אופיר סופר: אלחם נגד האשליות המדיניות

מועמד איחוד מפלגות הימין לכנסת מספר בראיון לערוץ 7 על השפעת פציעתו בקבר יוסף על העשייה שלו ועל רצונו לקדם את הפריפריה.

יוני קמפינסקי , כ"ט באדר ב תשע"ט

אופיר סופר
אופיר סופר
צילום: ערוץ 7

אופיר סופר, מנכ"ל האיחוד הלאומי ומועמד איחוד מפלגות הימין לכנסת נמצא בימים אלה בשיא העשייה, בין כינוס בחירות אחד למשנהו, ובין פעילות להגדלת מספר המצביעים עבור המפלגה.

"זו תקופה מעניינת, אנחנו עושים כל מה שאפשר ומקווים ומאמינים שתהיה הרבה סיעתא דשמיא", אומר סופר בשיחה עם ערוץ 7.

הוא מספר על אחת החוויות המרכזיות שעיצבו את חייו, פציעתו במהלך שירותו הצבאי.

"נפצעתי בתור מ"מ צעיר בשנת 1996, כחודש וחצי אחרי סיום קורס קצינים בגזרת קבר יוסף. חזרתי לשם בתור סמג"ד יותר מאוחר. האווירה היתה של אוסלו והדרג הצבאי נכנס למשימה הזו עד הסוף. בתור מ"מ צעיר אתה מוצא את עצמך מדבר עם שוטר פלסטיני כשרוח המפקד היא שזה הדבר הכי חשוב".

זה היה מצב מאיים מבחינתך? חששת ששוטר פלסטיני ישלוף נגדך נשק?

"לי היה ברור שהמציאות הזאת עומדת להתפוצץ. בסוף תרגיל שדימה העברת אחריות לפלסטינים, שאל אותי חבר שלצערי נהרג כמה ימים אחר כך, אם אני משנה את העמדות שלי. אמרתי לו שימים יגידו. באירוע עצמו שבו נפגעתי היה שבר גדול. מבחינה תודעתית הפיקוד הבכיר הופתע לחלוטין. המערכת כולה תפקדה בקטסטרופה, אתה פתאום מוצא את עצמך שעה ועשרים יושב בסמטת קבר יוסף, משאיר אותה פתוחה, ואתה מתווכח עם המג"ד על הוראות הפתיחה באש".

"האסון האמיתי היה ששלוש שנים וחצי אחר כך, באירוע של מדחת יוסף, אחרי שכביכול הופקו הלקחים. זה לא קרה כי טכנית לא היינו במקום הנכון, אלא בגלל התודעה. זה מוכיח שהרוח היא שמכריעה כל מלחמה".

החוויה הזו משפיעה על העשייה שלך היום?

"ודאי שזה משפיע. אני אלחם נגד האשליות והפנטזיות המדיניות, כי אוסלו הזה עלה לנו בדמים רבים".

מה התחושות שלך לגבי מתווה טראמפ?

"הדבר הגדול שלמדתי בקבר יוסף הוא שגם המפקדים הכי בכירים ומהוללים שיש חושבים לעתים שהם צריכים להביא בשורה לעולם ו'עליהם המלאכה לגמור'. זה לא נכון, אנחנו צריכים לעשות את חלקנו וכשיבוא הגואל דברים ייפתרו".

סופר, תושב הצפון, מביא למרכז העשייה את קולה של הפריפריה. "גדלתי בצפון וחייתי שם רוב חיי. זה הבית שלי ושם אני מרגיש הכי טבעי. אני אוהב לנשום את אוויר הפסגות של הצפון ויש לנו המון עבודה באזור הזה. מתרחשים שם תהליכים דרמטיים וצריך שאנשים בירושלים יבינו את זה. זה אתגר משמעותי".

באיחוד מפלגות הימין מציבים את הטיפול באזור כמטרה לקדנציה הקרובה.

"זה חשוב. בגליל, אנחנו הולכים ומאבדים את הרוב היהודי וזה נובע מכל מיני סיבות. זה אומר שערים שלמות הופכות למעורבות. זה התעורר בעפולה לאחרונה והיה סיפור דומה בכפר ורדים. זו תופעה שלא משפיעה רק על היבטים דמוגרפיים אלא גם על החינוך היהודי".

"זה מחייב אותנו לתהליך עמוק של חשיבה אסטרטגית. אנשים צעירים פשוט עוזבים את הצפון בעיקר ללימודים. לאחר תקופת הלימודים מקימים משפחה ואז לחזור בגילאים מאוחרים יותר לצפון זה לא פשוט. גם סוגיית הבנייה והפיתוח – למדינת ישראל יש תפיסה של שוק חופשי. אבל כמדינה יהודית ומפלגה שרוצה לעודד את ההתיישבות בכל חלקי הארץ, צריכים לחשוב איך משקיעים בליישב את הארץ. כשמסתכלים על פוטנציאל הצמיחה הדמוגרפית וייהוד הגליל – זה יהיה במגדל העמק, בעפולה, בצפת".

אז מה אפשר לעשות?

"קודם כל לדבר על זה. אנשים לא אוהבים לדבר כי לייהד את הגליל נשמע מאוד לא פוליטיקלי קורקט. צריך לדבר בצורה הנכונה. ישבתי במוסד שעשה מחקר עומק על הצפון ומקיף את כל התחומים אך הליבה שלו היא התחום הכלכלי. השאלה המרכזית היא איך מתמודדים עם שאלת המרכז מול הפריפריה. איך מייצרים מטרופולין שימשוך אנשים להגיע, איך מפתחים את הצפון וממשיכים לשלב הבא".