בידיעת המנהל- הרש"פ משתלטת על שטחי C

מסמך מגלה כי בידיעת המנהל האזרחי מבצעת הרשות הפלשתינית פעולות ריבוניות בשטחי C שבידי ישראל גם על פי הסכמי אוסלו.

ערוץ 7 , ב' בניסן תשע"ט

אבו מאזן
אבו מאזן
צילום: רויטרס

מסמך של המינהל האזרחי שעיקריו מוצגים היום (ראשון) בעיתון 'ישראל היום' חושף כי משנת 2015 ידוע למינהל האזרחי כי הרשות הפלשתינית פועלת לערוך רישום והסדר מקרקעין בשטחי C הנמצאים על פי הסכמי אוסלו בריבונות ישראל.

במסמך, שכותרתו "סיכום: ביצוע הליכי הסדר על ידי הפלשתינים גם בשטחי C" ואשר הופץ ביוני 2017, נכתב כך: "החל משנת 2015 מתקבלות אינדיקציות על ביצוע הליכי הסדר בשטחי C על ידי הרש"פ, כאשר הליבה היא אזור בית לחם וחברון".

בדו"ח מתואר כי "מדובר בתופעה הנפרסת על אלפי דונמים" וכי מורגשת "במשרדי קמ"ט רישום מקרקעין בקשה לקבלת נוסחים שונים עבור הצגתם לרשויות הפלשתיניות כחלק מהליך הסדר". זאת, כאשר "על פי המידע שנמסר לממונה אפוטרופוס בית לחם חברון, מדובר במימון אשר מתקבל מתקציבי מדינות אירופיות".

מהמסמך עולה כי במסגרת פעילות זו הרשות מגדירה גושים וחלקות, מבצעת הליכי בדיקת בעלות ורושמת בפנקסי הרישום את הבעלויות על הקרקע. העיתון מדגיש כי אמנם על פי חוק אין לפעולה זו תוקף, היות שישראל היא הריבון, ועם זאת המהלך מבטא פעילות ריבונית של הרשות באזור.

תגובת היחידה לתיאום פעולות הממשלה בשטחים: "המינהל האזרחי הוא הגורם המוסמך להפעלת סמכויות בתחום המקרקעין בשטחי C, לרבות בתחום רישום המקרקעין, וזאת בכפוף למדיניות הדרג המדיני ובהתאם לדין. רישומי מקרקעין הנעשים כביכול על ידי גורמי הרש"פ בשטחי C, נעדרים כל תוקף חוקי ורשויות האזור אינן מכירות בהם".