וסיפורו של הורדוס.

הטריבונה באתר מצדה מערב מכילה עד 1,500 איש בישיבה וניתן לצפות במופע בשפות עברית, אנגלית ורוסית.
"מצדה משקיעה לזריחה" מוקרן בכל יום שלישי ( יום הבחירות..) ואם תאחרו גם בחמישי לאחר שקיעה (שעון קיץ: 20:30 או 21:30). אגב, במקום פועל חניון לילה רחב ידיים ומאובזר. לפרטים 08-9959333

ועוד ברשות הטבע והגנים. שם מעמידים שורה של פעילויות חוויתיות וייחודיות לכל המשפחה ברוח היום עם ערך מוסף של חיבור לטבע, למורשת ולהיסטוריה של הארץ. הפעילויות יתקיימו בשלל אתרים ברחבי הארץ, כך שהציבור יוכל לקיים את חובת ההצבעה ולאחר מכן לנצל את יום השבתון לחוויה משפחתית.

בין שלל הפעילויות ניתן יהיה לסייר בגן לאומי ציפורי סביב הדילמות היומיומיות של מנהיגינו בעבר ובהווה, להיפגש בגן לאומי קיסריה עם ליצני חצר, רקדנים, אמני קרקס ותיאטרון יחד עם שלל סדנאות יצירה והפעלות, ולהשתתף בתעמולת בחירות בגן לאומי בית גוברין, בבחירה בין ארבע המערות במקום.

בנוסף ייפתחו מספר חניוני לילה ערב קודם לבחירות. הכניסה לכל הפעילויות ללא תשלום נוסף מעבר לדמי הכניסה לאתר וחינם למנויי מטמון, פרטים מלאים על פעילויות יום הבחירות ועל חניוני הלילה לרשות הציבור ניתן למצוא באתר ובדף הפייסבוק של רשות הטבע והגנים.

ורגע לפני שנצא לדרך, גם משהו חדש לפעילות לנוסעים בדרכים.

בשבילים של סבא: משחק קלפים, להכרת החי והצומח בארץ ישראל.

בשבילים של סבא
צילום:אלונה להב

משחק קלפים שפיתחה ענבל בן-יעקב, שהוא למעשה ערכות קלפי משחק שמחברות לארץ ישראל ומקרבות לבית ולטבע. פיתוח המשחק נעשה כהנצחה למפעל חייו של סבה של ענבל, גבריאל שביט, מחנך ומורה דרך, שהנחלת אהבת הארץ וערכי הטבע המקומיים היתה בדמו.

הערכות של בשבילים של סבא מבוססות על משחק הרביעיות הישן והמוכר, והן מפתיעות בכמות המידע שעליהם. ערכות הקלפים הן מן הצומח ומן החי בארץ ישראל. כאשר כל משחק מכיל 52 קלפים, שמחולקים ל- 13 רביעיות, כשכל קלף מספר את סיפורו של הצמח או בעל החיים, באמצעות תמונה מרהיבה, תיאור והסבר, מפת א"י ובה סימון האזורים בהם גדל הצמח או בע"ח, חודשי הפריחה וסימונים נוספים כמו היות הצמח רעיל או שלא, צמח מוגן או צמח שנמצא בסכנת הכחדה. על הקלף מופיע כמובן שם הצמח/בע"ח, לאיזה משפחה הוא שייך ושמות של שלושה צמחים/בע"ח נוספים מאותה המשפחה.

והעיקר. יום בחירות מוצלח.