השגריר פרידמן - במצעד החיים

שגריר ארה"ב, דייויד פרידמן, יעמוד בראש משלחת שגרירי ארה"ב למצעד החיים, שיוקדש למאבק דור העתיד באנטישמיות ולזכרה של יהדות יוון.

תגיות: מצעד החיים
אלירן אהרון , ב' בניסן תשע"ט

דיוויד פרידמן
דיוויד פרידמן
צילום: הלל מאיר/TPS

שגריר ארה"ב בישראל, דייויד פרידמן יעמוד השנה בראש משלחת שגרירי ארה"ב למצעד החיים שייצא לדרך ביום השואה.

כעשרת אלפים בני נוער יהודים ולא יהודים, מכל רחבי העולם, יצעדו 3.2 קילומטרים בין אושוויץ ובירקנאו, לאות זיכרון לנספי השואה ובקריאה להילחם באנטישמיות. השנה יוקדש האירוע המרכזי של יום השואה ליהדות יוון והזמר יהודה פוליקר ישתתף במצעד ויופיע בטקסים.

המשתתפים במצעד יקראו למלחמה באנטישמיות הגואה, על רקע מגמת ההתגברות של פשעי השנאה נגד יהודים ברחבי העולם בשנתיים האחרונות. הם ייקחו חלק בקמפיין מודעות דיגיטלי רחב היקף, תחת ההאשטג: #SayNoToAntisemitism.

על פי דו"ח משרד התפוצות, 2018 הייתה השנה בה נרצחו הכי הרבה יהודים על רקע אנטישמי מאז 1994. גם ב-2019 נרשמו מאות אירועים אנטישמיים.

במסגרת המצעד, 20 צעירים מכל העולם, חלקם חוו אנטישמיות על בשרם, יחתמו על אמנה משותפת למלחמה בגזענות ובאנטישמיות ויקראו לצעירים בעולם להירתם בכל מקום ובכל זמן למחאה עולמית, באירוע בינלאומי שיתקיים בערב יום השואה בקראקוב.

פוליקר, שציין לאחרונה 30 שנה לאלבום "אֵפֶר ואבק" יופיע גם באירוע זה, ויבצע את שיריו "כשתגדל" ו"דברים שרציתי לומר".

"לצערי, בתקופה האחרונה האנטישמיות חזרה לזקוף את ראשה המכוער. מחקרים בארה"ב ואירופה הראו שכמחצית מבני הנוער אפילו לא שמעו על אושוויץ מימיהם. אחת המטרות שלנו כאן במצעד החיים היא להילחם בזה", אמר ד"ר שמואל רוזנמן, יו"ר מצעד החיים. "אנחנו כאן כדי לומר בקול ברור: 'לעולם לא עוד'. אנחנו צועדים כדי להזכיר לעולם את הזוועות ולהוביל מהלך עולמי למלחמה באנטישמיות".

לצד אלפי בני נוער וצעירים מכל העולם יצעדו גם עשרות ניצולי שואה, שיספרו את סיפורים. אליהם תצטרף משלחת מיוחדת מטעם הממשל האמריקני, בראשות שגריר ארה"ב בישראל, דייויד פרידמן. במשלחת ישתתפו גם, בין היתר, שגריר ארה"ב בגרמניה, ריצ'רד גרנל; שגרירת ארה"ב בפולין, ג'ורג'ט מוסבאכר; והשליח המיוחד למלחמה באנטישמיות, אלאן קאר.

גם יוון תשלח למצעד משלחת מכובדת, בראשה יעמדו הפטריארך ברתולומאיוס פטריארך קונסטנטינופול, רומא החדשה והפטריארך האקומני, מנהיגם של עשרות מיליוני נוצרים אורתודוקסיים ברחבי העולם; ויו"ר הפרלמנט של יוון, מר ניקולאס ווטסיס.

במצעד תשתתף גם ראש ממשלת רומניה, ויוריקה דנצ'ילה, הרב ישראל לאו שצועד מאז המצעד הראשון ב- 1988. יו"ר הסוכנות היהודית, יצחק הרצוג, יעמוד בראש משלחת הסוכנות. השנה יצטרפו גם נציגים משתי קבוצות כדורגל מובילות בעולם: המועדון האנגלי צ'לסי המוביל קמפיין נרחב כנגד האנטישמיות ומועדון הכדורגל האמריקאי ניו אינגלנד רבולושן שנרתם גם כן.

מצעד החיים הוא תכנית חינוכית שנתית, שמביאה אנשים מכל רחבי העולם לפולין ולישראל למסע "משואה לתקומה". מטרת המצעד היא להנחיל לדור הצעיר את ההיסטוריה של השואה ולהטמיע לאורה ערכים של סובלנות, קבלת האחר, התנדבות וערבות הדדית.

מאז המצעד הראשון שהתקיים בשנת 1988 - למעלה מ-250,000 משתתפים, מ-52 מדינות צעדו על פסי הרכבת באורך 3 ק"מ מאושוויץ לבירקנאו ביום השואה, כמחווה אילמת.

במסגרת התכנית, מבקרות משלחות בני נוער שונות, של יהודים ולא יהודים כאחד, בגטאות, אנדרטאות, ומחנות ההשמדה, בסיור שמגיע לשיאו במצעד בין אושוויץ לבירקנאו ובסופו מתקיים הטקס המרכזי לציון יום הזיכרון לשואה ולגבורה.

לאחר מכן, ממשיכים ממשתתפי מצעד החיים במסעם מפולין לשבוע לימודי בישראל, בו הם לוקחים חלק בטקסי יום הזיכרון לחללי צה"ל, בצעדת ירושלים בה יצעדו 6000 בני נוער ובחגיגות יום העצמאות.